3 min. čítanie

Ako napísať predajný produktový popis?

Cieľom funkčného produktového popisu je nielen informovať o vlastnostiach a výhodách produktu, ale aj presvedčiť potenciálneho zákazníka o kúpe tovaru. V článku sa dozviete ako vytvoriť predajný produktový popis.

Lucia Čakyová Lucia Čakyová
Copywriter
Ako napísať predajný produktový popis?

Správna štruktúra je základ 

Nedostatočné, prípadne úplne absentujúce produktové popisy patria medzi najčastejšie chyby e-shopov. Podnikatelia často spadnú do pasce dlhočizných textov bez štruktúry. Správne štruktúrovaný text sa ľahšie číta a lepšie pôsobí na potenciálnych zákazníkov.  

Dobrý produktový popis sa skladá z dvoch hlavných častí – krátky a dlhý popis. Ako už napovedá názov, krátky popis by mal byť stručný a výstižný. Jeho úlohou je navnadiť čitateľa na prečítanie dlhého popisu.

Text v dlhom popise urobte ľahko skenovateľný očami. Dizajn by mal povzbudiť zákazníka k prečítaniu celého popisu. Rozdeľte text na menšie odseky. Hneď do úvodu vložte predajný argument. Boldom sa snažte zvýrazniť najdôležitejšie informácie o produkte. Text môžete obohatiť o kvalitné obrázky a prehľadný bodový zoznam. Nezabudnite pridať hyperlinky na ďalšie produkty či kategórie na e-shope. Na konci popisu môžete vložiť krátke predstavenie značky. Text sa snažte zamerať na kľúčové slová

Dobre štruktúrovaný produktový popis

Napíšte, prečo je to dôležité

Produktové popisy by nemali byť o metaforách a ozdobných textoch. Svoju kreativitu sa snažte držať na uzde. Dôležitejší je vecný text s relevantnými informáciami.

Neuvádzajte iba parametre alebo výhody produktu. V produktovom popise vysvetlite, prečo sú dôležité pre život potenciálneho zákazníka. Nestačí napísať, že softshellová bunda má membránu, ale prečo je membrána dôležitá (zaistí pohodu počas daždivého počasia aj zlých poveternostných podmienok).

Píšte pre svojho zákazníka

Ak píšete pre masu ľudí, popis sa ľahko stane nevýrazným a nakoniec neosloví nikoho. Produktový popis tiež nepíšete ani pre seba. Pri písaní si predstavte svojho typického zákazníka a jeho potreby.

Prihovárajte sa zákazníkovi priamo, ako keby ste sa s ním rozprávali v predajni. Je váš typický zákazník žena alebo muž? Používate vykanie alebo tykanie? Komunikujete formálne alebo neformálne? Ujasnite si tón komunikácie a buďte pri písaní konzistentný.

Ľudia milujú, keď sú texty o nich. Snažte sa v nich zachytiť bežné starosti a ponúknite riešenie.     

Vložte do textu mikro príbeh

Mini príbeh v produktovom popise môže pomôcť zákazníkovi na chvíľu zabudnúť, že sa mu snažíte niečo predať. Môžete povedať príbeh, ako produkt vznikol a čo všetko stojí za výrobou. Prípadne povedzte viac o vzniku svojej značky alebo aké prekážky sa vám podarilo prekonať.

Príklad použitia mikro príbehu v popise

Tvorte unikátne texty

Nikdy nepreberajte produktové popisy od dodávateľa. Ušetríte síce hodiny času vymýšľaním produktových popisov, no Google môže vzniknutú duplicitu penalizovať. Inšpirujte sa dodávateľom a vytvorte si vlastný produktový popis. Technická špecifikácia sa môže opakovať. Skúste ju však odlíšiť aspoň maličkosťami.

Podobne postupujte pri produktoch v rámci e-shopu s viacerými variantmi. Vždy sa snažte každý produktový popis diverzifikovať. Unikátne popisy s vášňou ocenia návštevníci e-shopu aj Google algoritmus. 

Zopár rýchlych tipov na záver:

  • Vyhnite sa superlatívom, pokiaľ ich neviete obhájiť.
  • Nepoužívajte slovnú vatu a otrepané marketingové frázy ako „jednotka na trhu”.
  • Hovorte k zákazníkovi priamo a veľmi osobne.
  • Spravte text prehľadným. Potenciálny zákazník by mal nájsť to, čo potrebuje za pár sekúnd.
  • Sústreďte sa na typického zákazníka.
  • Nepoužívajte odbornú terminológiu, ktorej rozumiete iba vy.
Zdieľať článok
Lucia Čakyová
Copywriter

Lucia si lásku k písmenkám a nadšenie pre online marketing vypestovala na vysokej škole. Kariéra copywriterky bola preto prirodzenou voľbou. Okrem toho má na starosti emailing, ktorého cieľom je neskončiť v spame :)

Targetovo
Tento článok ti prináša

Targetovo

Hľadanie férového partnera, ktorý nestráca čas? Optimalizácia a efektívne riešenia pre váš online biznis s orientáciou na výsledky? Odpoveď je Targetovo. Tím mladých profesionálov zameraných na výkonnostný marketing. Poctivá práca a dobrý úmysel. Pretože robiť dobrú prácu, aj keď sa nikto nepozerá, je dôležité. Výsledky hovoria za nás. Od úplného začiatku, ale aj pri revitalizácii, sme to čo, čo hľadáte. Funkčná web stránka na WordPress platforme s intuitívnym užívateľským rozhraním, výkonne nastavená grafika platenej reklamy a jej samotná implementácia, sme tu pre vás. Vďaka kvalitne vypracovanému obsahu a SEO optimalizácii, o ktoré sa postará tím profesionálov, spoločne dosiahneme stanovené ciele. Všetko však začína podrobne vypracovanou stratégiou, samozrejme od Targetova. Od začiatku fungovania si zakladáme na našich hodnotách: Otvorenosť, voľnosť, minimum pravidiel/zákazov Orientácia na výsledky Ziskovosť Hodnotenie podľa výkonu, nie času Prínos pre spoločnosť a prírodu Zákaznícka starostlivosť Dobré meno, dobrí ľudia    

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
6 min. čítanie

Ako urobiť z dobrého textu vynikajúci? 9 rád pre pokročilých copywriterov

Zdá sa vám, akoby sa v poslednej dobe roztrhlo vrece s copywriterskou profesiou? Možno máte pravdu. Nie je však copywriter ako copywriter a aj v tomto prípade kvalita výrazne prevyšuje nad kvantitou. Prečítajte si pár jednoduchých tipov pre pokročilých copywriterov, vďaka ktorým sa vaša práca zefektívni a výsledný text bude pôsobiť hladšie.

Martina Gáherová Martina Gáherová
Social Media Manager
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+