4 min. čítanie

Rodinná doména priezvisko.sk by mala byť základom online dedičstva a bezpečnosti každého z vás

Denne sledujem domény, ktoré exspirujú (uvoľňujú sa na registráciu) a každý deň tam vidím prepadávať domény s rôznymi priezviskami – tak, ako ja mám polgari.sk. Niekoľkokrát mesačne píšem známym, že exspiruje “ich doména”, teda doména s ich priezviskom. Len tak, z lásky. No nie vždy o to majú záujem a doménu chcú. Nechápu, že doména “priezvisko.sk” je základným online dedičstvom, ktoré ostane v rodine a môže chrániť nielen ich digitálnu identitu.

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Rodinná doména priezvisko.sk by mala byť základom online dedičstva a bezpečnosti každého z vás

Domény ako hobby

Nie, na konci tohto článku nebude zľavový kupónik na doménu alebo službu. 😀 Tento článok som napísal preto, lebo tému domén až príliš často ignoruje aj online fundovaná časť spoločnosti. A mňa to baví riešiť ako hobby už viac ako 18 rokov. 

Mám rád domény. Preto sa snažím robiť osvetu ako o doménach všeobecne, tak o ich bezpečnosti a marketingovom využití. “Svoju prvú” som mal už roku pána 2006 a bola to doména redfocus.net. A mám ju doteraz. Domény sú a budú základ online biznisu. No je dobré sa na nich pozrieť aj ako na vec rodiny a súkromného života. 

Načo vám je doména s vaším priezviskom?

  1. E-mail na vlastnej doméne je bezpečnejší – je to váš majetok.
  2. Dobre to vyzerá a je to cool (stefan@polgari.sk vs. polgari.stefan@gmail.com). 
  3. Máte doménu, na ktorej viete postaviť blog.
  4. Získavate priestor na self-promo alebo budovanie vlastnej osobnej značky.

Ste na “free” e-maili ako napríklad Gmail? Ste v ohrození 

Áno, základ, prečo ja držím doménu polgari.sk je, že mám pekný e-mail stefan@polgari.sk. No sekundárne ide aj o bezpečnosť. Ak máte niečo.niečo@gmail.com, ste v ohrození. A nielen v Gmaili. Prečo?

E-mail niečo@gmail.com nie je váš e-mail. Je to e-mail, ktorý vám požičal Google. Ale niečo@vašadoména.sk je vaše vlastníctvo.

 Hack, ktorým prídete o všetko

Ak vám niekto hackne “free” e-mail, nemusíte sa k nemu už nikdy dostať. Nepomôže podpora a ani svätená voda. Zároveň tento váš hlavný e-mail určite máte ako login do rôznych služieb (Facebook, Instagram, hocičo iné). Hacknutím viete prísť o identitu na desiatkach až stovkách sietí a služieb. A to aj cez 2-faktorovú autentifikáciu (ak ide o overovací kód, ktorý sa posiela na mail). A to nehovorím o tom, že prídete o Google fotky, dokumenty a e-maily samotné. 

Preto je extrémne dôležité mať zapnutú 2-faktorovú autentifikáciu všade, kde sa dá. A to ideálne cez SMS, appku alebo fyzický kľúč (token).

Skončí free mail, skončíte aj vy

Áno, taký Gmail asi len tak neskončí. Ale môže. Budete to riskovať? U nás známe služby ako Atlas.sk, Post.sk alebo Pobox.sk môžu skončiť alebo byť napadnuté. A čo sa stane? Prídete o všetko. Prečo? Lebo ste zverili svoju identitu službe, ktorá to nezvládla. Postavili ste si digitálnu identitu na požičanej veci.

Vlastný e-mail ako garancia bezpečnosti

Ak máte registrovanú svoju doménu, ste určite vo väčšom bezpečí, pretože je to vaše vlastníctvo. “Prísť” o doménu sa síce dá, ale je to náročnejšie, ako prísť o účet na Gmaili. Zároveň ale viete kľudne používať služby, ktoré Google k Gmailu poskytuje. V tom problém nie je. No váš primárny e-mail nebude niečo.niečo@gmail.com, ale niečo@vašadoména.sk.

Tento váš vlastný e-mail na vlastnej doméne budete používať všade, ako váš primárny e-mail. Skončí Gmail? Nevadí, viete e-mail používať aj napriamo z hostingu alebo si e-mail naviazať na inú službu.

Áno, pochopiť celý tento ekosystém fungovania domén a hostingom nie je pre každého. No pre každého nie je ani pochopenie fungovania hypoték alebo ako si vybrať počítač. To, že tomu neroumiete, ešte neznamená, že to nie je dôležité. Vlastná doména vás ochráni pred ukradnutím identity, čo by mohlo mať fatálne následky. 

Doména ako rodinné dedičstvo

Platiť 12 € ročne, teda cca 1 € mesačne… je to veľa? Za to, že máte jedinečnú a exkluzívnu doménu vlastného rodu? Že vďaka tomu môžete mať bezpečný a exkluzívny e-mail nielen vy, ale celá rodina? 

Fero@priezvisko.sk, matus@priezvisko.sk, zuzana@priezvisko.sk… celá rodina vie využívať benefity toho, že máte svoju vlastnú doménu. Je to ako keby ste mohli mať po sebe pomenovanú ulicu a celé mesto. Štefan, Polgáriho 1, Slovensko. 😀

Za mňa je vlastná rodinná doména to prvé, čo by som chcel mať. Či už .sk, .com, .info, alebo akákoľvek iná koncovka. Či je doména voľná, si viete overiť napríklad tu. Nie je voľná? Skúste ju získať. Alebo sledujte domény, ktoré denne exspirujú a možno tam v jeden deň pribudne doména vášeho známeho alebo dokonca tá vaša. 

Čo si z tohto článku vziať? Zamyslite sa nad tým, ako chránite svoju digitálnu identitu. Vlastná doména vie byť jedným zo základných prvkov, o ktoré sa viete oprieť vy, no aj vaša rodina. A to po desaťročia. 

Zdieľať článok
Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet

Už od puberty pracujem na vlastných projektoch. Veľmi skoro som pochopil, že robiť “weby pre klientov” je cesta do … nie úplne pre mňa. Tak som začal pracovať na vlastných projektoch. V 17 rokoch som mal portfólio asi 350 webov so zameraním na financie a poväčšine na českom trhu. Boli postavené na organickom vyhľadávaní zo Seznam.cz a keď trošku vylepšili algoritmus, weby “popadali”. Neskôr som sa zamestnal, okúsil prácu vo veľkej agentúre a aj na krásnej pozícii “IT project Manager”, kde by som vydržal do dôchodku, nebyť ambícií. Tak sme spoločne s agentúrou VISIBILITY rozbiehali affiliate sieť Dognet, ktorá úspešne operuje v CEE regióne už viac ako 10 rokov. Síce s VISIBILITY už sieť nepôsobí viac ako 4 roky, no jej kľúčová úloha pri štarte je nepopierateľná. Dognet má viacero podprojektov, ako napríklad knižky o online a affiliate marketingu Super Affiliate Academy, organizuje affiliate meetupy HotDognet (po celej CEE) a spolu organizoval affiliate konferenciu Affilhero. Robíme veľmi veľa pre edukáciu trhu. Medzičasom som spustil projekt Ecommerce Bridge, ktorý verím že v roku 2024 bude tak isto silne etablovaný v rámci CEE. Je to online magazín pre ecommerce scénu, eshopy a celkovo online podnikanie. Prevádzkujem tiež, asi jediné, Múzeum Mobilov v Európe. Som veľmi hrdý na to, akým spôsobom je celá firma a jej projekty postavené. Že už väčšinou nestoja na mojej osobe a mám úžasný team, ktorý vie viesť projekty aj bez môjho “mikromanažmentu”. Moje obľúbené motivačné bláboly: 👍 “Done is better than perfect” 👍 “Nestrelíš, nedáš gól” 👍 “Aj pád na hubu je krok vpred” 👍 “Veci treba robiť a nie sa o nich rozprávať” Ak si to dočítal až sem, gratulujem, máš veľa voľného času. Investuj ho do “strieľania” a nie krčmovým rečiam, ktoré ešte nikomu nepomohli.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+