Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Freelanceri si počas pandémie polepšili. Ako rástla ich hodinová sadzba?

Hoci globálna nezamestnanosť dosiahla v dôsledku pandémie historické maximá, freelancerom sa darí. Spoločnosť Payoneer zverejnila Freelancer Income Report s príjmami tzv. slobodných povolaní. Viac ako 30 % respondentov uviedlo zvýšenie dopytu po ich službách a 45 % uvádza dopyt na úrovni predchádzajúceho roka. Najvýraznejší rast zaznamenali oblasti IT, marketingu a financií.

Freelanceri si počas pandémie polepšili. Ako rástla ich hodinová sadzba?

Najviac príležitostí ponúkajú Marketplaces, hodinové sadzby výrazne rastú

Pre väčšinu (71 %) respondentov sú primárnym zdrojom pracovných príležitostí  marketplaces. Iba 10 % sa spolieha na tradičnejšie zdroje ako je osobný kontakt (často prostredníctvom e-mailu alebo sociálnych sieti), či na odporúčania.

V porovnaní so správou spred dvoch rokov došlo u freelancerov k výraznému nárastu priemernej globálnej hodinovej sadzby. Z reportu vyplýva, že priemerná hodinová sadzba freelancera je na úrovni 28 USD, oproti 21 USD z roku 2020. Rovných 40 % freelancerov uvádza, že v súčasnosti si za svoje služby účtujú viac ako na začiatku pandémie a dopyt naďalej rastie. Príležitosť uspieť v oblasti “na voľnej nohe” nebola nikdy väčšia. 

Viac ako 30 % respondentov uviedlo zvýšenie dopytu po ich službách. 

Rozdiel v odmeňovaní žien a mužov pretrváva

Správa zdôrazňuje, že rozdiel v odmeňovaní žien a mužov sa od roku 2020, žiaľ, mierne zvýšil. Tento rozdiel v odmeňovaní je najvýraznejší v Severnej Amerike. Ženy uvádzajú zárobok v priemere 37 dolárov za hodinu v porovnaní s mužmi, ktorí uvádzajú priemerný zárobok 52 dolárov za hodinu. V skutočnosti ženy uvádzali nižší zárobok ako muži v každom regióne zo 100 skúmaných krajín okrem Južnej Ameriky. Tu ženy zarábali viac ako ich mužskí kolegovia asi o 4 doláre na hodinu.

V skutočnosti ženy uvádzali nižší zárobok ako muži v každom regióne zo 100 skúmaných krajín.

Pozitívnou správou však je, že čoraz viac žien uprednostňuje tento spôsob obživy. Počet žien sa medziročne zvýšil o päť percent – z 24 % na 29 %. Okrem toho ženy uvádzali vyššiu mieru spokojnosti ako ich mužskí kolegovia, čo potvrdzuje pretrvávajúci potenciál freelancingu ponúknuť ženám atraktívnu alternatívu voči tradičnému pracovnému pomeru.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako ovplyvnia e-commerce nové technológie?
3 min. čítanie

Ako ovplyvnia e-commerce nové technológie?

Rozšírená realita, virtuálna realita a živé vysielanie môžu značkám pomôcť zvýšiť príťažlivosť a zlepšiť online nakupovanie. Pre budúcnosť e-commerce bude dôležité sledovať a využívať nové technológie, aby sa zlepšila zákaznícka skúsenosť a prilákali noví zákazníci.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+