3 min. čítanie

Ako zarábajú veľké technologické spoločnosti? Pozrite si infografiky

Sociálne siete ťažia z reklamy, Amazon ustál turbulencie prepúšťaním a nováčikom v biliónovom klube je výrobca čipov.

Ako zarábajú veľké technologické spoločnosti? Pozrite si infografiky
Zdroj: Depositphotos

Veľké technologické firmy ukazujú jedinečný rozsah a silu svojho pôsobenia a dôležitosti. Ako však zarábajú svoje miliardy? Spoločnosť Visual Capitalist priniesla prehľadné vizualizácie toho, čo veľkým spoločnostiam prináša kapitál podľa ich posledných celoročných finančných výkazov.

Ich podnikanie presahuje hranice desiatok krajín a ich ročné príjmy bežne prevyšujú HDP mnohých štátov. Podľa trhovej kapitalizácie patria medzi 6 najhodnotnejších spoločností na svete Alphabet, Amazon, Apple, Microsoft, Meta a Nvidia.

Alphabet

Alphabet Inc. je americký nadnárodný technologický konglomerát, ktorý vznikol reštrukturalizáciou spoločnosti Google a stal sa materskou spoločnosťou Googlu a niekoľkých bývalých dcérskych spoločností Google.

“Spoločnosť Alphabet zarobila v roku 2022 o niečo viac ako 280 miliárd USD, pričom takmer 60 % z tejto sumy pochádza zo speňaženia vyhľadávania Google a ďalších súvisiacich činností. Ich zisk 60 miliárd dolárov je tretí najvyšší spomedzi jej kolegov z oblasti veľkých technológií. Ich čistá zisková marža (čistý zisk vydelený celkovými príjmami) predstavovala za rok 21,2 %, teda 21 centov zisku na každý dolár dosiahnutých príjmov,” uvádza správa Visual Capitalist.

Zdroj: Visual Capitalist

Amazon

Túto spoločnosť netreba špeciálne predstavovať – ide o amerického e-commerce giganta, ktorý pôsobí vo viac ako 50 krajinách sveta. Tento rok čelil viacerým výzvam, o čom pravidelne informujeme aj u nás. Už v prvom štvrťroku 2023 firma musela pristúpiť k najväčšiemu prepúšťaniu v histórii firmy, čo sa pozitívne premietlo do zisku a obratu.

“Odstupné a náklady na zníženie hodnoty v hodnote 720 miliónov USD (v dôsledku zatvorenia niektorých fyzických predajní potravín) však poškodili hospodársky výsledok spoločnosti. Amazon vykázal za rok čistú stratu takmer 3 miliardy USD a následne aj zápornú čistú ziskovú maržu (-0,53 %),” hovorí Visual Capitalist.

Zdroj: Visual Capitalist

Meta

Spoločnosť stojí za platformami ako Facebook, Instagram, Threads a WhatsApp. Okrem toho vlastní a prevádzkuje mnoho ďalších dcérskych spoločností.

“Meta v roku 2022 utŕžila takmer 117 miliárd USD a dosiahla zisk 23 miliárd USD, čo predstavuje takmer 20 % čistú maržu. Mierny medziročný pokles tržieb spoločnosti Meta (-1 %) bol spôsobený pohybom výmenných kurzov,” uvádza Visual Capitalist.

Zdroj: Visual Capitalist

Apple

Americká nadnárodná technologická spoločnosť sa od marca 2023 teší titulu najväčšia spoločnosť na svete. Čistá zisková marža Applu vo výške 25 % je druhá najvyššia spomedzi veľkých technologických spoločností.

“Napriek tomu má aj spoločnosť Apple občas menej než hviezdne roky. Predaj všetkých produktov spoločnosti Apple medziročne klesol, čím sa tržby znížili o 5 %. Hlavným zdrojom príjmov spoločnosti je naďalej iPhone, ktorý sa na celkových príjmoch podieľa 52 %,” tvrdí správa Visual Capitalist.

Zdroj: Visual Capitalist

Microsoft

Microsoft Corporation je americká nadnárodná technologická spoločnosť, ktorú využívajú miliardy užívateľov denne skrz produkty Windows, Microsoft 365 či prehliadač Edge.

“Spoločnosť Microsoft za svoj finančný rok končiaci sa v júli 2023 zarobila takmer 212 miliárd dolárov, a to vďaka ziskom v segmente cloudových služieb a serverov, ktoré generálny riaditeľ Satya Nadella v roku 2014 označil za prioritné. Čistý zisk spoločnosti vo výške 72 miliárd USD znamenal, že spoločnosť získala za každý zarobený dolár 34 centov, čo je najvyššia zisková marža v rámci veľkých technologických spoločností,” vysvetľuje Visual Capitalist.

Zdroj: Visual Capitalist

Nvidia

NVIDIA Corporation je americká polovodičová spoločnosť a popredný svetový výrobca špičkových grafických procesorov. Podľa správy Visual Capitalist je práve táto firma najčerstvejší člen klubu biliónárov:

“Za finančný rok končiaci sa v januári 2023 zarobila približne 27 miliárd dolárov, pričom jej zisk dosiahol 4 miliardy dolárov. Čistá zisková marža predstavovala 15,9 %. Profil spoločnosti medzi investormi však rýchlo stúpa vďaka jej rozhodujúcemu postaveniu v rastúcom biznise s čipmi s umelou inteligenciou. Spoločnosť už v roku 2023 zaznamenala viac ako štvornásobný nárast zisku – a to aj bez započítania posledných štyroch mesiacov roka.”

Zdroj: Visual Capitalist

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Retail sa mení. Všetko je o údajoch
2 min. čítanie

Retail sa mení. Všetko je o údajoch

Nakupovanie už nie je len o odovzdávaní hotovosti. V súčasnosti chcú obchody aj vaše osobné údaje. Napríklad módne high-end obchody, ktoré začali pri pokladni žiadať telefónne čísla. Hovoria, že je to kvôli zasielaniu elektronických účteniek, čo znie celkom prakticky. Alebo je to cez čiaru?

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ako Brexit ovplyvnil britský e-commerce?
2 min. čítanie

Ako Brexit ovplyvnil britský e-commerce?

Po tom, čo Veľká Británia odišla z Európskej únie, prišiel tamojší e-commerce do stretu s novou realitou: Brexit do odvetvia priniesol značné narušenie, najmä pre britské značky a maloobchodníkov, ktorí sa snažia rozšíriť svoj dosah v celej EÚ.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+