Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Prešov
7. Marec udalosť už prebehla
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
11 min. čítanie

Influencer marketing – všetko, čo musíte vedieť skôr, než sa doň pustíte

Influencer má schopnosť ovplyvňovať druhých ľudí. Ide o osobu, ktorá je schopná ovplyvniť potenciálnych zákazníkov tým, že odporúča určitý produkt alebo službu prostredníctvom vlastnej online komunikácie.

Miroslava Kramárová Miroslava Kramárová
Social Media Specialist v Ecake
Influencer marketing – všetko, čo musíte vedieť skôr, než sa doň pustíte

Ako vznikol Influencer marketing?

Z celosvetovej populácie využíva internet4,2 miliardy používateľov. Z toho má v priemere každý piaty človek účet na sociálnej sieti a strávi na nej približne dve hodiny denne. Aj preto sa firmy rozhodli propagovať svoje značky online. Na Slovensku má internet 80 % domácností, pričom digitálna gramotnosť neustále rastie.

Kvôli presýtenému online trhu sa však objavila tzv. bannerová slepota, ktorá spočíva vo vedomom alebo podvedomom ignorovaní reklamných bannerov na webových stránkach. Prieskum Google zase dokazuje, že ak sa webová stránka nenačíta do 3 sekúnd, používatelia z nej odídu. Preto musel prísť nový spôsob ako ich zaujať. A tak vznikol obsah (content) produkovaný autentickými osobnosťami – influencermi.

Influencer marketing (tiež influence marketing) však nie je úplnou novinkou. Pred niekoľkými rokmi sa v tradičných médiách začali propagovať výrobky prostredníctvom ikonických figúrok a celebrít. Každý pozná postavičku Santa Clausa, ktorého využíva Coca-Cola na účely propagácie svojej značky. Ďalšou veľmi populárnou tvárou bol kovboj na cigaretách Marlboro či kampaň značky Old Spice s mužom jazdiacim na koni, ktorá sa ihneď stala virálnou a už v prvý deň spustenia získala 6 miliónov videní.

Ako funguje influence marketing?

Sila influencer marketingu spočíva v tom, že ľudia veria konkrétnemu človeku s vplyvom (influencerovi) viac ako samotnej značke. Influencer dokáže vytvoriť záujem o produkt nevtieravým spôsobom, ktorý na prvý pohľad nepôsobí ako priama reklama. Zároveň môže poskytnúť o produkte dôveryhodnú recenziu, či už pozitívnu alebo negatívnu. Tá zvyčajne zahŕňa údaje o cene, dostupnosti a aj možnosť objednať si produkt online.

Pre zákazníka je získavanie informácií takouto formou omnoho jednoduchšie, keďže  obsah tvorený influencerom konzumuje prirodzene. Toto odporúčanie vníma skôr ako „kamarátsku“ radu od osoby, ktorá je mu buď sympatická, alebo sa v danej problematike vyzná.

Dôležité je, aby mali influenceri dostatočne kvalitný obsah (content), ktorým ľudí oslovia.

Ako si vybrať správneho influencera?

Aby mala spolupráca s influencerom zmysel, je dôležité stanoviť si rozpočet pre vzájomnú spoluprácu. Ďalším kritériom je vaša cieľová skupina. Rovnako sa treba rozhodnúť či chcete lacnejšieho začínajúceho influencera s menším počtov followerov alebo známu tvár, ktorá má skúsenosti s takouto formou reklamy a státisíce sledovateľov. Dôležité však je zamerať sa na jeho doterajšie výsledky, charizmu a schopnosť osloviť potenciálnych zákazníkov.

Ako vybrať správnu platformu?

Na Slovensku je najviac využívaná reklama prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a YouTube. Spolupráca je však možná aj s osobnosťami aktívnymi na LinkedIn alebo s blogermi.

Pri výbere správnej platformy je dôležité zistiť, aký má počet používateľov a aký je prienik s vašou cieľovou skupinou.

Na Instagrame sa v súčasnosti nachádza viac ako 800 miliónov aktívnych používateľov. Je to skvelá sociálna sieť na oslovenie mladého publika. Podľa štatistických údajov z roku 2016 využíva na Slovensku Instagram denne iba 6 % populácie.

Facebook celosvetovo využíva 2,2 miliardy aktívnych používateľov. Čo sa týka Slovenska, ide o najpoužívanejšiu sociálnu sieť, ktorú raz do mesiaca navštívi 68 % obyvateľov a denne zase 45 %.

Napriek tomu, návštevníci webovej stránky, na ktorú sa preklikli cez Instagram, na nej strávia až o 45 % viac času než tí, ktorí sa preklikli z Facebooku.

Youtube je druhým najpoužívanejším vyhľadávačom na svete s viac ako 1,5 miliardy aktívnych používateľov. Na Slovensku ho využíva 63 % používateľov. Táto platforma je vhodná, ak chcete distribuovať zaujímavý a kvalitný video content. Interakcia je väčšia, ak sa vo videu nachádza známy influencer.

Nástroje na analýzu a manažment influencerov

Pri hľadaní influencera pre svoje podnikanie môžete využiť nástroje, ktoré vám poskytnú relevantné informácie o jeho aktivite, počte followerov a ich charakteristiku. Môžete si vyhľadať konkrétnu osobu podľa mena alebo nájsť vhodných influencerov podľa oblasti, v ktorej pôsobia. Všetky dôležité údaje máte štatisticky spracované umelou inteligenciou na jednom mieste, tým pádom bude rozhodovanie o to jednoduchšie. Ak už ste si svojich influecerov našli, existujú tiež nástroje, ktoré sa postarajú o ich manažovanie.

  1. Taackrveľmi vhodná CRM platforma pre značky, ktoré využívajú na svoju propagáciu viacerých influencerov. Ide o nástroj, vďaka ktorému môžete sledovať svoje kampane, komunikovať s influencermi a dokonca aj s ich publikom.

  1. Hypeauditor – nástroj zameraný na analýzu Instagram influencerov s najmenej tisíc sledovateľmi. Informácie o nich vám poskytne buď jednotlivo alebo si po výbere krajiny môžete pozrieť viacerých naraz. Výhodou je, že spracované dáta zahŕňajú iba pravých followerov.

  1. Influencedatabáza, v ktorej nájdete niektorých slovenských mikro-influencerov. Vyfiltrovať si ich môžete podľa zamerania, krajiny či počtu followerov, pričom sú dostupné aj  informácie o ich doterajších spoluprácach a platformách, na ktorých pôsobia.

Rozdelenie influencerov

Každý influencer je iný, líši sa počtom followerov, contentom, originalitou či špecifikáciou. Nie každý sa hodí na propagáciu každej značky, a preto si ich môžeme rozdeliť do piatich skupín:

  1. Expert – osoba, ktorá dokáže presvedčiť aj ľudí z “fachu”, pretože má znalosť v špecifickom odbore a jeho followeri mu dôverujú.
  2. Trendsetter – využíva sa v oblasti techniky, krásy, módy a je vhodným najmä pri uvádzaní nového produktu na trh, pretože má veľkú silu ovplyvniť trendy a nákupné správanie followerov.
  3. Blogger – špecializuje sa na jednu oblasť, z ktorej informácie sprostredkúva ľudom. Vie zaujať svojich čitateľov a vytvoriť si s nimi vzťah. Ako platformu využíva blog/osobný web.
  4. Celebrita – známa tvár, ktorou môže byť napríklad herec, spevák či športovec. Zákazníkov častokrát zaujme propagovaný výrobok, pretože im ho odporučila osoba, ktorú poznajú, alebo sa jej chcú podobať.
  5. Ambasádor – vyberte si najvernejších zákazníkov a dajte im zadarmo produkt, ktorý ich nadchne. Propagáciu na internete i vo svojom okolí máte zaručenú.

Nové formy influencerov

  • Mikro-influenceri

Mikro-influenceri sú osoby, ktoré majú len zopár tisíc followerov, ale dokážu presne osloviť publikum, ktoré potrebujete.

Niekedy sú lepšou voľbou, pretože majú o 60 % väčší dosah. Používatelia s nimi viac komunikujú a veria im. Kampaň je špecifická, zameraná na konkrétne publikum a častokrát rozpráva určitý príbeh. Ich followeri majú reálny záujem o oblasť, v ktorej pôsobia, sledujú ich dobrovoľne, a preto prostredníctvom ich obsahu vnímajú reklamu o veľa prirodzenejšie. 

V agentúre ecake spolupracujeme pomerne často aj s menšími influencermi. Výborné výsledky sme zaznamenali napríklad pri značke Remoska, kde pri propagácii využívame práve mikro-influencerov so zameraním na varenie a pečenie.

  • Detskí influenceri

Medzi influencermi nesmú chýbať ani roztomilé detské tváričky. 3-ročné dvojičky sú hviezdami instagramového účtu, ktorý sledujú až 4 milióny followerov. Účet na Instagrame vytvorila ich mama a značky majú o spoluprácu s nimi veľký záujem.

View this post on Instagram

????❤️

A post shared by Stauffer Family (@kcstauffer) on

  • Virtuálne influencerky

Novodobý trend, kde vašu značku propagujú počítačom vytvorené modelky alebo speváčky. Lil Miquela pôsobí ako bežné dievča, ktoré sa stretáva so svojimi priateľmi, zúčastňuje sa spoločenských udalostí a dokonca je vášnivou aktivistkou. Jej instagramový účet sleduje až 1,4 milióna followerov.

Shudu Gram je virtuálnou modelkou s dokonale symetrickou postavou a črtami tváre, ktorá pochádza z Afriky. Vytvoril ju britský fotograf ako prvú digitálnu modelku na svete. Na svojom Instagrame už má množstvo umeleckých fotiek a ľudia dlho verili, že je reálna.

View this post on Instagram

✊? . . #3dart

A post shared by Shudu (@shudu.gram) on

  • Zvierací influenceri

Značky si začali vyberať na propagáciu svojich výrobkov štvornohých miláčikov, ktorí dokážu osloviť každú vekovú kategóriu a byť omnoho virálnejší, ako bežní influenceri. Opäť je veľmi dôležité vytvoriť na profile zvieracieho influencera určitý príbeh, produkovať originálny a kvalitný obsah a zvieratko by malo byť vizuálne príťažlivé, roztomilé a zaujímavé.

View this post on Instagram

Songs in the key of BUB. #goodjobbub #lilbub

A post shared by Lil BUB (@iamlilbub) on

Koľko stojí influencer?

Cena influencera sa odvíja od počtu jeho followerov, kvality profilu a formy spolupráce. Štatistiky s priemernými cenami postov na Slovensku sú vzácne, pretože trh je zatiaľ príliš malý. Inšpirovať sa však môžeme zahraničnými cenami spoluprác v krajinách, ktoré majú históriu influencerov bohatšiu. Dokonca existujú aj nástroje, ktoré vám vypočítajú predpokladanú cenu za jeden príspevok na Instagrame a aj Youtube.

Jedným zo spôsobov stanovenia ceny za príspevok pri influenceroch je porovnanie CPM (ceny za tisíc pozretí) influenceraklasickej online reklamy. Každý influencer by mal vedieť odhadnúť, koľko ľudí uvidí jeho príspevok, za ktorý si pýta x €. Špecialista zasa vie odhadnúť, koľko pozretí reklamy za rovnakú cenu získate v Google Ads alebo na iných platformách. Potom si už musíte zvážiť iba pridanú hodnotu, ktorú pri spolupráci s influencerom môžete dostať a či sa vám spolupráca oplatí.

Cena influencerov v zahraničí

Zásah influencerov v zahraničí je podstatne vyšší ako u nás na Slovensku, preto sa veľmi nedajú porovnávať ani ich ceny. Najlepšie platenou influencerkou je modelka a herečka Kylie Jenner, ktorá s viac ako 115 miliónmi sledovateľov zarobí za príspevok 1 milión amerických dolárov. Na druhej priečke je herečka a speváčka Selena Gomez, ktorú sleduje viac ako 143 miliónov ľudí a za jeden príspevok jej firmy platia 800 000 amerických dolárov. Do tretice je to futbalista Cristiano Ronaldo s viac ako 141 miliónov followerov, ktorý si zoberie za príspevok 750 000 amerických dolárov.

View this post on Instagram

vibrate good energy. ?

A post shared by Kylie ✨ (@kyliejenner) on

Vyhodnotenie úspešnosti kampane

Po skončení kampane je pre firmu nevyhnutné vyhodnotiť dosiahnuté výsledky, čiže analyzovať návratnosť investícií, zmerať návštevnosť webu a tiež úroveň povedomia o značke. Vďaka tomu sa zistí, či kampaň priniesla želaný efekt a oplatí sa investovať finančné prostriedky do ďalšej propagácie.

Merať výsledky môžeme napríklad týmito spôsobmi:

  1. Google Analytics  – výsledky si zmeriate prostredníctvom UTM parametrov. Vplyv influencera môže indikovať nárast priameho predaja, organickej návštevnosti na stránke alebo organického vyhľadávania na internete.
  2. Skrátené linky – tam, kde nemôžete používať UTM, skúste využiť skracovače bit.ly alebo tinyurl.com.  Po registrácii si výkonnosť jednotlivých odkazov môžete pozrieť v jednoduchom dashboarde.
  3. Brand awareness – ide o znalosť značky v cieľovej skupine, ktorá môže byť buď spontánna, alebo podporená. Indikátorom zvýšenej znalosti značky môžu byť zmienky o značke alebo produkte, ktoré sa objavia na sociálnych sieťach alebo na webe. Ideálne je monitorovať všetky zmienky cez automatizované nástroje, napríklad mention alebo Google Alerts.

Najznámejšie slovenské spolupráce s influencermi:

  1. Rytmusova finančná akadémiajedna z najúspešnejších online kampaní Tatra banky, v ktorej v priebehu 6 týždňov mali študenti zodpovedať 30 otázok a za každú správnu odpoveď získali na svoj novootvorený účet jedno euro. Do súťaže sa zapojilo až 46 000 študentov.

Zdroj: Tatra banka

  1. Ideme vlakom – Železničná spoločnosť Slovensko si na začiatku roku 2018 vybrala do svojej kampane skupinu S hudbou vesmírnou, prostredníctvom ktorej chcela nahovoriť ľudí, aby začali cestovať vlakom. Kampaň je zostavená z videí, v ktorých mladí umelci spievajú o výhodách vlakovej dopravy. Pieseň Ideme vlakom si ihneď našla svojich fanúšikov a na Youtube sa dočkala vysokej sledovanosti.

Zdroj: ZSSK

  1. Space účet  Slovenská sporiteľňa zvolila vo svojej kampani youtubera známeho pod prezývkou Selassie. Cieľom bolo prepojiť jeho obľúbenosť medzi mladými ľuďmi a podnietiť ich k otvoreniu študentského účtu. Komunikácia prebiehala formou vtipných videí.

Zdroj: Slovenský sporiteľňa

 Na čo si dávať pozor?

  • Konflikt produktu s cieľovou skupinou

Pri výbere influencera myslite na zloženie ich followerov a kompatibilitu s produktom alebo značkou, ktorú budú promovať. U nás v ecake sme zažili prípad, keď GoGo propagoval kampaň pre nášho klienta, prostredníctvom ktorej chcel podporiť nákup mliečnych výrobkov. Medzi jeho sledovateľmi získala spolupráca silný pozitívny ohlas, vzbúrili sa však mladí vegáni najmä z Českej republiky, ktorí napísali pod jeho video množstvo negatívnych komentárov.

 

  • Fejkoví influenceri

Dávajte si pozor na účty, ktoré vás ohúria množstvom followerov získaných za veľmi krátky čas. Načo by ste platili niekomu s kúpenými sledovateľmi, aby propagoval vašu značku, keď ich aktivita je nulová a v konečnom dôsledku si váš produkt aj tak nikto nekúpi.

V prvom rade je dôležité zhodnotiť počet lajkov a komentárov v pomere s počtom sledovateľov. Pomôckou vám môžu byť i vhodné nástroje na overenie pravosti. Ak vás však zaujíma, ako ľahko sa dajú nepraví followeri nakúpiť, našli sme pre vás stránku, na ktorej je všetko dopodrobna vysvetlené. Nie každý, kto má tisíce followerov, vám zaručene prinesie predaj či dostane do povedomia váš produkt.


Top 10 slovenskych influencerov na YT, IG a FB
(údaje sú zo septembra 2018).

Youtube GoGoman TV 1,8 mil.
Expl0ited 902 tis.
menameselassie 634 tis.
LucyPug 523 tis.
MOMA 434 tis.
Asimister 410 tis.
To je ten náš Matúš 350 tis.
Zrebny & Frlajs 210 tis.
Naked Bananas 178 tis.
Sajfa 156 tis.
Instagram luciajavorcekova 1,2 mil.
petosagan 1,2 mil.
martin37skrtel 1,1 mil.
gogoman TV 821 tis.
lucypug 593 tis.
expl0ited 551 tis.
marek_hamsik_17_official 481 tis.
queen.plackova 474 tis.
rytmusking 464 tis.
dararolins_vermi 450 tis.
Facebook Peter Sagan 1,1 mil.
Dominika Cibulková 625 tis.
Marek Hamšík 625 tis.
Patrik “Rytmus” Vrbovský 604 tis.
Majk Spirit 574 tis.
Gogomantv 449 tis.
Daniela Hantuchová 447 tis.
Dara Rolins 377 tis.
Separ  230 tis.
Sajfa 169 tis.

Zdieľať článok
Miroslava Kramárová
Social Media Specialist v Ecake

Social media manager v digitálnej agentúre ecake, v ktorej má na starosti spravovanie stránok a reklamných účtov pre klientov. Miluje cestovanie a čas strávený so svojimi priateľmi.

Tento článok ti prináša

ecake

Ecake je digitálna agentúra so sídlom v Bratislave, ktorá poskytuje širokú škálu online marketingových služieb. Táto agentúra sa zameriava na poskytovanie najnovších informácií z oblasti online marketingu prostredníctvom svojho newslettera a blogu. Ecake sa snaží byť pre svojich klientov spoľahlivým partnerom v oblasti digitálneho marketingu.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Trendy v digitálnom marketingu na rok 2024
7 min. čítanie

Trendy v digitálnom marketingu na rok 2024

Sledovanie nových trendov v digitálnom marketingu je kľúčové pre úspešné prežitie a rast v rýchlo sa meniacom digitálnom prostredí. Online marketéri a marketingové agentúry sa neustále snažia zostať vpredu, sledovať inovácie a prispôsobiť sa zmenám, aby si udržali konkurencieschopnosť.

Dajana Denkóczyová
PPC specialist
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+