3 min. čítanie

Prečo ľudia bojkotujú značky? Poučenie z arabského sveta

Nedávny výskum YouGov Surveys poskytol nové poznatky o tom, ako spotrebiteľské bojkoty ovplyvňujú značky v Spojených arabských emirátoch a Saudskej Arábii. Štúdia skúma dôvody týchto bojkotov a čo môžu značky urobiť, aby si znovu získali dôveru spotrebiteľov.

Prečo ľudia bojkotujú značky? Poučenie z arabského sveta
Zdroj: Depositphotos

Významným zistením zo štúdie je, že až dve tretiny spotrebiteľov v Spojených arabských emirátoch (UAE) a Saudskej Arábii (KSA) bojkotovali značku, s ktorou boli spojené škandály. Výskyt bojkotov je výrazne vyšší v KSA, kde až 72 % spotrebiteľov uviedlo, že bojkotovali značku. V UAE to bolo „len“ 60 %.

Hlavné dôvody bojkotov

Výskum identifikoval niekoľko kľúčových dôvodov, prečo sa spotrebitelia rozhodnú bojkotovať značky:

  • Politické alebo sociálne postoje

Najčastejším dôvodom bojkotu je postoj značky k politickým alebo sociálnym otázkam, ktoré sa nezhodujú s názormi spotrebiteľov. Tento dôvod uviedlo 49 % respondentov, pričom v KSA je tento dôvod bežnejší (53 %) v porovnaní s UAE (45 %).

  • Chybné produkty

Takmer polovica respondentov (46 %) bojkotovala značky kvôli chybným alebo nebezpečným produktom.

  • Nevhodná reklama

Nevhodné alebo zavádzajúce reklamy vedú k tomu, že 39 % spotrebiteľov prestane značku používať alebo nakupovať u nej.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
  • Neetické pracovné prostredie

Problémy ako rasizmus a nerovnomerné rozdelenie príjmov významne prispievajú k bojkotom.

  • Neetické praktiky

30 % respondentov uviedlo neetické pracovné praktiky ako dôvod bojkotu a 26 % sa vyhýbalo značkám spojeným s neetickými ľuďmi alebo príčinami.

Dopad bojkotov

Významná väčšina spotrebiteľov (73 %) verí, že bojkoty pomáhajú presvedčiť firmy, aby zmenili svoje politiky alebo činnosti.

Bojkoty ovplyvňujú rôzne segmenty. Prekvapivo sa na poprednej priečke umiestnili rýchle občerstvenia a reštaurácie. Nasleduje kategória FMCG (rýchloobrátkový spotrebný tovar) ako potraviny a nápoje (59 %), krása, hygiena a osobná starostlivosť (40 %) a domáce potreby (35 %). Asi 32 % respondentov uviedlo, že bojkotovali značky v kategórii móda a športové oblečenie.

Existuje život značky po bojkote?

Štúdia tiež odhaľuje, ako rýchlo sa spotrebitelia vracajú k značkám po zámernom odmietaní. Väčšina spotrebiteľov v oboch monitorovaných trhoch sa vráti k bojkotovanej značke do šiestich mesiacov. Konkrétne 19 % spotrebiteľov sa vráti do týždňa, 37 % do mesiaca a 26 % po pol roku alebo neskôr.

Prečo sa vracajú?

Dobré správy – hoci bojkot je forma protestu, nemusí trvať večne. Viac ako polovica (51 %) spotrebiteľov sa vráti kvôli zlepšeniu produktov alebo služieb. Takmer polovica (49 %) sa rozhodne vrátiť, keď značky napravia svoje chyby a prijmú nápravné opatrenia. Ďalších 32 % spotrebiteľov sa vráti po tom, čo zodpovední jednotlivci opustia spoločnosť, čím sa obnoví ich dôvera. Pre 30 % spotrebiteľov je dôvodom návratu obmedzená ponuka lepších alternatív alebo cenová dostupnosť konkurencie. Nakoniec, 12 % spotrebiteľov sa vráti v dôsledku sociálneho vplyvu od priateľov alebo rodiny, ktorí ich presvedčia o znovu získanej hodnote značky.

Tento výskum zdôrazňuje dopad tlaku spotrebiteľov. Značky musia byť opatrné vo svojom konaní a byť si vedomé potenciálnych dôsledkov, pretože nalomená dôvera spotrebiteľov sa ťažko získava späť.

Údaje pre tento výskum sú založené na online prieskume uskutočnenom spoločnosťou YouGov medzi 7. a 14. májom 2024. Prieskum zahŕňal 2003 respondentov vo veku 18 a viac rokov z UAE a KSA.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Slovenský e-commerce v Q3: Slabé leto zachránil septebmer
4 min. čítanie

Slovenský e-commerce v Q3: Slabé leto zachránil septebmer

Slovenský e-commerce si v tomto roku udržuje jednociferný rast. Po predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch tohto roku sa podarilo udržať pozitívny trend aj v tom treťom, ktorý skončil s rastom tržieb 3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. E-commerce však mohol dosiahnuť lepší výsledok, ak by nedošlo k spomaleniu záujmu zákazníkov o nákupy v hlavných kategóriách produktov, ako je napríklad spotrebná elektronika. Skokanom kvartálu je zrnková […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+