7 min. čítanie

Od Žltej knihy k tomu, čo sa musí naučiť každý e-shopár zo stratégie a brandingu (Michal Pastier)

Budovanie vlastnej značky je extrémne dôležité. Už od začiatkov podnikania by ste na to mali myslieť. Obzvlášť v dnešnej dobe všetkých Temu, Sheinov a iných marketplacacov, ktoré dokážu veľmi konkurovať cenou a prevalcovať vás v performance... Ako by ste k tomu mali pristúpiť, na čo v procese nezabúdať a brandové tipy pri expanzii nám v štúdiu Ecommerce Bridge povedal Michal Pastier, Darwin & the Machines & Co-owner GoBigname.

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
|
SLEDUJTE TENTO OBSAH Ako podcast

V rozhovore sa dozviete:

  • 01:59 Je skutočne úspech Žltej knihy náhoda?
  • 07:42 Prečo vznikla Žltá kniha?
  • 12:19 Pomohla knižka Michalovi získať nových klientov?
  • 21:39 Aké základné veci by si e-shopy z brandingu mali uvedomiť?
  • 36:16 Zlepšenie brandingu nie je iba zmena farby či loga…
  • 40:57 Ako vybrať správny názov spoločnosti?
  • 44:51 Kde nájsť PDF so všetkými tipmi, čo Michal dával?
Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Je skutočne úspech Žltej knihy náhoda?

Je veľmi zábavné sledovať reakcie ľudí, ktorí hovoria, že som to plánoval. Že to je premyslená kampaň. Ja by som rád povedal áno, ale realita je iná. Bol som šťastný, keby sme predali 500 kusov, lebo to malo byť praktická učebnica pre našich klientov. Nečakal som, že sa to stane statusovým symbolom. Fotenie s knihou na LinkedIn zvyšuje engagement, čo je bizarné.

Aktuálne sme na vyše 12 000 predaných kusoch. Začali sme s 500 kusmi, potom 2000, 2500, až sme sa dostali na 12 000. Pre porovnanie, IKAR považuje za úspech predaj 1000 kusov slovenskej knihy. Prekladáme ju do angličtiny a češtiny a riešime aj verziu v Saudskej Arábii. Dostali sme tip, že ak chceme ísť do Ameriky, mali by sme začať v Indii.

Ľudia mi posielajú fotky s knihou z rôznych miest ako Peru či Nový Zéland. Dúfam, že sa slovenská kniha slovenského autora presadí a otvorí dvere ďalším slovenským autorom.

Vďaka mojim 15 ročným skúsenostiam som napísal túto knihu. Verím, že slovenské návyky môžu byť vhodné aj pre medzinárodné trhy. Týmto precedensom môžeme otvoriť dvere ďalším slovenským autorom a pomôcť im publikovať svoje skúsenosti.

Veľa CEO, majiteľov a investorov má brutálne skúsenosti, ale nechcú sa o ne deliť. Povzbudzujem ich, aby našli správny formát na zdieľanie svojich znalostí. Vytvoriť produkt, ktorý môže byť atraktívny, je kľúčové.

Prečo vznikla Žltá kniha?

Je zaujímavé sledovať, prečo je kniha úspešná. Niektorí ľudia si myslia, že je to kvôli žltej farbe. To je ako keď v Číne učili, že buď zlý na ľudí a budeš úspešný. Je to nepochopenie podstaty úspechu. Stádovitý prístup k farbe knihy nie je to podstatné.

CEO’s a zakladatelia firiem využívajú knihu na zlepšenie svojich marketingových oddelení. Mišo kritizuje prístup niektorých marketingových riaditeľov v e-commerce, ktorí vykonávajú rebranding bez potrebných znalostí a štúdia relevantných prípadov. Dúfa, že sa zmení prístup k marketingu a že sa ľudia začnú viac vzdelávať a čerpať skúsenosti z rôznych odvetví, aby sa stali skutočnými odborníkmi vo svojej oblasti.

Michal Pastier napísal kurz o brandingu a kreativite, ktorý absolvovalo 4000 ľudí. Tento kurz bol základom pre vznik knihy. Po neúspechu s jednou verziou knihy o kreativite dostal radu napísať knihu o brandingu. Mišo priznáva, že písanie knihy bolo náročné, ale tlak okolia ho nakoniec motivoval knihu dokončiť.

Diskusia sa zameriava na dôležitosť širšieho oslovenia celej kategórie zákazníkov, nielen špecifických cieľových skupín. Marketingové stratégie by mali zahŕňať neustálu akvizíciu nových zákazníkov. Uvádzajú sa príklady značiek, ktoré stratili zákazníkov kvôli zúženiu svojej stratégie na lojalitu.

Rozhovor zdôrazňuje význam vytvárania ikonických produktov. Spomína sa, ako sa kniha stala úspešnou vďaka svojej odlišnosti a žltej farbe. Pozitívne reakcie od ľudí potvrdzujú, že kniha zmenila ich životy. Z diskusie vyplýva, že každý zakladateľ by mal neustále myslieť na akvizíciu nových zákazníkov a vytváranie produktov, ktoré oslovia široké publikum.

Hlavným cieľom knihy nebolo získanie nových klientov pre agentúru, ale vytvorenie hodnotného a praktického produktu. Hoci niektorí kolegovia varovali, že kniha odhaľuje príliš veľa informácií, rozhodlo sa poskytnúť čo najviac hodnotného obsahu. Tento prístup priniesol pozitívnu odozvu a zlepšil reputáciu agentúry. Diskusia zdôrazňuje, že cieľom bolo vytvoriť produkt, ktorý je užitočný a esteticky príjemný, a ktorý by mohol slúžiť ako referenčný bod pre celú marketingovú komunitu.

Na vytvorení knihy sa podieľalo mnoho ľudí vrátane ilustrátorov a editorov, ktorí sa snažili vytvoriť vysoko kvalitný produkt bez ohľadu na náklady. Cieľom bolo vytvoriť niečo, čo bude užitočné pre ľudí aj po desiatich rokoch. Diskutuje sa aj o tom, že kniha priťahuje nielen malých podnikateľov, ale aj ľudí na vysokých pozíciách, čo dokazuje jej hodnotu a význam.

Pomohla knižka Michalovi získať nových klientov?

V rozhovore sa uvádza, že na vytvorenie knihy sa podieľalo mnoho ľudí vrátane ilustrátorov a editorov, ktorí sa snažili vytvoriť vysoko kvalitný produkt bez ohľadu na náklady. Cieľom bolo vytvoriť niečo, čo bude užitočné pre ľudí aj po desiatich rokoch. Diskutuje sa aj o tom, že kniha priťahuje nielen malých podnikateľov, ale aj ľudí na vysokých pozíciách, čo dokazuje jej hodnotu a význam.

Rozhovor odhaľuje, že ľudia zdieľajú časti knihy týkajúce sa odvahy a sebadôvery. Spomína sa, že kniha obsahuje nové frameworky a princípy, ktoré pomáhajú podnikateľom analyzovať trhy a produkty. Príkladom je úspech značky Beast Pink, ktorá pod vedením správneho marketingového prístupu dokázala vytvoriť široké portfólio úspešných produktov.

Aké základné veci by si e-shopy z brandingu mali uvedomiť?

V rozhovore sa diskutuje o tom, čo by mali malé a stredné e-shopy robiť, ak nemajú veľký rozpočet na brandingové poradenstvo. Zdôrazňuje sa, že značka je firma a že je dôležité byť v kategórii, ktorá má potenciál rastu. Odporúča sa vyhýbať sa snahe ohýbať trh, ak nemajú dostatočné zdroje, a radšej sa zamerať na trhy s rastovým potenciálom.

Zlepšenie brandingu nie je iba zmena farby či loga…

V rozhovore sa hovorí o dôležitosti prispôsobenia produktov a marketingu vlastnému štýlu a jazyku, aby bola značka rozpoznateľná. Spomína sa fenomén drop shippingu, kde mnohí predajcovia len preberajú fotky a popisy produktov, zatiaľ čo úspešní predajcovia pridávajú vlastný dizajn a štýl. Diskutuje sa aj o výzvach e-commerce na Slovensku a v Čechách, kde zakladatelia často zabúdajú na dôležitosť komunikácie značky.

Majitelia e-shopov a marketéri by mali byť schopní klásť konkrétne otázky týkajúce sa ich značky a konkurencie. Všeobecné otázky vedú k všeobecným odpovediam, ktoré sú často neúčinné. Pri konkrétnych otázkach sa dá získať konkrétna a praktická odpoveď, ktorá môže pomôcť zlepšiť stratégiu a výkon značky.

Malé e-shopy môžu využiť svoju autenticitu a transparentnosť ako silný nástroj na prilákanie zákazníkov. Transparentnosť v tom, ako firma funguje a čo robí, môže byť veľmi atraktívna pre zákazníkov a môže výrazne prispieť k budovaniu dôvery a lojality.

Diskutuje sa aj o dôležitosti vytvárania partnerstiev a správneho pozicionovania značky. Partnerstvá môžu poskytnúť kontrolu nad tým, ako je značka vnímaná a ku ktorým zákazníkom patrí. Správne pozicionovanie a výber partnerov môžu výrazne pomôcť v budovaní silnej značky a v dosahovaní obchodných cieľov.

Efektívna distribúcia a vizuálne silná prezentácia sú kľúčové pre úspech na trhu. Partnerstvá, knihy, podcasty a ďalšie formy distribúcie môžu pomôcť dostať značku k čo najväčšiemu počtu ľudí. Vizuálna prezentácia je tiež dôležitá, pretože ľudia sú prirodzene vizuálne orientovaní a vizuálne kódy fungujú veľmi efektívne.

Hovorí sa o dôležitosti stanovenia očakávaní od svojej značky a pripomínania si dôvodov, prečo firma vznikla. To pomáha v budovaní firemnej kultúry a udržiavaní motivácie v tíme. Namiesto rozptyľovania sa množstvom aktivít by sa firmy mali sústrediť na jednu vec a robiť ju poriadne. Tento prístup pomôže značke zanechať trvalý dojem v mysli zákazníkov.

Ako vybrať správny názov spoločnosti?

Názory jednotlivcov sú menej dôležité ako objektívne kritériá, ktoré pomáhajú hodnotiť a rozhodovať o značke. Používanie objektívnych otázok a kritérií môže viesť k lepšiemu porozumeniu toho, či je názov značky alebo jej branding vhodný pre expanziu a rast.

Diskutuje sa o význame ochranných známok, najmä v súvislosti s expanziou na nové trhy. Registrácia ochranných známok je nevyhnutná na ochranu značky a zabránenie právnym sporom, ktoré môžu blokovať podnikanie.

Kde nájsť PDF so všetkými tipmi, čo Michal dával?

Rozhovor sa zaoberá prípravou materiálov a nástrojov, ktoré môžu pomôcť firmám s budovaním značky. Spomína sa vytvorenie worksheetov a ďalších zdrojov, ktoré budú k dispozícii zadarmo alebo za symbolickú cenu.

V rozhovore sa zdôrazňuje dôležitosť otvoreného a transparentného prístupu k zdieľaniu informácií. Cieľom je pomôcť klientom riešiť ich problémy bez toho, aby sa ich snažili presvedčiť na spoluprácu za každú cenu.

Zdieľať článok
Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet

Už od puberty pracujem na vlastných projektoch. Veľmi skoro som pochopil, že robiť “weby pre klientov” je cesta do … nie úplne pre mňa. Tak som začal pracovať na vlastných projektoch. V 17 rokoch som mal portfólio asi 350 webov so zameraním na financie a poväčšine na českom trhu. Boli postavené na organickom vyhľadávaní zo Seznam.cz a keď trošku vylepšili algoritmus, weby “popadali”. Neskôr som sa zamestnal, okúsil prácu vo veľkej agentúre a aj na krásnej pozícii “IT project Manager”, kde by som vydržal do dôchodku, nebyť ambícií. Tak sme spoločne s agentúrou VISIBILITY rozbiehali affiliate sieť Dognet, ktorá úspešne operuje v CEE regióne už viac ako 10 rokov. Síce s VISIBILITY už sieť nepôsobí viac ako 4 roky, no jej kľúčová úloha pri štarte je nepopierateľná. Dognet má viacero podprojektov, ako napríklad knižky o online a affiliate marketingu Super Affiliate Academy, organizuje affiliate meetupy HotDognet (po celej CEE) a spolu organizoval affiliate konferenciu Affilhero. Robíme veľmi veľa pre edukáciu trhu. Medzičasom som spustil projekt Ecommerce Bridge, ktorý verím že v roku 2024 bude tak isto silne etablovaný v rámci CEE. Je to online magazín pre ecommerce scénu, eshopy a celkovo online podnikanie. Prevádzkujem tiež, asi jediné, Múzeum Mobilov v Európe. Som veľmi hrdý na to, akým spôsobom je celá firma a jej projekty postavené. Že už väčšinou nestoja na mojej osobe a mám úžasný team, ktorý vie viesť projekty aj bez môjho “mikromanažmentu”. Moje obľúbené motivačné bláboly: 👍 “Done is better than perfect” 👍 “Nestrelíš, nedáš gól” 👍 “Aj pád na hubu je krok vpred” 👍 “Veci treba robiť a nie sa o nich rozprávať” Ak si to dočítal až sem, gratulujem, máš veľa voľného času. Investuj ho do “strieľania” a nie krčmovým rečiam, ktoré ešte nikomu nepomohli.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako robí online marketing slovenský Decathlon? (Tomáš Obal, Decathlon)
6 min. čítanie

Ako robí online marketing slovenský Decathlon? (Tomáš Obal, Decathlon)

Nahliadnite do zákulisia marketingu a e-commerce jednej z popredných značiek športového vybavenia. Zistíte, aké stratégie používa pri cenovej politike, ako pristupuje k sezónnym kampaniam a zľavám, a aké technológie využíva na meranie úspešnosti kampaní, vrátane nového nástroja Amplitude. Dozviete sa tiež, prečo sa Decathlon na Slovensku vyhýba spolupráci s influencermi a namiesto toho sa orientuje […]

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Prečítať článok
SK-NIC a aukcia .sk domén, ktorá sa už nikdy nebude opakovať (Peter Bíro, SK-NIC)
6 min. čítanie

SK-NIC a aukcia .sk domén, ktorá sa už nikdy nebude opakovať (Peter Bíro, SK-NIC)

Doteraz nevídaná akcia sa chystá na slovenskom internete! Národný registrátor domén SK-NIC sa chystá uvoľniť domény, ktoré sa doteraz nedali registrovať. Boli jednoducho historicky blokované a nikto ich nevlastní. Či už sa jedná o domény ako 1.sk, 7.sk, a.sk a mnohé ďalšie, teraz si ich budete môcť v aukcii vydražiť. Ako to celé bude prebiehať, […]

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+