2 min. čítanie

Amazon mal kradnúť tringelty svojim kuriérom. Čelí žalobe a ostrej kritike

Generálny prokurátor žaluje Amazon za krádež prepitného pre vodičov zásielok. Spoločnosť Amazon v skutočnosti odvádzala prepitné na zníženie vlastných nákladov na pracovnú silu a zvýšenie zisku spoločnosti.

Amazon mal kradnúť tringelty svojim kuriérom. Čelí žalobe a ostrej kritike

Pokrytie základnej mzdy z tringeltov?

Spoločnosť Amazon sa zaviazala, že vodiči dostanú 100 % hodnoty prepitného, ale namiesto toho použila časť prepitného na zaplatenie základnej sadzby pre svojich vodičov, uviedla Federálna obchodná komisia.

Generálny prokurátor štátu Kolumbia žaluje spoločnosť Amazon.com Inc. a žiada občianskoprávne sankcie za údajné zavádzanie spotrebiteľov, ktorí si mysleli, že dávajú vodičom zásielok prepitné, ale peniaze boli presmerované na pokrytie základného platu kuriérov.

Žaloba podaná na Najvyššom súde vo Washingtone sa odvoláva na dohodu medzi spoločnosťou a Federálnou obchodnou komisiou z roku 2021, v ktorej agentúra zistila, že spoločnosť Amazon viac ako dva roky zadržiavala prepitné určené pre svojich vodičov, ktorí pracujú na princípe gig economy (pozn. zdieľaná ekonomika).

Amazon chce situáciu urovnať

Spoločnosť so sídlom v Seattli súhlasila, že na urovnanie tejto záležitosti zaplatí 61,7 milióna USD, ktoré boli určené pre vodičov. Hovorcovia Amazonu vtedy uviedli, že spoločnosť nesúhlasí s tým, že jej predchádzajúce platové postupy boli nejasné.

Týždenný podcast UPdate

“Môj úrad žaluje spoločnosť Amazon za to, že kradla prepitné kuriérom prostredníctvom klamlivého, nezákonného systému, ktorý vyvolával u spotrebiteľov dojem, že zvyšuje mzdu vodičov, zatiaľ čo spoločnosť Amazon v skutočnosti odvádzala prepitné na zníženie vlastných nákladov na pracovnú silu a zvýšenie zisku,” uviedol generálny prokurátor štátu Washington, D.C., Karl Racine v príspevku na Twitteri. 

Racine požaduje náhradu škody, vyhlásenie, že spoločnosť Amazon porušila zákony na ochranu spotrebiteľa a občianskoprávne sankcie. Spoločnosť Amazon na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovala.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+