6 min. čítanie

Je morálne a efektívne oživiť cudziu exspirovanú doménu pre SEO ciele?

Keď exspiruje doména, je voľná na registráciu a môže si ju zaregistrovať ktokoľvek. Je však správne ju "oživiť" s cieľom využiť jej históriu? Funguje to pre SEO? Prečo sa to robí a je to vôbec morálne a legálne?

Je morálne a efektívne oživiť cudziu exspirovanú doménu pre SEO ciele?

Na Facebook skupine Marketeri, copywriteri, SEO optimalizátori 😉 sa minulý týždeň riešila téma exspirovaných domén. Vilo Kanianský, ako jeden z adminov skupiny, otvoril túto tému s tým, že oživiť starú, exspirovanú domeńu, nie je dobrý nápad. Chápem jeho postoj, ktorý je z jedného pohľadu správny.

Zdroj: Marketeri, copywriteri, SEO optimalizátori ;) Zdroj: Marketeri, copywriteri, SEO optimalizátori 😉

 

Tému emailov, ktorú popísal v závere, sme riešili aj v našom štúdiu s Ferom Volárom z Websupport. Je extrémne nebezpečné nechať exspirovať doménu, ak na nej niekedy boli nejaké emaily. To je bez debaty. Ak vás táto téma zaujíma, pozrite si viac v našom rozhovore.

Kto by si chcel oživiť vedomosti, prejdite si článok Čo je SEO: Praktická definícia.

Využitie exspirovanej domény na projekt

Zoberme si však prípad, kedy sa “odchytí” exspirovaná doména, ktorá má históriu. Ja osobne som dokonca stál za projektom Reborn.domains, ktorý sa priamo zaoberá vyhodnocovaním exspirujúcich domén. Čiže už asi viete, kam sa bude môj názor uberať 🙂

Existuje k tomu pekné prirovnanie

Predstavte si, že máte v Prahe prenajatý pozemok (doménu). Roky ste tam mali bar, ale z nejakých príčin ste ho zavreli. Vami postavenú budovu ste opustili a začali ste robiť iný biznis. Majiteľovi (SK-NIC) ste prestali platiť prenájom a nakoniec bola budova aj s pozemkom voľná na prenájom niekomu inému (exspirovala). Sami, dobrovoľne a po viacerých notifikáciách, ste sa jej vzdali. Frajeri z CZ NIC dokonca aj telefonujú, či ste si fakt istý, že o doménu nemáte záujem.

Image by Peter H from Pixabay

Image by Peter H from Pixabay

 

Niekto sa o to zaujímal a zistil že:

 • bar a miesto veľa ľudí spontánne pozná (type-in traffic)
 • budova je celkom dobre vybavená, ostali tam skrinky, stoly … ktoré už nikto nechce (Internet Archive: Wayback Machine)
 • predošlý majiteľ platil reklamu a vo veľa hoteloch a penziónoch stále nájdete “kartičky” s odporúčaním (link building)
 • keď sa na ulici človek opýta, kde je nejaký bar, ľudia povedia, že tam a tam (Google Index a organik)
 • bar má dokonca svoje opustené sociálne profily a siete (Facebook, Twitter page …)

Budete zlým človekom, keď si pozemok prenajmete, opustenú budovu obnovíte a otvoríte v nej bar? Bude to morálne? Legálne? Efektívne? Podľa mňa áno.

Pekné obnovené projekty

Samozrejme hovoríme o peknom príklade. Doslovné zneužitie alebo až “znásilnenie” domény pre iný účel, aký voľakedy mala, nie je úplne fér. Keby ste na vyššie uvedenom pozemku postavili erotický salón, tak by to nebolo vhodné a ani dobré. Najvhodnejšie nie je ani obnoviť pôvodný obsah, na ktorý sa môžu vzťahovať autorské práva.

Prečo je obnovenie exspirovanej domény dobrá vec?

 1. Nový majiteľ využije jej históriu a pomôže mu to v podnikaní a projekte – samozrejme.
 2. Využije sa starý „pozemok“.
 3. Ľudia nájdu, to čo hľadali – cez kartičky, reklamu, odporúčania aj sociálne siete.

Predošlý majiteľ doménu (pozemok) opustil. Prečo by niekto nemal využiť to, čo už existuje, pre vlastné podnikanie?

Affiliate projekty na exspirovaných doménach

Samozrejme, aj v affiliate marketingu existujú publisheri, ktorí pracujú s exspirovanými doménami. Odchytia doménu, ktorá má backlinky, nejaký Google index, históriu … a jednoducho ju obnovia.

Ako to spravia?

 1. Sledujú domény (nie, toto nie je PR článok pre Reborn.domains :D);
 2. Odchytia konkrétnu doménu;
 3. Pozrú sa, aký tam bol obsah a na akých podstránkach;
 4. Pozrú sa na backlinky a vytvoria landing pages tak, aby  mali linky zmysel;
 5. Obnovia štruktúru a backlinky webu;
 6. Tí odvážnejší aj textový obsah (to už hraničí s autorským zákonom);
 7. Pridajú nový obsah;
 8. Pridajú pár nových backlinkov;
 9. Vybavené.

A je toto zlé? Keď sa pousmejem, dá sa na nich pozerať ako na pamiatkarov. 🙂 Obnovujú zašlú slávu projektov a dokonca bez eurofondov a Ministerstva kultúry.

Je to správne?

Aby sme neostali bez odpovedí. Je to správne? Áno, ak sa to “neprepískne”. Morálne? Prečo by nebolo. Legálne? Ak neprekročíte hranu autorského zákona, nie je čo riešiť.

Čo na to povie predošlý majiteľ?

To vám, ako novému majiteľovi môže byť úplne jedno. Svoj projekt a pozemok opustil. Je to jeho chyba.

A ak plače? Nuž, ja osobne by som mu ponúkol férovú cenu, za ktorú môže svoj projekt získať späť. Nie na úrovní vydierania, ale ani nie zadarmo. Taký je život a za chyby, hlavne pri podnikaní, sa platí. A najčastejšie peniazmi.

Čo na to hovoria odborníci?

„Pokud se využije historie podniku (e-shopu, značky…) a „naváže se na ni“ novým byznysem, tak trochu využíváme cizího úspěchu a můžem se ocitnout ve free ridu, tedy nekalé soutěži, což je nelegální záležitost. Vždycky se ale bude posuzovat, jak moc se „ujíždí“ na předchozím úspěchu – například vizuálním navázáním apod. Pozor taky na registrované ochranné známky, které chrání brand bez ohledu na to, jestli doména expirovala a její majitel doménu pustil. Hlavně ty slovní jsou v tomto dost zákeřné.“

Petra Dolejšová, Advokátka, eLegal

 

„V prípade doménového mena, v právnom význame nejde o vec ale o inú majetkovú hodnotu v zmysle § 118 ods. 1 Občianskeho zákonníka, resp. právo, ktoré vzniká na zmluvnom základe s registrátorom (uzatvorením zmluvy o doméne). Právna povaha domény (doménového mena) nie je regulovaná osobitným právnym predpisom priznávajúcim doméne určitý (špecifický) právny status a jej držiteľovi s tým súvisiace práva a povinnosti. Používanie domény možno teda analogicky prirovnať k iným súkromnoprávnym vzťahom, pričom používanie (kúpenej) expirovanej domény samo o sebe nie je v rozpore s právnym poriadkom. Je na každom jednotlivcovi, či takéto používanie „cudzej“ domény nie je v rozpore s etickými či morálnymi hodnotami. Je potrebné však poukázať na to, že používanie (aj expirovaného) doménového mena môže odporovať zákonu a to napr. v prípade, že doménové meno obsahuje obchodné meno iného právneho subjektu, porušuje ustanovenia Obchodného zákonníka týkajúceho sa nekalo-súťažného konania (vyvolávanie nebezpečenstva zámeny, parazitovanie na povesti), alebo je v konflikte s právami k ochrannej známke resp. s inými právami duševného vlastníctva. V rámci súdneho konania sa poškodená strana môže domáhať v prvom rade zdržania sa konania, ktorým sa porušujú jej práva, ale aj náhrady škody a primeraného zadosťučinenia. Spravidla žalobcovia žiadajú tiež uloženie povinnosti previesť doménu, o ktorú vznikol spor.“
JUDr. Ján Baláž

 

Zdieľať článok
Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+