6 min. čítanie

História internetu na Slovensku

V dnešnej modernej dobe si už ani nevieme predstaviť život bez internetu. Je všade okolo nás a postupne sa stáva najmocnejším nástrojom medziľudskej komunikácie. Ľudia však kedysi dokázali žiť aj bez neho, pričom v začiatkoch bol výsadou iba vyvolených. V krátkosti si povieme o tom, ako vyzerala história internetu na Slovensku.

História internetu na Slovensku

Vznik internetu vo svete

Slovensko je súčasťou globálneho sveta a dôvody, prečo sa stal internet u nás tak populárny, sú podobné, ako všade inde vo svete. Prirodzene, platí to aj pre logickú technologickú evolúciu internetu, založenú na uspokojení potrieb jeho užívateľov.

Prvá počítačová sieť, ktorá sa dá považovať za predchodcu internetu, vznikla v roku 1969. Niesla názov ARPANET a spájala univerzity v USA. Vo svojich začiatkoch slúžila najmä na vedecké účely. Až v roku 1990 bola táto sieť premenovaná na internet.

Avšak na to, aby sa stal internet tak populárny ako dnes, iba samotná sieť nestačila. Bolo treba vymyslieť nástroj, ktorí by ľuďom pomáhal s orientáciou a vyhľadávaním informácií v online priestore.

V tomto smere bol najväčším prínosom projekt dvoch študentov z americkej univerzity Stanford – Google. Projekt významne zlepšil spôsob, akým sa hodnotí kvalita webových stránok a obsahu, ktorý je na nich. Priniesol tiež doslova revolúciu v získavaní a šírení informácií. Samozrejme, k tomuto pomohli aj ďalšie významné internetové stránky, ako napríklad Wikipédia.

VEDELI STE, ŽE…

…zakladatelia Googlu – Larry Page a Sergey Brin – chceli vyhľadávač v roku 1999 predať za milión dolárov spoločnosti Excite? Predaj sa neuskutočnil z dôvodu odmietnutia dohody zo strany Excite, ktorej sa suma zdala až príliš nadhodnotená. Hodnota značky Google je pritom dnes viac ako 100 miliárd dolárov.

Pochopiteľne, za jednu z najväčších inovácií v oblasti technológií a internetu, môžeme považovať vznik a rozšírenie mobilných telefónov a sociálnych sietí (najznámejšia sociálna sieť Facebook vznikla v roku 2004). Mobilné telefóny už používa približne polovica svetovej populácie a ich ročná produkcia sa počíta na miliardy. Internet sa stal pomôckou vždy po ruke a doslova ako na dlani.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Začiatky internetu na Slovensku

Na Slovensko sa internet dostal, tak ako väčšina technológií, až po nežnej revolúcii na začiatku 90. rokov. Ako prví prišli na myšlienku vybudovať na Slovensku internetovú sieť akademici SAV.

Napokon bola založená za pomoci Rakúska a dostala názov SANET – združenie slovenskej akademickej obce, ktoré funguje dodnes. Hoci na začiatku slúžila iba pre akademické účely, rátalo sa aj s jej neskorším komerčným využitím. Jej počiatočná rýchlosť bola len 9,6 kbit/s.

Netrvalo dlho, a už v roku 1995 začali vznikať prvé internetové služby určené pre širšiu verejnosť. Napríklad vznikol spravodajský magazín, prvý internetový katalóg, či bezplatná e-mailová služba.

Veľmi skoro po vzniku siete SANET vznikla tiež linka Banská Bystrica – Praha, ktorá ponúkla rovnakú rýchlosť – 9,6 kbit/s. Avšak ešte predtým, ako sa Slovensko osamostatnilo, podarilo sa do nej pripojiť aj mestá Košice, Žilinu, Zvolen, Bratislavu a Nitru.

Podľa mnohých odborníkov bolo v prvej polovici 90. rokov Slovensko v oblasti internetu omnoho vyspelejšie, ako napríklad susedné Česko.

Slovensko v tej dobe v súvislosti s internetom zaznamenalo aj ďalší významný úspech. Už od roku 1990 mal totiž slovenský Ústav pre aplikovanú kybernetiku v Bratislave hotovú prvú internetovú stránku. Aj keď v tom čase boli ešte počítače extrémne drahé, už boli položené základy, aby sa v roku 1996 dostala internetová sieť aj do našich domácností.

Týždenný podcast UPdate

Postupné rozširovanie internetu na Slovensku dalo priestor na vznik internetových kaviarní. Bežné domácnosti si totiž internet ešte nemohli dovoliť. Prvá vznikla v Banskej Bystrici 1. augusta roku 1996 a o 12 dní neskôr aj v Košiciach. Internetové kaviarne budili vo svojich počiatkoch obrovský záujem, preto nebolo nič nezvyčajné na vstup do nej vyčkávať rad aj niekoľko hodín.

Zdroj: stuba.sk

Dôležitá je rýchlosť

Pre rozvoj internetu bolo najdôležitejšie zvyšovanie jeho rýchlosti. V internetových kaviarňach sa koncom 90. rokov používala technológia ISDN, ktorá umožňovala rýchlosť 64 alebo 128 kbit/s. V domácnostiach sa začínalo s používaním pripojenia prostredníctvom telefonickej linky – Dial-up. Dosahovala rýchlosť od 14,4 do 56 kbit/s.

To bol ďalší dôvod, prečo boli zo začiatku internetové kaviarne populárnejšie, než surfovanie na internete v domácom prostredí. Užili ste si v nich vyššiu rýchlosť pripojenia. Avšak cena bola veľmi vysoká. V dnešnej dobe by bolo nemysliteľné platiť cenu v rádoch desiatok euro za deň. Za mesiac pripojenia by ste dnes v prepočte zaplatili aj 6 000 €.

Avšak i napriek tomu, že ste si za internet poriadne zaplatili, rýchlosť stále nebola postačujúca. Výraznú zmenu k lepšiemu priniesli až nové technológie – DSL, ADSL a VDSL. Pripojenie pomocou týchto technológií bolo tiež drahé, ale už dosahovalo rýchlosť okolo 768 kbit/s. V rokoch 2003 – 2004 to bola priam luxusná rýchlosť. Neskôr sa ešte zvýšila káblovým pripojením a najnovšie optickými sieťami.

TIP: Rýchlosť internetu si môžete zmerať na stránke yournetspeed.

Veľký pokrok, čo sa týka rýchlosti internetu, zaznamenali aj mobilní operátori, ktorí priniesli technológiu EDGE. Surfovanie po webe sa postupne mohlo preniesť aj na mobilné zariadenia, čo sa definitívne potvrdilo predstavením prvého iPhonu na trhu. Následne sa veľmi rýchlo začalo s budovaním 3G siete, ktorá už dosahovala veľmi prijateľné hodnoty rýchlosti pripojenia. Dnes to už je samozrejme 4G sieť a najnovšie i 5G.

Historické míľniky internetu

Aj keď sa najstaršie udalosti vývoja internetu vo svete netýkali Slovenska (meškanie 22 rokov, najmä z dôvodu bývalého režimu), internet je jednou z oblastí, v ktorej už od začiatku 90. rokov Slovensko so zahraničím drží krok. Po nežnej revolúcii jednotlivé významné míľniky vývoja internetu vo svete skoro okamžite ovplyvnili aj užívateľa na Slovensku. Pripravili sme pre vás ich stručný zoznam:

  • 1969 – prvé spojenie počítačových sietí
  • 1972 – vznikol „zavináč“, ako spôsob adresovania správ
  • 1973 – pripojili sa prvé medzinárodné uzly správ do Arpanetu
  • 1974 – vznikol komunikačný protokol TCP na spoľahlivú komunikáciu
  • 1984 – vytvorili sa koncovky „.com“, „.gov“, „.edu
  • 1990 – vytvoril sa World Wibe Web (www)
  • 1992 – objavili sa grafické prehliadače www, v ktorých boli k textu pripojené obrázky
  • 1995 – Amazon a eBay otvorili svoju vlastnú sieť na internete
  • 1998 – spustil sa Google
  • 2001 – spustila sa Wikipédia
  • 2004 – spustila sa sieť Facebook
  • 2007 – umožnilo sa bezdrôtové pripojenie na internete – vznik Wi-Fi
Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Záver

Internet spôsobil revolúciu v komunikácii medzi ľuďmi. V posledných rokoch vznikli rôzne fóra, ktoré majú množstvo aktívnych používateľov, ktorí si navzájom vymieňajú informácie, alebo sa stretávajú pri rôznych akciách. Internet sa tiez stal mocným nástrojom, ako zarobiť peniaze. Jednoducho, zmenil svet.

Významné míľniky vývoja internetu samozrejme nevynechali ani Slovensko. Skôr naopak, už od začiatku 90. rokov drží so svetom krok. Dokonca, v porovnaní s niektorými krajinami sme v čase vývoja internetu a zavádzaní nových technológií boli na tom lepšie.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Vrátenie tovaru v Nemecku sa drží na 11 %
2 min. čítanie

Vrátenie tovaru v Nemecku sa drží na 11 %

Pre e-commerce hráčov je výzva nájsť balanc medzi ústretovosťou voči zákazníkom a udaržaním vratiek v rozumnej hladine. Online nakupujúci v Nemecku vracajú 11 % svojich nákupov, ako ukázal prieskum, nemeckého digitálneho združenia Bitkom.

Prečítať článok
Český zákazník začína byť opäť lojálny, o to zložitejšie však je si jeho dôveru získať
4 min. čítanie

Český zákazník začína byť opäť lojálny, o to zložitejšie však je si jeho dôveru získať

Česká e-commerce sa po dvoch rokoch červených čísel opäť nadychuje. Zákazníci však boli nútení prispôsobiť inflácii svoje rozpočty a nákupné zvyklosti – a mnoho nových návykov si uchovajú aj tento rok, keď očakávajú reálny rast miezd. Skip Pay v rámci svojho panelu pravidelne nakupujúcich zákazníkov analyzoval spotrebiteľské správanie – zákazníci sú pripravení byť opäť lojálni, […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+