2 min. čítanie

Aj veľkí hráči majú ťažšie dni. Spoločnosť H&M zatvorí 240 obchodov

Švédsky módny reťazec H&M minulý rok zatvoril viac ako 320 predajní a ďalších 240 chce zatvoriť tento rok. Zatváranie obchodov sa týka viacerých krajín.

Aj veľkí hráči majú ťažšie dni. Spoločnosť H&M zatvorí 240 obchodov

Čoraz viac ľudí uprednostňuje online nakupovanie a maloobchodný sektor v posledných dvoch rokoch utrpel ťažké straty. Retailový predajca módy H&M plánuje aj v roku 2022 zatvárať svoje prevádzky. Po tom, čo minulý rok zatvoril 321 obchodov, tento rok Švédi oznámili zatvorenie ďalších 240 prevádzok.

H&M expanduje na nové trhy

Zatváranie predajní sa týka najmä etablovaných trhov vrátane Nemecka. Mohlo by sa zdať, že H&M masívne zatvára svoje kamenné predajne. Nie je to celkom tak. Vstupuje na šesť nových trhov a otvorí 120 obchodov v Ekvádore, Kosove, Severnom Macedónsku a prostredníctvom franšízy v Kostarike, Guatemale a v Kambodži.

Aj napriek otváraniu nových obchodov, počet prevádzok sa zmenšuje. Len v minulom roku čistý pokles prevádzok predstavoval 217 obchodov. Ak vezmeme do úvahy zverejnené údaje, čistý pokles prevádzok v priebehu dvoch rokov bude 317 obchodov, ktoré spoločnosť H&M zatvorí.

zdroj: lilartsy from Pexels

Podľa najnovšej štúdie spoločnosti Deloitte “Global Powers of Retailing” klesla spoločnosť H&M zo 41. na 54. miesto medzi najväčšími maloobchodnými reťazcami na svete. Tržby jej klesli o 20 % na 20,1 miliardy dolárov. H&M sa tak v pomyselnom celosvetovom rebríčku maloobchodného predaja módy umiestnila na treťom mieste. Vedúcu priečku si drží spoločnosťou TJX Companies, do ktorej patrí TK Maxx, a skupinou Inditex, ktorej tržby dokonca klesli o 28 %. Pritom prepad tržieb spoločnosti TJX v roku 2021 predstavoval 23 %.  

H&M sa v pomyselnom celosvetovom rebríčku maloobchodného predaja módy umiestnila na treťom mieste.

Údaje z celoročnej správy ukazujú, že počet zamestnancov H&M klesol približne o 3 %, pričom priemerný počet zamestnancov ku koncu novembra 2021 predstavoval 107 375, z toho 10 540 zamestnancov vo Švédsku. V roku 2020 bol tento počet 110 325. 

H&M stále prevádzkuje viac ako 5 000 predajní po celom svete a táto situácia okolo kamenných prevádzok skôr potvrdzuje vzostupný trend online predaja.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+