5 min. čítanie

S čím počítať pri vyhodnocovaní ROAS?

Sledujete pri vyhodnocovaní a optimalizácii kampaní metriku ROAS? ROAS, inak povedané návratnosť z reklamného rozpočtu (Return on Ad Spend) sa udáva v % a vyjadruje mieru návratnosti investovaných prostriedkov do reklamy.

Peter Habánek Peter Habánek
Managing Director v Bragama
S čím počítať pri vyhodnocovaní ROAS?

Z tohto dôvodu ide o jeden z najdôležitejších ukazovateľov pri hodnotení efektivity a optimalizácii kampaní. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší ROAS je, tým lepšie.

Čo ďalšie však toto číslo v sebe skrýva a prečo vie byť často zavádzajúce? Vysvetlíme si viac v tomto článku.

Zdroj: Bragama

Výpočet ROAS je jednoduchý. Ide o pomerovú metriku, kde na jednej strane stoja výnosy a na druhej strane náklady na reklamu. Vzorec je potom nasledovný:

Výnosy (hodnota konverzie) / Náklady (reklamný rozpočet) = % ROAS

To, ako presné resp. ako vypovedajúce je výsledné číslo, závisí od toho, aké údaje do tohto vzorca dosadíme. Vo veľkej väčšine prípadov sa na stranu výnosov dosadzujú tržby, pretože tie je veľmi jednoduché merať cez Google Analytics, odkiaľ keď si ich natiahneme do Google Ads, tak rovno dostaneme vypočítané ROAS pri každej kampani. A v tomto prípade nastáva veľký problém, pretože výsledné číslo môže byť veľmi nepresné a nemôžeme konštatovať, či je to dobré číslo a či sú kampane efektívne.

Pokiaľ berieme predpoklad, že do výnosov vstupujú tržby, treba sa na ne pozrieť detailnejšie a očistiť si ich o čiastky, ktoré reálne nepredstavujú zisk alebo ho znižujú. Zoberme si to celé na príklade produktu, ktorý stojí 42 € a aby bol predaný, museli sme minúť na kampane 10 €. Keď to dosadíme do vzorca vyjde nám výsledné ROAS 420 %.

42 € (hodnota konverzie) / 10 € (reklamný rozpočet) = 420 % ROAS

Zdroj: Bragama

DPH

Pokiaľ neberieme do úvahy B2B e-shop, kde sú často ceny uvádzané bez DPH, tak je to jednoznačne DPH, ktorá do tržieb, ktoré reportuje Google Analytics vstupuje. Ide o 20 % z tržieb, ktoré pre podnik reálne predstavuje žiaden zisk, ale len daň.

Preto je potrebné aby do výpočtu vstupovali ceny očistené o DPH. Keď očistíme produkt z príkladu o 20 % DPH, dostaneme hodnotu 35 € bez DPH, ktorú keď dosadíme do vzorca máme ROAS 350 %.

35 € (hodnota konverzie) / 10 € (reklamný rozpočet) = 350 % ROAS

Zisková marža

Žiadny produkt, aj keď očistený o DPH, nepredstavuje pre podnik čistý zisk. Stále sa daný produkt musel kúpiť za veľkoobchodnú cenu, prípadne vyrobiť za výrobnú cenu, ktorá sa líši od tej predajnej.

To aký pomer z predajnej ceny predstavuje zisk, nám vyjadruje zisková marža (pozor, nezamieňať maržu s obchodnou prirážkou). Preto je najlepšie očistiť tržby o nákupné resp. výrobné náklady a dosádzať do vzorca len marže. To je však často problematické.

Ako možné riešenie je zistiť marže od klienta. Aspoň približné. Ak nie pre každý produkt zvlášť, tak aspoň pre skupiny produktov, ktoré majú podobné marže. Potom vieme rozdeliť kampane podľa produktov, ktoré majú podobne ziskové marže a budeme môcť lepšie vyhodnocovať a optimalizovať jednotlivé kampane, pretože budeme vedieť aké produkty sa v jednotlivých kampaniach skrývajú a čo hodnota ROAS reálne aj znamená.

Ak budeme počítať, že na produkte z príkladu je zisková marža 50 %, tak nám vyjde čistý zisk z produktu na 17,5 €, čo následne môžeme znova dosadiť do vzorca.

17,5 € (hodnota konverzie) / 10 € (reklamný rozpočet) = 175 % ROAS

Zdroj: Bragama

Vratkovosť

No a nakoniec ide o vratkovosť. Pravdepodobne neexistuje e-shop, pri ktorom by žiadny z nakúpených produktov nebol vrátený. Dôvody vrátenia môžu byť rôzne pričom záleží od typu e-shopu. Môže to byť nevhodná veľkosť, nevhodný darček alebo produkt, ktorý v skutočnosti vyzerá inak ako na obrázku, a pod.

Nič to nemení na tom, že zákazník má právo tovar vrátiť. Podnik však už minul isté výdavky na reklamný rozpočet, vďaka ktorým bol tento, síce vrátený produkt, kúpený. No a od týchto výdavkov je tiež potrebné očistiť zisk. V prvom rade treba zistiť mieru vratkovosti. Ale nie čo sa týka počtu objednávok, ale čo sa týka hodnoty objednávok.

Nezaujíma nás teda, že či 1 z 10 objednávok je vrátená, ale skôr aká hodnota je vrátená z celkových tržieb. Ako najlepšie bude použiť priemer za dlhé historické obdobie (rok, 2 roky), aby bolo dané percento vratkovosti čo najpresnejšie.

Ak si to prenesieme späť do príkladu, na základe historických dát môžeme povedať, že 10 % hodnoty objednávok za posledné 2 roky boli vrátené z rôznych dôvodov. No a o týchto 10 % je potrebné si znížiť zisk na produkt. Keď tak urobíme vyjde nám výsledné číslo 15,75 €, ktoré si môžeme znova dosadiť do vzorca.

15,75 € (hodnota konverzie) / 10 € (reklamný rozpočet) = 157,5 % ROAS

Záver

Na ilustračnom príklade sme si ukázali čo vplýva na výslednú hodnotu ROAS a s čím treba počítať. Preto ako najlepšie odporúčanie, ktoré môžem dať, je, že vždy keď budete pracovať s ROAS (či už pri reportovaní výsledkov alebo pri optimalizácii kampaní na základe ROAS), zamyslite sa nad tým, z akých výnosov je táto hodnota počítaná a či je očistená a čiastky, ktoré nepredstavujú zisk. Pretože ľahko sa môže stať, že aj pri ROAS, ktorá na prvý pohľad vyzerá nádejne, môžeme predávať so stratou.

Zdieľať článok
Peter Habánek
Managing Director v Bragama

Vedie agentúru Bragama, ktorá klientom pomáha vytvárať komplexné marketingové riešenia na Slovensku a v zahraničí.

Tento článok ti prináša

Bragama

Bragama je reklamná agentúra, ktorá poskytuje komplexné marketingové riešenia ušité na mieru pre každého klienta. Sústredia sa na dlhodobú konzistenciu v komunikácii pre čo najlepšiu zapamätateľnosť značky klienta. Dbajú na transparentnú komunikáciu, rýchlosť realizácie a snažia sa byť strategickým partnerom pre svojich klientov.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?
4 min. čítanie

Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?

Myslíte si, že nafotiť vaše produkty zvládne bez problémov aj niektorý z vašich zamestnancov? Určite zvládne, faktom však je, že výsledné produktové fotografie od laika nikdy nedosiahnu kvalitu výstupov od profesionála. Produktový fotograf využíva svoje know-how, skúsenosti a rôzne triky, aby výsledné fotografie pozdvihli vašu značku na vyššiu úroveň a podporili tak vaše predaje. Hovoríme […]

Dušan Paulovič Dušan Paulovič
Copywriter & UI Designer
Prečítať článok
100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.
4 min. čítanie

100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.

Každá z našich rád je našou osobnou skúsenosťou a trvalo nám dlho, než sme to celé pochopili. Odvšadiaľ totiž počúvame ako my, kreatívci, musíme byť efektívni, rozhľadení, draví, ale všetkého veľmi škodia. Berte naše rady ako odporúčania a tipy z praxe, aby ste nemuseli robiť rovnaké chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Prečítať článok
Obal ako kľúčový prvok marketingu
3 min. čítanie

Obal ako kľúčový prvok marketingu

Obal je nepostrádateľnou súčasťou každého produktu a plní mnoho funkcií. Základná je, pochopiteľne, ochrana tovaru na účely distribúcie a skladovania. Hneď potom ale nastupuje marketing. Primárnou funkciou obalu je zachovanie vlastností daného produktu tak, aby sa dostal ku koncovým zákazníkom v požadovanom a nepoškodenom stave. Predovšetkým pri potravinách, hygienických produktoch, liečivách a podobne je ochranná […]

Tomáš Zadák Tomáš Zadák
CEO at Ler.studio
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+