Neetické jednanie spoločnosti voči deťom
Každý deň si hru Fortnite zapne v priemere viac ako 20 miliónov hráčov, z toho značná časť detí, pre ktoré už nie je len obyčajnou online hrou, ale úplne novým virtuálnym svetom, v ktorom stretávajú svojich priateľov. Problém však nastáva, keď sa samotní vývojári snažia zneužiť dôverčivosť detí. A na to teraz doplatila spoločnosť Epic Games.
V decembri minulého roka sa tvorcovia jednej z najpopulárnejších multiplayerových hier súčasnosti dostali do sporu s americkou Federálnou obchodnou komisiou v súvislosti so spracovaním informácií o deťoch mladších ako trinásť rokov. V nadväznosti na to sa začal kryštalizovať ďalší problém, tentoraz v podobe neetických praktík pri maloobchodných nákupoch v hre.
Úrady vtedy zistili, že spoločnosť Epic Games používa v rozhraní hry Fortnite rôzne grafické triky, ktoré môžu hráčov zámerne zmiasť a prinútiť ich jediným kliknutím uskutočniť takzvanú mikrotransakciu, jednorazovú platbu za určitú výhodu v hre. Či už ide o novú zbraň, kostým alebo charakteristické tanečné pohyby Fortnite.
Problémom bola podľa Federálnej obchodnej komisie “neintuitívna, nekonzistentná a mätúca konfigurácia tlačidiel”, ktorá bola podľa nej vytvorená zámerne s cieľom podnietiť často nechcené platby hráčov, najmä detí, ktoré môžu mať na svojich účtoch nastavené platobné údaje svojich rodičov. A tí o týchto nákupoch nevedeli.
K vyrovaniu došlo až v týchto dňoch
Federálna obchodná komisia udelila spoločnosti Epic Games pokutu 245 miliónov dolárov a nariadila jej, aby odškodnila spotrebiteľov, ktorí neúmyselne nakúpili v jej digitálnom obchode. A hoci sa o pokute vedelo už niekoľko mesiacov, vyrovnanie bolo formálne dokončené až teraz.
Spomínaná pokuta navyše prichádza len krátko po tom, ako museli vývojári Fortnite zaplatiť ďalších 275 miliónov dolárov v prípade týkajúcom sa manipulácie s účtami hráčov mladších ako trinásť rokov, keď Federálna obchodná komisia uviedla, že Epic Games porušila zákon o ochrane súkromia detí na internete (COPPA).
Spoločnosť mala zhromažďovať celé mená a kontaktné údaje hráčov mladších ako určitý vekový limit bez súhlasu ich rodičov. To bol hlavný dôvod, prečo zástupcovia Epic Games neskôr stanovili, že všetci hráči Fortnite – ako aj ďalších hier, napríklad Rocket League a Fall Guys – budú pri prihlasovaní požiadaní o uvedenie dátumu narodenia.
Ak by mal niekto menej ako trinásť rokov, bol by požiadaný o poskytnutie e-mailovej adresy rodiča alebo opatrovníka. Následne sa bude vyžadovať súhlas rodičov, bez ktorého budú niektoré herné funkcie, ako napríklad chat alebo spomínané mikrotransakcie, vypnuté.
Credit: CC.cz