4 min. čítanie

Čo je Google Translate a ako funguje?

Hľadáte najuniverzálnejší a najpoužívanejší prekladací nástroj, ktorý je na internete zadarmo? Je to Google prekladač a je dostupný pre všetkých používateľov. 

Čo je Google Translate a ako funguje?

Prekladač Google je najznámejší a najpoužívanejší voľne dostupný strojový prekladač na svete. V súčasnosti dokáže prekladať 104 jazykov vrátane esperanta a latinčiny. V roku 2017 ho používalo 500 miliónov ľudí a vieme si predstaviť, že v súčasnosti bude toto číslo oveľa vyššie. 

Ako prekladač začínal?

Google prekladač ako nástroj na prekladanie bol vyvinutý v roku 2006. Pôvodne fungoval na princípe štatistickej metódy strojového prekladu – čo znamená, že do svojej databázy zhromažďoval miliardy a miliardy slov, z ktorých si potom vyberal tie najfrekventovanejšie, ktoré pri preklade používal.  Týmto spôsobom fungoval do roku 2013. 

Vďaka internetu mal Google prístup k obrovskému množstvu preložených textov, ako sú zákony, príručky, usmernenia a dokumenty. Jedným zo zdrojov, ktorý je kompletne preložený do každého jazyka, je Biblia, ale jazyk v nej je zastaraný, a preto nie je veľmi užitočný pre súčasné preklady.

Google začal používať Deep Learning Method

Prelom nastal v roku 2016, keď spoločnosť Google začala používať neurónový strojový preklad (skrátene NMT), vďaka ktorému Google prešiel od prekladu fráz k prekladu celých viet. Umelá neurónová sieť sa učí podobným spôsobom ako človek. Môžeme si predstaviť, že prekladateľ má mozog, ktorý sa učí podobne ako malé dieťa. Nevie nič, pokiaľ mu nedáte nejaké podnety. Neurónový stroj získava informácie dvoma spôsobmi – na základe pravidiel a na základe pozorovaného správania.

Prekladač sa učí zvyčajnému používaniu jazyka tým, že prechádza obrovské množstvo textu. Na druhej strane sa však učí aj gramatiku a pravopis. Čo je podstatné meno, čo prídavné meno, aký je medzi nimi vzťah a ako funguje poradie slov v tom ktorom jazyku. Čím viac textu prekladateľ spracuje, tým lepšie vie jazyk používať. Na rozdiel od prekladačov so štatistickou metódou. dokáže lepšie pracovať s kontextom a spätnou väzbou. 

Keď sa všetky tieto informácie skombinujú, preklad je lepší ako kedykoľvek predtým. Neurónové siete sa neučia samotný jazyk slovo po slove, ale snažia sa vo výslednom preklade napodobniť vzory a správanie, ktoré poznajú zo spracovaných textov. Tento proces je mimoriadne náročný na výpočty.

Plusy:

  • Google prekladač je pre všetkých používateľov bezplatný.
  • Je rýchly – prekladá v reálnom čase (medzitým, ako píšete ďalšie slová).
  • Mnohé preklady sú vytvorené vďaka reálnym ľuďom, ktorí už rovnakú alebo podobnú frázu do systému zadali.
  • Jeho nová aplikácia ponúka aj vizuálny preklad odfoteného textu, rukopisu a vie dokonca preložiť aj nahrávky hlasového záznamu. To je výhodou najmä pre turistov, ktorí tak už nikdy nebudú musieť hádať, či si z menu v lokálnom jazyku práve objednali kraba alebo boloňské špagety.

Mínusy:

  • Google prekladač nie je konzistentný a robí gramatické, štylistické i iné chyby.
  • Kvalita prekladu závisí od jazykovej kombinácie. Angličtina, španielčina alebo nemčina sú oveľa viac vyhľadávané, a teda i viac zdokonalené, ako napríklad slovenčina, rumunčina alebo bulharčina. V menej frekventovaných jazykoch teda môžete očakávať viacero chýb, napríklad pri dlhších prekladoch zo slovenčiny do angličtiny ostanú niektoré časti textu nepreložené.
  • Google prekladač neponúka možnosť dodatočných opráv alebo korektúr.
  • Funguje verejne – všetky texty, ktoré do tohto prekladača vložíte (vrátane dokumentov), sa uložia automaticky uložia do pamäte systému.

Ako presný je preklad Google translate?

Prekladač celých viet je skvelý, ak sa chystáte na dovolenku do krajiny, ktorej jazykom nehovoríte. Mimochodom, na to je skvelá možnosť vizuálneho prekladu. Teraz môžete prekladať nápisy, jedálne lístky alebo novinové články z 89 jazykov len tak, že ich odfotíte.

V zásade sa však neodporúča tzv. odovzdaný preklad. Znamená to, že na preklady sa nemôžete spoľahnúť na sto percent. Ak napríklad posielate dôležitý e-mail alebo píšete životopis v angličtine a nie ste si veľmi istý svojimi jazykovými znalosťami, vždy si nájdite niekoho, kto dokument skontroluje a opraví. Preklad nemusí byť úplne presný. Stroje zatiaľ nedokážu úplne nahradiť ľudí a nemajú rovnaký cit pre štylistiku. 

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo je to Lorem Ipsum?
2 min. čítanie

Čo je to Lorem Ipsum?

Vysvetľovať marketérom tento pojem je asi ako hovoriť šoférom k čomu slúži volant 🙂 (to okrúhle zariadenie pred sedadlom vodiča, ktoré sa krúti doľava a doprava). Stále však existuje dostatok ľudí, ktorí chcú vedieť odkiaľ sa tento pseudo jazyk vzal a aký je jeho účel. Nech sa páči. Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Čo je digitálna garáž?
2 min. čítanie

Čo je digitálna garáž?

Digitálna garáž od Google je bezplatný online vzdelávací program. Umožňuje vám rozšíriť a upevniť svoje zručnosti cez kurzy z oblasti digitálneho marketingu. Možno dokonca aj získať prácu, po ktorej tak túžite a naštartovať novú kariéru  Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým Vám nič neunikne 🚀 Denný newsletter Týždenný […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Čo je spyware?
4 min. čítanie

Čo je spyware?

Hoci to znie ako technológia z filmov Jamesa Bonda, spyware je až príliš reálny. Spyware je akýkoľvek softvér, ktorý sa nainštaluje do vášho počítača a začne tajne sledovať vaše správanie online bez vášho vedomia alebo povolenia.  Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým Vám nič neunikne 🚀 Denný newsletter […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+