Prieskum Láskavosť v reklame spoločnosti Wunderkind sa uskutočnil na vzorke 1 000 digitálne aktívnych zákazníkov. Podľa jeho výsledkov si až 70 % respondentov myslí, že inzerenti nerešpektujú ich digitálny zážitok a ďalších 95 % uviedlo, že ich vnímanie obsahu prerušujú reklamy. Deväť z desiatich (92 %) nakupujúcich má pocit, že reklamy sú čoraz dotieravejšie a až 91 % zákazníkov dokonca nenakupuje u značky, ktorej reklamy, považujú za rušivé.
Viac ako dve tretiny (68 %) spotrebiteľov, ktorí sa zúčastnili prieskumu spoločnosti Wunderkind, by sa s väčšou pravdepodobnosťou zapojili do reklamy, keby sa úplne odpojili od obsahu. 60 % by však uprednostnilo zobrazenie reklám až po skončení zapojenia sa do obsahu na webovej stránke.
Blokovanie reklám ako nový štandard?
Ďalšia štúdia spoločnosti Bulbshare sa zamerala na generáciu Z. Uvádza, že rušivá reklama núti 99 % spotrebiteľov z tejto populácie často vynechávať reklamy, zatiaľ čo takmer dve tretiny (63 %) online nakupujúcich používajú blokovače reklám, aby sa online reklamám úplne vyhli.
Nejde len o slabší používateľský zážitok zákazníkov. Spotrebitelia sú natoľko otrávení, že prerušujú vyhľadávanie a nákup. Zároveň spôsobujú nižšiu angažovanosť a podnecujú nižšiu mieru konverzie, čím obmedzujú účinnosť reklám a výrazne znižujú návratnosť investícií do marketingu a návratnosť výdavkov na reklamu.
Prieskum si posvietil aj na marketérov
Vo Wunderkind sa zamerali aj na vedúcich pracovníkov v oblasti marketingu. Prieskum vytvorili na vzorke stovky CMOs v roku 2023. Podľa správy sa 50 % respondentov domnieva, že digitálne reklamy nezvyšujú lojalitu k značke a 44 % uviedlo, že ich online reklamy nezvyšujú dostatočnú úroveň predaja. Amy Pearce, vedúca reklamného oddelenia spoločnosti Wunderkind International, zhrnula:
“Reklama je často vnímaná záporne. Pravdou však je, že keď sa reklamy zobrazujú v správnom čase, správnemu používateľovi, správnym – a často organickejším – spôsobom, spotrebitelia sú spokojní a ochotní sa zmysluplne zapojiť. Rovnako ako sa maloobchodníci a značky zameriavajú na personalizáciu nákupného zážitku, aj značky musia zvážiť, ako a kedy je najlepšie servírovať reklamu spotrebiteľom, aby vytvorili reklamné zážitky orientované na používateľa, ktoré zvyšujú angažovanosť a konverzie generujúce návratnosť investícií.”