3 min. čítanie

Epic Games zbiera pokuty. Tvorcovia hry Fortnite už zaplatili pol miliardy dolárov

Federálna obchodná komisia (FTC) nariadila tvorcom populárnej videohry Fortnite zaplatiť pokutu vo výške 245 miliónov dolárov za to, že pomocou "trikov" lákala hráčov na nákupy v hre bez ich vedomia.

Epic Games zbiera pokuty. Tvorcovia hry Fortnite už zaplatili pol miliardy dolárov

Neetické jednanie spoločnosti voči deťom

Každý deň si hru Fortnite zapne v priemere viac ako 20 miliónov hráčov, z toho značná časť detí, pre ktoré už nie je len obyčajnou online hrou, ale úplne novým virtuálnym svetom, v ktorom stretávajú svojich priateľov. Problém však nastáva, keď sa samotní vývojári snažia zneužiť dôverčivosť detí. A na to teraz doplatila spoločnosť Epic Games.

V decembri minulého roka sa tvorcovia jednej z najpopulárnejších multiplayerových hier súčasnosti dostali do sporu s americkou Federálnou obchodnou komisiou v súvislosti so spracovaním informácií o deťoch mladších ako trinásť rokov. V nadväznosti na to sa začal kryštalizovať ďalší problém, tentoraz v podobe neetických praktík pri maloobchodných nákupoch v hre.

Týždenný podcast UPdate

Úrady vtedy zistili, že spoločnosť Epic Games používa v rozhraní hry Fortnite rôzne grafické triky, ktoré môžu hráčov zámerne zmiasť a prinútiť ich jediným kliknutím uskutočniť takzvanú mikrotransakciu, jednorazovú platbu za určitú výhodu v hre. Či už ide o novú zbraň, kostým alebo charakteristické tanečné pohyby Fortnite.

Problémom bola podľa Federálnej obchodnej komisie “neintuitívna, nekonzistentná a mätúca konfigurácia tlačidiel”, ktorá bola podľa nej vytvorená zámerne s cieľom podnietiť často nechcené platby hráčov, najmä detí, ktoré môžu mať na svojich účtoch nastavené platobné údaje svojich rodičov. A tí o týchto nákupoch nevedeli.

K vyrovaniu došlo až v týchto dňoch

Federálna obchodná komisia udelila spoločnosti Epic Games pokutu 245 miliónov dolárov a nariadila jej, aby odškodnila spotrebiteľov, ktorí neúmyselne nakúpili v jej digitálnom obchode. A hoci sa o pokute vedelo už niekoľko mesiacov, vyrovnanie bolo formálne dokončené až teraz.

Spomínaná pokuta navyše prichádza len krátko po tom, ako museli vývojári Fortnite zaplatiť ďalších 275 miliónov dolárov v prípade týkajúcom sa manipulácie s účtami hráčov mladších ako trinásť rokov, keď Federálna obchodná komisia uviedla, že Epic Games porušila zákon o ochrane súkromia detí na internete (COPPA).

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Spoločnosť mala zhromažďovať celé mená a kontaktné údaje hráčov mladších ako určitý vekový limit bez súhlasu ich rodičov. To bol hlavný dôvod, prečo zástupcovia Epic Games neskôr stanovili, že všetci hráči Fortnite – ako aj ďalších hier, napríklad Rocket League a Fall Guys – budú pri prihlasovaní požiadaní o uvedenie dátumu narodenia.

Ak by mal niekto menej ako trinásť rokov, bol by požiadaný o poskytnutie e-mailovej adresy rodiča alebo opatrovníka. Následne sa bude vyžadovať súhlas rodičov, bez ktorého budú niektoré herné funkcie, ako napríklad chat alebo spomínané mikrotransakcie, vypnuté.

Credit: CC.cz

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Týždenný sumár 23/2024: Sociálne médiá začínajú suplovať vyhľadávače, unikátny produkt priťahuje viac ako cena, otestuje Reel ešte pred zverejnením
6 min. čítanie

Týždenný sumár 23/2024: Sociálne médiá začínajú suplovať vyhľadávače, unikátny produkt priťahuje viac ako cena, otestuje Reel ešte pred zverejnením

Pozrite sa na príklady ako využiť aplikáciu WhatsApp for Business na zvýšenie predajov. Shein začína ponúkať zánovné položky. Zhrnuli sme najzaujímavejšie májové udalosti a pridali k nim vlastný pohľad na vec.

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief @ Ecommerce Bridge, Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+