Domény ako hobby
Nie, na konci tohto článku nebude zľavový kupónik na doménu alebo službu. 😀 Tento článok som napísal preto, lebo tému domén až príliš často ignoruje aj online fundovaná časť spoločnosti. A mňa to baví riešiť ako hobby už viac ako 18 rokov.
Mám rád domény. Preto sa snažím robiť osvetu ako o doménach všeobecne, tak o ich bezpečnosti a marketingovom využití. “Svoju prvú” som mal už roku pána 2006 a bola to doména redfocus.net. A mám ju doteraz. Domény sú a budú základ online biznisu. No je dobré sa na nich pozrieť aj ako na vec rodiny a súkromného života.
Načo vám je doména s vaším priezviskom?
- E-mail na vlastnej doméne je bezpečnejší – je to váš majetok.
- Dobre to vyzerá a je to cool (stefan@polgari.sk vs. polgari.stefan@gmail.com).
- Máte doménu, na ktorej viete postaviť blog.
- Získavate priestor na self-promo alebo budovanie vlastnej osobnej značky.
Ste na “free” e-maili ako napríklad Gmail? Ste v ohrození
Áno, základ, prečo ja držím doménu polgari.sk je, že mám pekný e-mail stefan@polgari.sk. No sekundárne ide aj o bezpečnosť. Ak máte niečo.niečo@gmail.com, ste v ohrození. A nielen v Gmaili. Prečo?
E-mail niečo@gmail.com nie je váš e-mail. Je to e-mail, ktorý vám požičal Google. Ale niečo@vašadoména.sk je vaše vlastníctvo.
Hack, ktorým prídete o všetko
Ak vám niekto hackne “free” e-mail, nemusíte sa k nemu už nikdy dostať. Nepomôže podpora a ani svätená voda. Zároveň tento váš hlavný e-mail určite máte ako login do rôznych služieb (Facebook, Instagram, hocičo iné). Hacknutím viete prísť o identitu na desiatkach až stovkách sietí a služieb. A to aj cez 2-faktorovú autentifikáciu (ak ide o overovací kód, ktorý sa posiela na mail). A to nehovorím o tom, že prídete o Google fotky, dokumenty a e-maily samotné.
Preto je extrémne dôležité mať zapnutú 2-faktorovú autentifikáciu všade, kde sa dá. A to ideálne cez SMS, appku alebo fyzický kľúč (token).
Skončí free mail, skončíte aj vy
Áno, taký Gmail asi len tak neskončí. Ale môže. Budete to riskovať? U nás známe služby ako Atlas.sk, Post.sk alebo Pobox.sk môžu skončiť alebo byť napadnuté. A čo sa stane? Prídete o všetko. Prečo? Lebo ste zverili svoju identitu službe, ktorá to nezvládla. Postavili ste si digitálnu identitu na požičanej veci.
Vlastný e-mail ako garancia bezpečnosti
Ak máte registrovanú svoju doménu, ste určite vo väčšom bezpečí, pretože je to vaše vlastníctvo. “Prísť” o doménu sa síce dá, ale je to náročnejšie, ako prísť o účet na Gmaili. Zároveň ale viete kľudne používať služby, ktoré Google k Gmailu poskytuje. V tom problém nie je. No váš primárny e-mail nebude niečo.niečo@gmail.com, ale niečo@vašadoména.sk.
Tento váš vlastný e-mail na vlastnej doméne budete používať všade, ako váš primárny e-mail. Skončí Gmail? Nevadí, viete e-mail používať aj napriamo z hostingu alebo si e-mail naviazať na inú službu.
Áno, pochopiť celý tento ekosystém fungovania domén a hostingom nie je pre každého. No pre každého nie je ani pochopenie fungovania hypoték alebo ako si vybrať počítač. To, že tomu neroumiete, ešte neznamená, že to nie je dôležité. Vlastná doména vás ochráni pred ukradnutím identity, čo by mohlo mať fatálne následky.
Doména ako rodinné dedičstvo
Platiť 12 € ročne, teda cca 1 € mesačne… je to veľa? Za to, že máte jedinečnú a exkluzívnu doménu vlastného rodu? Že vďaka tomu môžete mať bezpečný a exkluzívny e-mail nielen vy, ale celá rodina?
Fero@priezvisko.sk, matus@priezvisko.sk, zuzana@priezvisko.sk… celá rodina vie využívať benefity toho, že máte svoju vlastnú doménu. Je to ako keby ste mohli mať po sebe pomenovanú ulicu a celé mesto. Štefan, Polgáriho 1, Slovensko. 😀
Za mňa je vlastná rodinná doména to prvé, čo by som chcel mať. Či už .sk, .com, .info, alebo akákoľvek iná koncovka. Či je doména voľná, si viete overiť napríklad tu. Nie je voľná? Skúste ju získať. Alebo sledujte domény, ktoré denne exspirujú a možno tam v jeden deň pribudne doména vášeho známeho alebo dokonca tá vaša.
Čo si z tohto článku vziať? Zamyslite sa nad tým, ako chránite svoju digitálnu identitu. Vlastná doména vie byť jedným zo základných prvkov, o ktoré sa viete oprieť vy, no aj vaša rodina. A to po desaťročia.