2 min. čítanie

Čínská JD získa kuriérsku spoločnosť Deppon za 1,4 miliardy dolárov

JD Logistics, logistická divízia čínskeho giganta v oblasti elektronického obchodu JD.com, kupuje väčšinový podiel v domácej kuriérskej spoločnosti Deppon Logistics za 9 miliárd jüanov (1,42 miliardy USD).

Čínská JD získa kuriérsku spoločnosť Deppon za 1,4 miliardy dolárov

JD.com, hlavný rival spoločnosti Alibaba v Číne, skončil minulý rok v červených číslach – prvýkrát od roku 2018. Aby udržala krok s konkurentmi, JD začala výrazne investovať.

JD group investuje do logistiky

V rámci transakcie oznámenej na hongkongskej burze, JD Logistics získa 99,99 % akcií spoločnosti Deppon Holdco, ktorá má v Deppon Logistics približne 66,5% podiel. JD Logistics tiež ponúkne akcie Deppon Logistics, ktoré nie sú v držbe Deppon Holdco, za 13,15 jüanu za akciu.

Z pohľadu príjmov patrí JD Logistics medzi najväčšie čínske spoločnosti poskytujúce služby integrovaného dodávateľského reťazca. Príjmy spoločnosti sa vďaka rýchlo sa rozvíjajúcemu digitálnemu podnikaniu vlani zvýšili o 43 % na 104,7 miliardy jüanov (16,4 miliardy USD). Zaznamenala však stratu 15,6 miliardy jüanov (2,4 miliardy USD), čo je takmer štvornásobok straty z predchádzajúceho roka vo výške 4 miliardy jüanov (629 miliónov USD).

Na konci roka 2021 spoločnosť prevádzkovala viac ako 1 300 skladov, mala viac ako 7 200 doručovacích miest a zamestnávala viac ako 200 000 doručovateľov. Spoločnosť uvádza, že 90 % online maloobchodných objednávok JD Group bolo vybavených doručením v ten istý alebo nasledujúci deň.

Digitálny rozmach v Ázii a s ním súvisiaci rastúci dopyt po logistických službách sa týka aj Číny. Dovoz a vývoz tovaru má podporiť trh cestnej nákladnej dopravy v tejto krajine. Podľa marcovej správy dublinskej spoločnosti Research and Markets by mal tento trh v roku 2026 dosiahnuť 970,6 miliardy USD.

Spoločnosť JD založil Richard Qiangdong Liu, ktorý je v súčasnosti jej predsedom a výkonným riaditeľom. V novembri 2021 sa Liu umiestnil na 28. mieste v rebríčku najbohatších ľudí časopisu Forbes v Číne s čistým majetkom 17,6 miliardy dolárov.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+