4 min. čítanie

Online antikvariát Trh kníh predal milióntu knihu

Služba Trh kníh funguje už desať rokov a môže sa pochváliť predajom milióntej knihy. Sobotkov literárny secondhand nevyužíva žiadne sklady, namiesto toho je postavený na vzájomnom predaji medzi knihomoľmi. Projekt, ktorý umožnil predať knihy za viac ako 226 miliónov českých korún, môže teraz pracovať na zavedení viacerých dôležitých technologických inovácií.

Online antikvariát Trh kníh predal milióntu knihu

Petrov nápad vznikol ešte na vysokej škole

Podnikateľ Petr Sobotka si už počas štúdia na ČVUT všimol, že v českých domácnostiach sú knižnice plné zaujímavých kníh, ktoré nikto nečíta a ležia pod vrstvou prachu. V roku 2013 založil Trh Knih a rozhodol sa naučiť Čechov, ako vyhľadávať knižné skvosty a predávať knihy medzi sebou bez starostí. “Chcel som odstrániť informačnú asymetriu medzi majiteľmi a predajcami kníh a vniesť do tohto odvetvia cenovú transparentnosť,” delí sa Sobotka o dôvody, ktoré ho viedli k vytvoreniu online antikvariátu. “Fungujeme tak, ako keď prídete na trh. Je tu veľký výber, niekto vám dobre poradí a môžete si overiť, či je cena normálna. Možno niečo kúpite alebo predáte, ale určite budete odchádzať s úsmevom,” verí Sobotka.

Počas desiatich rokov fungovania knižného trhu sa podarilo predať viac ako milión kníh v hodnote viac ako 226 miliónov korún. Zásadnou výhodou tohto internetového antikvariátu je však osobný rozmer, pretože knihy putujú od človeka k človeku a vytvárajú hlbokú komunitu milovníkov kníh. Počas existencie služby sa uskutočnilo takmer 100 000 osobných stretnutí. Najaktívnejší používateľ dokonca uskutočnil 938 odovzdaní a stretol mnoho podobne zmýšľajúcich čitateľských duší. “Nie je to ako milión predaných skrutiek alebo Levisov, každá jedna transakcia spojila dvoch ľudí, každú jednu knihu niekto konkrétny hľadal a našiel u nás. Je to milión knižných zážitkov,” verí Petr Sobotka. 

Internetový antikvariát s desaťročnou tradíciou ponúka kupujúcim aj ďalšie jedinečné výhody. Zákazníci si môžu vyberať z najširšej ponuky kníh v Českej republike, ktorá zahŕňa viac ako 1,3 milióna kníh a až 300 000 rôznych titulov (pre porovnanie, v najväčšom knižnom e-shope Luxor je to viac ako dvojnásobok titulov a výber je väčší ako v ktoromkoľvek konkurenčnom antikvariáte). Okrem toho Trh knih ponúka aj rarity, ktoré sú inde beznádejne nedostupné. Ak používateľ stále nenájde svoju vysnívanú knihu, môže jednoducho vytvoriť dopyt na Book Market, a keď sa titul objaví, platforma ho na to upozorní.

Týždenný podcast UPdate

Knihy s hodnotou desiatok tisíc korún

Vďaka knižnému obehu má Petr Sobotka bohaté poznatky aj o podobe predaja kníh z druhej ruky v Českej republike. Jeho tím vie, že medzi najžiadanejších autorov patrí dobrodruh Jaroslav Foglar, hororový mág Stephen King a prekvapivo aj česká autorka románov pre mládež Lenka Lanczová. Jedným z najväčších pokladov v českých knižniciach je výnimočná fotografická kniha Žena vo svetle od Františka Drtikola, ktorú sa majiteľovi podarilo predať za 50 000 Kč. Druhým rekordérom je zberateľské dielo Cesta krvi od Jiřího Kulhánka, ktoré majiteľovi vynieslo 40 000 korún.

Na to, aby ste obsah svojej knižnice ponúkli ostatným, stačí len niekoľko kliknutí. Každý čitateľ si môže na webe antikvariátu otvoriť svoj vlastný malý e-shop a ponúkať prečítané knihy ostatným ľuďom. Stačí len vybrať knihy, ktoré už príliš dlho ležia ladom, a po registrácii ich ponúknuť na predaj. Uvedenie kníh je bezplatné, ale Book Market účtuje predajcom províziu vo výške 25 % z ceny predanej knihy. Celý predaj potom funguje veľmi bezpečne na princípe depozitu. Platba zostáva na účte Book Marketu dovtedy, kým kupujúci nepotvrdí úspešné prevzatie nepoškodenej knihy. V opačnom prípade sa celá suma vráti kupujúcemu. Najšikovnejší predajcovia predali tisíce kníh. Rekordérom je používateľ z Prahy, ktorý predal viac ako osemtisíc titulov.

Služba, ktorá sa pôvodne profilovala ako konkurencia pre kamenné antikvariáty, začiatkom roka 2023 paradoxne integruje čoraz viac profesionálnych antikvárov. “Momentálne máme viac ako tridsať antikvariátov. Je to pre nich plnohodnotný predajný kanál, plus prílev solventnejších kupujúcich,” dodáva prevádzkovateľ.

Podnikateľ Sobotka chce teraz svoj cirkulárny knižný biznis podporiť technologickými vylepšeniami, ktoré by v budúcnosti uľahčili ponuku kníh čitateľskej verejnosti. Vďaka vytvorenej aplikácii bude môcť mobilný telefón identifikovať knihu podľa fotografie. Ďalšou a veľmi cennou schopnosťou bude automatické určovanie ceny titulu – už sa nestane, že knihu Kolosálny Conan od Mika Mignolu bude majiteľ ponúkať na predaj za pár stoviek, keď jej cena na trhu je okolo 25-tisíc korún.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Neprijatie vlastného tela ovplyvňuje nákupné správanie Čechov
3 min. čítanie

Neprijatie vlastného tela ovplyvňuje nákupné správanie Čechov

Hoci módne trendy do určitej miery formujú módne preferencie spotrebiteľov, najnovší výskum GLAMI Fashion (Re)search ukazuje, že pri nákupe oblečenia stále prevládajú stereotypy, a to ako z hľadiska štandardov krásy a postavy, tak aj veku. V dôsledku toho tretina Čechov radšej vynecháva letné aktivity, aby neodhalila svoje telo, a tretina Čechov nad 55 rokov pociťuje […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+