Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
3 min. čítanie

Ako sa v roku 2023 darilo slovenským e-shopom? Rástli objednávky aj obraty

Malí a strední e-shopári v roku 2023 naďalej rozvíjali svoje podnikanie. Pribudli nové online obchody a výrazne narástol aj obrat.

Ako sa v roku 2023 darilo slovenským e-shopom? Rástli objednávky aj obraty
Zdroj: Freepik

Podľa dát spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje fungovanie vyše 5 800 slovenských e-shopov, bol rok 2023 úspešný. „Celkový obrat e-shopov na Shoptete sa za rok 2023 zvýšil na 365 miliónov eur. Oproti predchádzajúcemu roku ide o nárast 27 %,“ hovorí Ivo Mrena, CMO spoločnosti Shoptet. 

„Malí a strední e-shopári si teda udržujú stabilný rast a stávajú sa stále silnejšou konkurenciou aj pre väčšie spoločnosti. Ich výhodou je schopnosť rýchlejšie sa prispôsobiť, neraz aj lepší zákaznícky servis či schopnosť kupujúcemu dobre poradiť.”

Zákazníci objednávajú častejšie

Za rok 2023 sa výrazne zvýšil aj počet objednávok, a to na vyše 4,9 milióna objednávok za rok. Medziročne ide o nárast o vyše tretinu. 

Napriek výrazne vyššiemu celkovému obratu sa oproti minulému roku znížila priemerná cena jedného nákupu. V roku 2023 predstavovala necelých 75 eur, čo je o 4 eurá menej ako v roku 2022. 

„Môže to naznačovať, že v týchto ekonomicky zložitejších časoch si ľudia nákupy radšej rozvrhnú v čase a snažia sa vyhnúť utrácaniu vyšších súm naraz,“ vysvetľuje Ivo Mrena.

Nákupy vianočných darčekov vrcholili skôr

Už tradične bol obratovo najsilnejším mesiacom november s Black Friday akciami a začínajúcimi vianočnými nákupmi. „Druhým najsilnejším bol december 2023. Vrchol v nákupoch pritom bol o päť dní skôr ako rok predtým – už 11. decembra. Následne po 19. decembri nastal značný pokles. Zaujímavosťou je, že v decembri minulý rok ľudia najviac nakupovali v pondelky, v roku 2022 boli najpopulárnejšie piatky.“

Týždenný podcast UPdate

Tretím najsilnejším mesiacom bol október. Naopak, čo sa týka obratu, bol najslabším mesiacom február. To je sčasti dané menším počtom dní a sčasti ide aj o určité preklenovacie obdobie medzi povianočnými výpredajmi a novou sezónou.

Medziročne rástol najmä predaj parfumov a kozmetiky

Najväčší nárast v roku 2023 zaznamenal segment parfumov a kozmetiky – až o 63 %. „V tejto oblasti je nákup veľmi jednoduchý, najmä ak človek používa tie isté výrobky opakovane. Keď si zvykne na pohodlie a často aj nižšie ceny online, neraz radšej tovar objedná, ako by mal chodiť do obchodu a prípadne zaň zaplatiť aj vyššiu sumu. Plus internetoví predajcovia často ponúkajú aj značky, ktoré v bežnej predajni nekúpite.” 

O vyše polovicu sa zvýšil aj predaj detských potrieb, auto-moto segment stúpol o 38 %. Viac sa objednávala aj móda a doplnky. „Pokles, aj keď nie veľmi výrazný, sme zaznamenali v segmente elektroniky,“ dopĺňa Ivo Mrena.

Zdroj: Shoptet

Online podnikanie a slovenské kraje

V roku 2023 zároveň vzniklo na Shoptete vyše 1000 nových e-shopov. Percentuálne najrýchlejšie rastie Trenčiansky kraj, najpomalšie Trnavský. Bratislavský kraj, hoci je dvoj až trojnásobne väčší ako iné kraje, si stále drží silný rast 25 % ročne.” 

Čo sa týka celkového obratu, najsilnejší je Bratislavský kraj, najrýchlejšie rastie Košický. Obratovo rastú aj všetky ostatné kraje s výnimkou Prešovského, ktorý stagnuje.

Tlačová správa

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ako sme na tom so sledovaním televízie?
2 min. čítanie

Ako sme na tom so sledovaním televízie?

S novým obsahom sa možnosti trávenia času pred televíznymi obrazovkami rozširujú. YouTube je najsledovanejšia streamovacia služba v USA, ukazuje správa spoločnosti Nielsen. Táto platforma zároveň kraľuje sledovaniu na televíznych obrazovkách s 8,6 % a druhé miesto zastáva Netflix.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+