7 min. čítanie

Čo je to hosting a doména? Existujú zadarmo?

Hosting je prostredie, cez ktoré viete ovládať svoj priestor na serveri,  kde je fyzicky umiestnená vaša stránka. Zároveň sa z tohto priestoru načítava. Doména, teda nieco.sk, nieco.com sú adresy, ktoré povedia prehliadaču (napríklad Chrome, Internet Explorer či Firefox), z akého priečinku a z akého servera sa má zobraziť obsah. Ako ich však správne vybrať pre e-shop, či bežnú stránku? A dajú sa získať zadarmo?

Čo je to hosting a doména? Existujú zadarmo?

Server a priestor na disku po-lo-pa-te

Hneď, takto zhurta. Už vidím, ako sa polovici čitateľov začala točiť hlava. Dovoľte, skúsim to vysvetliť čo najviac “polopatisticky”. Keď si v počítači spúšťate nejaký film alebo otvárate dokument či fotku, tak otvárate nejaký priečinok. Je to priestor na pevnom disku, s konkrétnou adresou a obsahom.

Predstavte si to ako krabice v pivnici. Keď hľadáte korčule (súbor), tak viete, v ktorej krabici (priečinku) asi sú. Otvoríte krabicu a vyberiete ich. Každá krabica má aj konkrétnu adresu – napríklad sa nachádza vľavo hore.

Takto funguje aj server. Je to obrovská budova s pivnicami a krabicami. Je v ňom ale poriadok – každá krabica má svoje miesto. Majiteľ serveru používa svoje pivnice ako uzná za vhodné. Môže tam dať svoje veci (súbory) alebo prenajíma pivnice a nájomca si už “vyrobí” krabice, ako sám potrebuje.

Tak isto funguje aj server – je to počítač neustále napojený na internet. Obsahuje priečinky a do nich si ukladáte obsah. Súbory a priečinky sú neustále dostupné a dajú sa prečítať cez internetový prehliadač (napríklad Chrome).

Nasleduje finále. Webové stránky sú vlastne súbory v priečinkoch na serveri. Teda keď niekto ide na stránku cez prehliadač, tak sa mu zobrazujú súbory, ktoré sa nachádzajú v konkrétnom priečinku na serveri.

Pri tvorbe (programovaní) webu sa nastaví, aký súbor sa má zobraziť pri prvom prístupe do priečinku. Najčastejšie to je “index.html”, “index.php” a pod. Následne sa určí, aké súbory sa majú načítavať ďalej a ako sa má celá stránka správať a interpretovať.

Samozrejme, existuje robustná ochrana súborov na serveroch. Nie každý sa môže dostať k akémukoľvek súboru. Všetko to je ale vecou programovania a web developerov.

Magické slovo hosting

Samozrejme, aj toto je technický termín, no dá sa to veľmi ľahko predstaviť aj v reálnom živote. Už vieme o pivnici, priečinkoch, krabiciach a aj serveroch. Čo je teda hosting?

Hosting je akási brána do vášho priečinku na serveri, ktorý obhospodarujete. Vy, ako bežný používateľ, neviete konfigurovať server ani pristupovať ku priečinkom a súborom, ako sa hovorí – natvrdo. Hostingové prostredie vám umožňuje pohodlne ovládať svoju “pivnicu” na serveri cez prehliadač.

Každý hosting má určité parametre. Umožňuje vám postaviť len takú veľkú pivnicu, akú si zaplatíte. Najčastejšie bude obmedzovaný priestorom a dostupnosťou.

Dostupnosť vašej pivnice / priečinku / hostingu

Predstavte si, že máte v pivnici (priečinku) obchod (e-shop). Vaša pivnica má prístupovú chodbu a cez túto chodbu sa do obchodu dostane len obmedzený počet ľudí. Všeobecne platí, že čím menšia prístupová cesta, tým menej ľudí vie prísť naraz do vášho obchodu (e-shopu).

Tak je to aj s hostingom a serverom. Ak si platíte lacný hosting, máte málo priestoru a tak isto malú prístupovú chodbu – dostupnosť. Keď máte na webe veľa ľudí, chodba je upchatá (lebo si platíte malú chodbu) a nový návštevník sa do pivnice (na web) bohužiaľ nedostane.

Počítajte s tým, že ak si kúpite hosting za 3€ mesačne a na web vám príde 100 ľudí naraz, zrejme prestane fungovať. Odporúčame si pri hostingovej spoločnosti overiť možnosti a dostupnosť, aby vás to v budúcnosti neprekvapilo.

Ako to funguje v praxi

Ok, dosť bolo pivnice a krabíc. Verím, že už si to  viete predstaviť. Keď si kupujete hosting, tak je to vlastne jednoduché.

 1. Vyberiete si spoločnosť, ktorá ponúka hosting
 2. Zvolíte si konkrétny hostingový balíček
 3. Zaplatíte
 4. Dostanete hosting s priestorom na serveri, kam môžete nahrať svoju stránku

Na čo myslieť pri zvolení hostingového balíčka?

 1. Koľko potrebujete domén? Či už máte jednu, alebo viac.
 2. Koľko potrebujete miesta na serveri? To už vám poradí developer. Na bežný firemný web do 100 MB (0,1 GB). Na malý e-shop vám stačí 2000 – 3000 MB (2 – 3 GB).
 3. Koľko ľudí bude chodiť na váš web? Či to budú stovky, tisíce … napíšte na podporu hostingu, koľko daný balíček zvládne. Len nezabudnite popísať, o aký web ide.
 4. Vyskúšajte si podporu, prečítajte si referencie.
 5. Veci, ako počet emailov, počet databáz, objemy prenesených dát a podobne by dnes, pri modernom hostingu, nemali hrať rolu. Mali by byť neobmedzené aj pri tých najlacnejších hostingoch.

Čo je to doména?

Už vieme čo je server, priečinok a hosting. A čo doména? Každý server na svete má pridelenú číselnú adresu (IP adresu), napr. 167.155.218.220. Doména slúži na to, aby si človek nemusel pamätať túto IP adresu, ale mohol miesto nej pohodlne napísať do prehliadača iba www.nejakeslovo.sk a načítať si tak konkrétny obsah (web) z priečinku na serveri.

Funguje to jednoducho:

 1. Človek vyťuká do prehliadača www.ecommercebridge.sk
 2. Prehliadač zistí na akú IP adresu smeruje doména
 3. Prehliadač kontaktuje server pomocou IP adresy a povie mu, že chce stránku pre doménu www.ecommercebridge.sk
 4. Majiteľ serveru vie, že si niekto s doménou www.ecommercebridge.sk uňho prenajíma hosting a nasmeruje prehliadač na konkrétny priečinok, v rámci daného hostingu
 5. Z priečinku už len prehliadač zoberie prvý súbor (index.html, index.php) a zobrazí ho návštevníkovi

Domény sa kupujú najčastejšie priamo u hostingových spoločností. Existuje doména prvého rádu, teda “.sk”, “.com” a podobne. Tieto sú pevne dané a bežný zákazník si vyberie, akú chce.

 • .sk – doména prvého rádu (sk)
 • nieco.sk – doména druhého rádu (nieco)
 • niekde.nieco.sk – doména tretieho rádu / subdoména (niekde)

Každá krajina na svete má svoju doménu prvého rádu (.sk, .cz, .de) no existujú aj špeciálne domény (.online, .eu, .com, .xyz) ktoré nepatria štátu, ale má ich konkrétny prevádzkovateľ. Nejdem vás zaťažovať, jednoducho si vyberiete koncovku (doménu prvého rádu). Každá stojí inak, niektoré pár centov, niektoré aj stovky eur. Pekný cenník nájdete tu alebo napríklad aj tu. Každý predajca má iné ceny.

Vy si kupujete doménu druhého rádu, teda “niečo” + doména prvého rádu (.sk,.cz, atď.). Samozrejme, musí byť voľná k registrácii. Dostupnosť domény si môžete overiť napriklad tu.

Na vlastnej doméne si potom môžete, cez hosting, vytvárať sub-domény. Sú to domény tretieho rádu, teda napríklad subdoména.niečo.sk. Tým si môžete na hostingu povytvárať koľko chcete a aké chcete. Teda mali by byť neobmedzené na každom normálnom hostingu.

A čo hosting zadarmo?

Na internete nájdete rôzne ponuky na hosting zadarmo. Ten sa riešil pred 8-10 rokmi, keď stál hosting vcelku veľa peňazí. Dnes, keď základný hosting stojí doslova pár € a fakt dobrý multihosting stojí 10-20€, nemusíte riešiť hosting zadarmo. Proste si ho kúpte. 🙂 Tie 2€ mesačne prežijete.

Ak neprežijete, môžete získať hosting výmenou za reklamu na vašej stránke. Stačí si dať do Google “hosting zadarmo” a uvidíte ponuku.

Prečo nezvoliť hosting zadarmo?

 1. Platený hosting je extrémne lacný
 2. Pri free hostingu nemáte podporu a máte veľmi obmedzené možnosti
 3. Keď je to zadarmo, nikto vám nič negarantuje
 4. Nemáte systémovú podporu, stabilitu, dostupnosť…
 5. Jednoducho za vec zadarmo draho zaplatíte svojim časom a kvalitou

Stručne a jasne, hosting zdarma sa neoplatí. Za 2-3€ mesačne získate úplne inú dimenziu kvality. Ak nemáte 2-3€ mesačne na kvalitný hosting, nemáte čo na internete ako podnikateľ robiť. Je to smutné, ale je to tak.

Doména zadarmo?

Najčastejšie máte možnosť získať k platenému hostingu doménu zadarmo. Podľa toho, koľko budete platiť, vám dajú doménu .sk, .eu, či inú koncovku zadarmo. Rozdávať domény úplne zadarmo zvyknú nové, netradičné koncovky. Myslím tým, že zadarmo bola doména .xyz, no druhý rok ste už nejaký ten dolár platiť museli.

Tak, ako hosting, tak aj doména musí niečo stáť. Ak je zadarmo, zaplatíte to cenou hostingu, svojim časom, reklamou alebo bezpečnosťou. Radšej odporúčame investovať napríklad do .sk domény, ktorá dnes stojí menej ako 10€ ročne.

Zdieľať článok
Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Cenové konfigurátory produktov pre B2B a B2C e-shopy
6 min. čítanie

Cenové konfigurátory produktov pre B2B a B2C e-shopy

Chceli by ste predávať vaše produkty online s možnosťou konfigurácie ich parametrov? Pre váš e-shop má množstvo výhod. Zákazník si vyberie napríklad rozmery produktu, materiál či vybavenie a následne podľa svojich predstáv aj rovno pokračuje k objednávke. A predstavte si, že by si konfiguráciu mohol i uložiť a spätne doupravovať. 

Ivan Potančok Ivan Potančok
CEO vibration.sk
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+