2 min. čítanie

Zmeny cla pre dovoz do EÚ budú mať vplyv na ázijských gigantov

Nemecká vláda podporí plán na zmenu dovozných predpisov a zrušenie limitu cla na zásielky do EÚ pod hodnotou 150 eur. Ovplyvní tým ázijské obchody ako Shein a Temu.

Zmeny cla pre dovoz do EÚ budú mať vplyv na ázijských gigantov
Zdroj: Depositphotos

Podľa súčasných pravidiel sú balíky v hodnote do 150 eur oslobodené od cla. Ide o slepé miesto, ktoré vo svoj prospech využívajú nízkonákladoví maloobchodníci ako Shein a Temu. Nemecký minister financií Christian Lindner naznačil, že Nemecko podporuje zrušenie tejto hranice na európskej úrovni. Hoci sa ministerstvo financií zdržalo komentárov ku konkrétnym prípadom, vyjadrilo všeobecný súhlas s úsilím Európskej komisie aktualizovať colné predpisy.

HDE dlhodobo kritizuje súčasné podmienky a tvrdí, že uľahčujú prílev lacného tovaru do Európy. Európska komisia minulý rok predstavila návrhy riešenia.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Vo vyhlásení z mája roku 2023 sa píše: „Reforma zároveň ruší súčasnú hranicu, podľa ktorej je tovar v hodnote nižšej ako 150 eur oslobodený od cla, čo vo veľkej miere využívajú podvodníci. Až 65 % takýchto balíkov vstupujúcich do EÚ je v súčasnosti podhodnotených, aby sa vyhli dovoznému clu.“

Napriek regulačnej kontrole si ázijské platformy e-commerce ako Shein a Temu naďalej získavajú popularitu medzi európskymi spotrebiteľmi. Podľa prieskumu kolínskeho inštitútu pre výskum maloobchodu (IFH) sa frekvencia objednávok na stránke Shein v Nemecku v porovnaní s rokom 2023 viac ako zdvojnásobila, pričom 22 % respondentov nakupuje na tejto stránke aspoň raz mesačne.

SLEDUJTE TENTO OBSAH Ako podcast

Hlavným lákadlom pre spotrebiteľov sú nízke ceny. Dve tretiny nakupujúcich cielene vyhľadávajú výhodné ponuky a polovica nakupuje tovar, ktorý by si inak nemohla dovoliť. „Ľudia v Nemecku sa veľmi zameriavajú na ceny. Bez inflácie a neistoty by Temu a Shein v tejto krajine tak rýchlo nerástli,“ vyjadril sa v Tagesschau Kai Hudetz, CEO IFH.

Potenciálne zrušenie bezcolnej hranice 150 eur vyvoláva otázky o budúcnosti ázijského e-commerce v Európe. Spoločnosti Temu a Shein svorne tvrdia, že ich cenové stratégie nie sú závislé od existujúcich colných predpisov EÚ.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+