Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január už čoskoro
Žilina
15. Február už čoskoro
Prešov
7. Marec už čoskoro
Trnava
28. Marec už čoskoro
Lučenec
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
14. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
3 min. čítanie

Ako napísať predajný produktový popis?

Cieľom funkčného produktového popisu je nielen informovať o vlastnostiach a výhodách produktu, ale aj presvedčiť potenciálneho zákazníka o kúpe tovaru. V článku sa dozviete ako vytvoriť predajný produktový popis.

Lucia Čakyová Lucia Čakyová
Copywriter
Ako napísať predajný produktový popis?

Správna štruktúra je základ 

Nedostatočné, prípadne úplne absentujúce produktové popisy patria medzi najčastejšie chyby e-shopov. Podnikatelia často spadnú do pasce dlhočizných textov bez štruktúry. Správne štruktúrovaný text sa ľahšie číta a lepšie pôsobí na potenciálnych zákazníkov.  

Dobrý produktový popis sa skladá z dvoch hlavných častí – krátky a dlhý popis. Ako už napovedá názov, krátky popis by mal byť stručný a výstižný. Jeho úlohou je navnadiť čitateľa na prečítanie dlhého popisu.

Text v dlhom popise urobte ľahko skenovateľný očami. Dizajn by mal povzbudiť zákazníka k prečítaniu celého popisu. Rozdeľte text na menšie odseky. Hneď do úvodu vložte predajný argument. Boldom sa snažte zvýrazniť najdôležitejšie informácie o produkte. Text môžete obohatiť o kvalitné obrázky a prehľadný bodový zoznam. Nezabudnite pridať hyperlinky na ďalšie produkty či kategórie na e-shope. Na konci popisu môžete vložiť krátke predstavenie značky. Text sa snažte zamerať na kľúčové slová

Dobre štruktúrovaný produktový popis

Napíšte, prečo je to dôležité

Produktové popisy by nemali byť o metaforách a ozdobných textoch. Svoju kreativitu sa snažte držať na uzde. Dôležitejší je vecný text s relevantnými informáciami.

Neuvádzajte iba parametre alebo výhody produktu. V produktovom popise vysvetlite, prečo sú dôležité pre život potenciálneho zákazníka. Nestačí napísať, že softshellová bunda má membránu, ale prečo je membrána dôležitá (zaistí pohodu počas daždivého počasia aj zlých poveternostných podmienok).

>>5 dôvodou, prečo zveriť písanie textov profesionálovi<<

Píšte pre svojho zákazníka

Ak píšete pre masu ľudí, popis sa ľahko stane nevýrazným a nakoniec neosloví nikoho. Produktový popis tiež nepíšete ani pre seba. Pri písaní si predstavte svojho typického zákazníka a jeho potreby.

Prihovárajte sa zákazníkovi priamo, ako keby ste sa s ním rozprávali v predajni. Je váš typický zákazník žena alebo muž? Používate vykanie alebo tykanie? Komunikujete formálne alebo neformálne? Ujasnite si tón komunikácie a buďte pri písaní konzistentný.

Ľudia milujú, keď sú texty o nich. Snažte sa v nich zachytiť bežné starosti a ponúknite riešenie.     

Vložte do textu mikro príbeh

Mini príbeh v produktovom popise môže pomôcť zákazníkovi na chvíľu zabudnúť, že sa mu snažíte niečo predať. Môžete povedať príbeh, ako produkt vznikol a čo všetko stojí za výrobou. Prípadne povedzte viac o vzniku svojej značky alebo aké prekážky sa vám podarilo prekonať.

Príklad použitia mikro príbehu v popise

Tvorte unikátne texty

Nikdy nepreberajte produktové popisy od dodávateľa. Ušetríte síce hodiny času vymýšľaním produktových popisov, no Google môže vzniknutú duplicitu penalizovať. Inšpirujte sa dodávateľom a vytvorte si vlastný produktový popis. Technická špecifikácia sa môže opakovať. Skúste ju však odlíšiť aspoň maličkosťami.

Podobne postupujte pri produktoch v rámci e-shopu s viacerými variantmi. Vždy sa snažte každý produktový popis diverzifikovať. Unikátne popisy s vášňou ocenia návštevníci e-shopu aj Google algoritmus. 

Zopár rýchlych tipov na záver:

  • Vyhnite sa superlatívom, pokiaľ ich neviete obhájiť.
  • Nepoužívajte slovnú vatu a otrepané marketingové frázy ako „jednotka na trhu”.
  • Hovorte k zákazníkovi priamo a veľmi osobne.
  • Spravte text prehľadným. Potenciálny zákazník by mal nájsť to, čo potrebuje za pár sekúnd.
  • Sústreďte sa na typického zákazníka.
  • Nepoužívajte odbornú terminológiu, ktorej rozumiete iba vy.
Zdieľať článok
Lucia Čakyová
Copywriter

Lucia si lásku k písmenkám a nadšenie pre online marketing vypestovala na vysokej škole. Kariéra copywriterky bola preto prirodzenou voľbou. Okrem toho má na starosti emailing, ktorého cieľom je neskončiť v spame 🙂

Tento článok ti prináša

Targetovo

Targetovo je online marketingová agentúra, ktorá sa zameriava na poskytovanie komplexných služieb v oblasti online marketingu. Ponúka služby ako tvorba webových stránok, grafický dizajn, SEO, platená reklama a dlhodobé stratégie. Súčasťou ich ponuky sú aj vzdelávacie zdroje a konzultácie.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo pri tvorbe blogov vždy citovať odborníkov?
3 min. čítanie

Prečo pri tvorbe blogov vždy citovať odborníkov?

Aktuálna situácia na trhu nie je vďaka využívaniu AI pre copywriterov najružovejšia. Každá firma si dvakrát premyslí, či sa jej oplatí investovať do kvalitného textu od odborníka, alebo jej postačí text vygenerovaný umelou inteligenciou. Aby ostala táto profesia naďalej na výslní, potrebuje nadstavbu v podobe niečoho, čo zatiaľ AI nedokáže ponúknuť. Pýtate sa, čo to je? […]

Andrea Bercik Andrea Bercik
Prečítať článok
Moc korektúry pri vytváraní kvalitných textov
3 min. čítanie

Moc korektúry pri vytváraní kvalitných textov

Jednou z najdôležitejších etáp pri tvorbe kvalitných textov pre rôzne formy komunikácie je korektúra. Nejde len o odstránenie gramatických chýb a pravopisných nedostatkov z webových stránok a blogov, ale týka sa aj tlačených propagačných materiálov a dokonca aj kníh. Vďaka korektúre bude váš text bezchybný, prehľadný a dôveryhodný.

Denisa Hajdúková Denisa Hajdúková
Copywriter
Prečítať článok
Prečo investovať do kvalitného písania: Dlhodobé výsledky pre váš blog a web
3 min. čítanie

Prečo investovať do kvalitného písania: Dlhodobé výsledky pre váš blog a web

V prvom rade, kvalitný obsah má schopnosť premeniť návštevníkov vašej webovej stránky na zákazníkov. Ak sa rozhodnete investovať do kvalitného písania a využiť služby profesionálnych textárov, môžete rátať s výrazným a merateľným vplyvom na zvýšenie návštevnosti vašej stránky, ale aj na zlepšenie vašich obchodných výsledkov. V nasledujúcom texte vám preto ukážeme 5 najdôležitejších výhod kvalitného obsahu […]

Denisa Hajdúková Denisa Hajdúková
Copywriter
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+