3 min. čítanie

História marketingu – alebo aké si vziať ponaučenie?

História marketingu siaha až do doby, kedy ľudia začali s výmenou tovaru. Potreba ukázať, že sme lepší ako ostatní je teda možno podstatne staršia.

Lukáš Bureš Lukáš Bureš
Founder, CEO a Marketing Manager EVOLUTION MARKETING
História marketingu – alebo aké si vziať ponaučenie?

Branding je známy už zo staroveku, ako je vidieť na mnohých keramických nádobách. V antickom Ríme existovali profesionálni textári, ktorí písali texty obchodného charakteru. Dokonca sa predpokladá, že mali vlastnú sieť pisárov, ktorí tieto texty písali po stenách.

Je ale niečo, čo by sme si mohli vziať ako ponaučenie z histórie? V tomto krátkom článku si ukážeme tri konkrétne veci z histórie marketingu a skúsime sa na ne pozrieť očami dnešného markeťáka.

Hľadám otroka!

Za najstaršiu známu reklamu je považovaný 5-tisíc rokov starý inzerát. Pochádza z Egypta, je napísaný na papyruse a ponúka sa na ňom odmena za nájdenie uprchnutého otroka.

Znie to trochu stroho, možno si poviete – kde je ten marketing? V texte sa však uvádza, že za otroka dostanete zlato, pokiaľ ho privediete do najlepšieho obchodu s najvkusnejšie tkanými látkami v celom Egypte.

Čo by na to povedal dnešný marketér? Reklama s virálnym potenciálom, skvele ukazuje predajné argumenty (USP). A ponaučenie? Svoje USP ponúkajte nenápadne, nenútene. Ako ľudia v staroveku.

Brand je to, čo vám zostane, keď firma vyhorí…

Od roku 1266 museli podľa zákona anglickí pekári označovať chlieb vlastnou značkou, aby sa dala hľadať správna váha a kvalita pečiva. Prísne opatrenia ohľadom výrobku sa tak zďaleka netýkajú modernej doby. Poďme sa ale pozrieť ešte ďalej do histórie.

Keď v roku 79 nášho letopočtu vybuchol Vezuv, pochoval mesto Herculaneum vriacim bahnom a sutinou. Archeológovia nedávno odhalili na tomto mieste skoro 2000 rokov starú pekáreň. Je zdobená prekrásnou mozaikou, aby sa zákazníci cítili príjemne. Čo je ale ešte zaujímavejšie – našiel sa zuhoľnatený chlieb s vyrazenou značkou pekára.

A čo povie dnešný marketér na 2000 rokov staré logo pekára? Odlíšiť sa od konkurencie a stanoviť jasne značku kvality je jednou zo základných úloh úspešného brandu. Ale pred katastrofou vás zjavne neochráni.

Influencer marketing pred sociálnymi sieťami

Príbeh značky Hašlerky je v marketingových knihách veľmi často spomínaný, preto si ho nebudeme dlho popisovať. Cukríky sa najprv volali Caruso (podľa speváka Enrica Carusa), neskôr Destinky (podľa opernej speváčky Emy Destinovej), ale ujal sa až názov Hašlerky (podľa Karla Hašlera). Pán Hašler značku ochotne propagoval. Prvorepublikoví herci si na reklamách radi privyrábali, napríklad aj Vlasta Burian sa objavoval v reklamách na pneumatiky.

A ako by sa na tieto veci díval dnešný brand manažér? Spojenie značky so známym menom môže i značke rýchlo rozšíriť povedomie. Musíte si ale vybrať skutočne dobre. Osobnosť sa musí hodiť k produktu a produkt k osobnosti.

Poučenie z histórie

Architekti sa často kochajú starými mestami, honosnými budovami a romantickým prostredím. Maliari hľadajú často inšpiráciu v stredovekých maľbách a politológovia prechádzajú spisy a noviny z 19. či počiatku 20. storočia.

Hľadajme tiež ponaučenie v histórii reklamy. Časopisy z dvadsiatych rokov často skrývajú obrázky, za ktoré by sa dnes nehanbil ani špičkový grafik, a texty skvele popisujúce produkt a jeho výhody.

Zdieľať článok
Lukáš Bureš
Founder, CEO a Marketing Manager EVOLUTION MARKETING

Lukáš Bureš založil marketingovú agentúru EVOLUTION MARKETING. Venuje sa hlavne marketingovým stratégiám a plánom.

Tento článok ti prináša

EVOLUTION MARKETING

EVOLUTION MARKETING je marketingová agentúra, ktorá poskytuje komplexné služby v oblasti marketingu a reklamy. Ponúka všetko od marketingovej stratégie a plánu, cez realizáciu reklám na sociálnych sieťach a vo vyhľadávačoch ako je Google, až po zrozumiteľné vyhodnotenie a optimalizáciu vašich kampaní. Sú certifikovanými partnermi Google, Sklik i Meta (Facebook a Instagram).

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?
4 min. čítanie

Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?

Myslíte si, že nafotiť vaše produkty zvládne bez problémov aj niektorý z vašich zamestnancov? Určite zvládne, faktom však je, že výsledné produktové fotografie od laika nikdy nedosiahnu kvalitu výstupov od profesionála. Produktový fotograf využíva svoje know-how, skúsenosti a rôzne triky, aby výsledné fotografie pozdvihli vašu značku na vyššiu úroveň a podporili tak vaše predaje. Hovoríme […]

Dušan Paulovič Dušan Paulovič
Copywriter & UI Designer
Prečítať článok
100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.
4 min. čítanie

100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.

Každá z našich rád je našou osobnou skúsenosťou a trvalo nám dlho, než sme to celé pochopili. Odvšadiaľ totiž počúvame ako my, kreatívci, musíme byť efektívni, rozhľadení, draví, ale všetkého veľmi škodia. Berte naše rady ako odporúčania a tipy z praxe, aby ste nemuseli robiť rovnaké chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Prečítať článok
Obal ako kľúčový prvok marketingu
3 min. čítanie

Obal ako kľúčový prvok marketingu

Obal je nepostrádateľnou súčasťou každého produktu a plní mnoho funkcií. Základná je, pochopiteľne, ochrana tovaru na účely distribúcie a skladovania. Hneď potom ale nastupuje marketing. Primárnou funkciou obalu je zachovanie vlastností daného produktu tak, aby sa dostal ku koncovým zákazníkom v požadovanom a nepoškodenom stave. Predovšetkým pri potravinách, hygienických produktoch, liečivách a podobne je ochranná […]

Tomáš Zadák Tomáš Zadák
CEO at Ler.studio
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+