3 min. čítanie

Ako sa v roku 2023 darilo slovenským e-shopom? Rástli objednávky aj obraty

Malí a strední e-shopári v roku 2023 naďalej rozvíjali svoje podnikanie. Pribudli nové online obchody a výrazne narástol aj obrat.

Ako sa v roku 2023 darilo slovenským e-shopom? Rástli objednávky aj obraty
Zdroj: Freepik

Podľa dát spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje fungovanie vyše 5 800 slovenských e-shopov, bol rok 2023 úspešný. „Celkový obrat e-shopov na Shoptete sa za rok 2023 zvýšil na 365 miliónov eur. Oproti predchádzajúcemu roku ide o nárast 27 %,“ hovorí Ivo Mrena, CMO spoločnosti Shoptet. 

„Malí a strední e-shopári si teda udržujú stabilný rast a stávajú sa stále silnejšou konkurenciou aj pre väčšie spoločnosti. Ich výhodou je schopnosť rýchlejšie sa prispôsobiť, neraz aj lepší zákaznícky servis či schopnosť kupujúcemu dobre poradiť.”

Zákazníci objednávajú častejšie

Za rok 2023 sa výrazne zvýšil aj počet objednávok, a to na vyše 4,9 milióna objednávok za rok. Medziročne ide o nárast o vyše tretinu. 

Napriek výrazne vyššiemu celkovému obratu sa oproti minulému roku znížila priemerná cena jedného nákupu. V roku 2023 predstavovala necelých 75 eur, čo je o 4 eurá menej ako v roku 2022. 

„Môže to naznačovať, že v týchto ekonomicky zložitejších časoch si ľudia nákupy radšej rozvrhnú v čase a snažia sa vyhnúť utrácaniu vyšších súm naraz,“ vysvetľuje Ivo Mrena.

Nákupy vianočných darčekov vrcholili skôr

Už tradične bol obratovo najsilnejším mesiacom november s Black Friday akciami a začínajúcimi vianočnými nákupmi. „Druhým najsilnejším bol december 2023. Vrchol v nákupoch pritom bol o päť dní skôr ako rok predtým – už 11. decembra. Následne po 19. decembri nastal značný pokles. Zaujímavosťou je, že v decembri minulý rok ľudia najviac nakupovali v pondelky, v roku 2022 boli najpopulárnejšie piatky.“

Týždenný podcast UPdate

Tretím najsilnejším mesiacom bol október. Naopak, čo sa týka obratu, bol najslabším mesiacom február. To je sčasti dané menším počtom dní a sčasti ide aj o určité preklenovacie obdobie medzi povianočnými výpredajmi a novou sezónou.

Medziročne rástol najmä predaj parfumov a kozmetiky

Najväčší nárast v roku 2023 zaznamenal segment parfumov a kozmetiky – až o 63 %. „V tejto oblasti je nákup veľmi jednoduchý, najmä ak človek používa tie isté výrobky opakovane. Keď si zvykne na pohodlie a často aj nižšie ceny online, neraz radšej tovar objedná, ako by mal chodiť do obchodu a prípadne zaň zaplatiť aj vyššiu sumu. Plus internetoví predajcovia často ponúkajú aj značky, ktoré v bežnej predajni nekúpite.” 

O vyše polovicu sa zvýšil aj predaj detských potrieb, auto-moto segment stúpol o 38 %. Viac sa objednávala aj móda a doplnky. „Pokles, aj keď nie veľmi výrazný, sme zaznamenali v segmente elektroniky,“ dopĺňa Ivo Mrena.

Zdroj: Shoptet

Online podnikanie a slovenské kraje

V roku 2023 zároveň vzniklo na Shoptete vyše 1000 nových e-shopov. Percentuálne najrýchlejšie rastie Trenčiansky kraj, najpomalšie Trnavský. Bratislavský kraj, hoci je dvoj až trojnásobne väčší ako iné kraje, si stále drží silný rast 25 % ročne.” 

Čo sa týka celkového obratu, najsilnejší je Bratislavský kraj, najrýchlejšie rastie Košický. Obratovo rastú aj všetky ostatné kraje s výnimkou Prešovského, ktorý stagnuje.

Tlačová správa

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Týždenný sumár 23/2024: Sociálne médiá začínajú suplovať vyhľadávače, unikátny produkt priťahuje viac ako cena, otestuje Reel ešte pred zverejnením
6 min. čítanie

Týždenný sumár 23/2024: Sociálne médiá začínajú suplovať vyhľadávače, unikátny produkt priťahuje viac ako cena, otestuje Reel ešte pred zverejnením

Pozrite sa na príklady ako využiť aplikáciu WhatsApp for Business na zvýšenie predajov. Shein začína ponúkať zánovné položky. Zhrnuli sme najzaujímavejšie májové udalosti a pridali k nim vlastný pohľad na vec.

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief @ Ecommerce Bridge, Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+