4 min. čítanie

Webhosting zadarmo – oplatí sa?

Kto šetrí, má za tri. V bežnom živote možno, ale v prípade webhostingu zadarmo to neplatí. Pri free webhostingu treba počítať s obmedzenou kvalitou a funkcionalitou, a tiež s možnými výpadkami bez nároku na kompenzáciu. Ak v rámci minimalizácie prvotných nákladov na podnikanie hľadáte najlacnejší webhosting, rozhodne nešetrite na úkor kvality.

Jana Kvasnicová Jana Kvasnicová
Content a Account Manager BiznisWeb.sk
Webhosting zadarmo – oplatí sa?

Kedy sa oplatí webhosting zadarmo?

Na začiatok podnikania je webhosting zdarma jedna z možností. Najmä, ak si ho chcete len vyskúšať. V tom prípade smelo testujte.

Freehosting je vhodný pre tých, ktorí si nie sú istí, či rozbehnú svoje podnikanie na internete.

Môže byť vhodným, prípadne dočasným riešením napr. pre neziskové organizácie či občianske združenia. Resp. pre tých, ktorým stačí obmedzený priestor, napr. od 100 MB do 2 GB pre osobný web, resp. e-shop, webstránka či blog na skúšku.

 

Nevýhody webhostingu zadarmo

Čo však znamená čarovné slovíčko zadarmo v prípade free hostingu? Preverte si možnosť využívať preferované CMS, napr. WordPress. Nie všetky freehostingy sú Open Source Friendly. Webhosting free znamená limity v diskovom priestore, ale i v podpore. Nemožnosť testovania a často aj vložená reklama, ktorá nesúvisí s vašim podnikaním.

Zabudnite na telefonický support alebo osobný meeting. Budete radi, ak narazíte na kontaktný e-mail s reakčným časom do 24 hodín. Nikto vám nezdvihne telefón a nebude promptne riešiť, že váš web je práve teraz nedostupný.

Rýchlosť a stabilita. Neočakávajte, že v rámci free webhostingu zadarmo dostanete 100 %-ný a najspoľahlivejší hosting. Je otázne, či máte právo sťažovať sa, resp. reklamovať službu, ktorú ste vlastne nikdy ani neplatili.
Podmienkou využitia webhostingu zdarma môže byť registrácia domény.

Ak to s eshopom a svojím biznisom myslíte vážne, odporúčame prejsť na platený webhosting.

Ktorý je najlacnejší webhosting?

Taký, ktorý zároveň spĺňa všetky vaše požiadavky a nároky. Nižšie sme pre vás vybrali zopár možností.

Keď sa na Slovensku povie webhosting, väčšinou si každý hneď vybaví jednotku na trhu – WebSupport. Ich produkt Free Web podporuje už vyššie spomínané neziskovky, začínajúcich umelcov, blogerov či podnikateľov. Tí majú vďaka programu web i s hostingom zadarmo. Ak spadáte do cieľovej skupiny, môžete vyplniť formulár a odoslať základné informácie o vašom projekte.

Ďalšou možnosťou, ktorá ponúka k free hostingu aj website builder zadarmo, je napr. Hostinger.

Ďalšie dostupné možnosti free webhostingu:

  • http://www.studenthosting.sk/ – ideálne pre študentov a učiteľov, podporujú WP, Drupal a Joomla
  • https://www.active24.sk/webhosting/zadarmo – free je podmienené platbou za hosting na rok dopredu, následne získate 2. rok zadarmo
  • http://zikum.cz/hosting/webhosting/hosting-free.html – Open Source Friendly, bez reklám
  • https://pipni.cz/ – bez technickej podpory, 10 GB priestor s 1 TB trafikom, bez SMTP a zálohovania

Webhosting zadarmo k zakúpenej doméne:

  • https://www.forpsi.sk/hosting/
  • https://www.slovaknet.sk/clanok/freehosting/
  • https://www.webhostingy.sk/parametre-webhostingu
  • https://www.freeserver.sk/
  • https://www.endora.cz/
  • https://www.vas-hosting.cz/domeny
  • https://www.webzdarma.cz/
  • https://www.tele3.cz/stabilni-webhosting-zdarma.html

V rámci hľadania najlacnejšieho webhostingu určite stoja za zmienku eshopové riešenia na prenájom. Súčasťou každej z verzií redakčného systému je webhosting i mailhosting. K tomu samozrejme aj webstránka či internetový obchod zadarmo. A to aj v prípade, že si vyberiete FREE balíček. Ten je síce funkčne okresaný a umožňuje využívať len subdoménu v tvare napr. vas-web.flox.sk, no pre začiatok, resp. test podnikania úplne postačuje.

Niektoré redakčné systémy na prenájom taktiež ponúkajú možnosť vytvoriť webstránku zadarmo aj pre nekomerčné účely – pre neziskové organizácie či občianske združenia a pod. Jedným z nich je napr. projekt Zodpovedne podnikáme.

Ak plánujete využiť webhosting zadarmo, zvážte všetky možné obmedzenia. Väčšinou vás čakajú reklamné odkazy na vašom webe alebo nutnosť registrácie domény cez poskytovateľa, žiadna podpora a obmedzenia.

Slovíčko „zadarmo“ taktiež netreba automaticky spájať s pojmom „navždy“.

Webhostingová spoločnosť môže ukončiť svoju činnosť zo dňa na deň a vy budete musieť začať s tvorbou webu odznova. Predtým, než sa rozhodnete využiť webhosting zdarma, poriadne si rozmyslite, či radšej neinvestujete pár € navyše do kvalitného a spoľahlivého hostingu u spoločnosti, ktorá je na trhu stabilným hráčom.

Zdieľať článok
Jana Kvasnicová
Content a Account Manager BiznisWeb.sk

Pre klientov BiznisWebu pripravujem články s tipmi pre podnikanie na internete, rozhovory o trendoch v digitálnom marketingu, prezentujem novinky v našom CMS FLOX a spravujem našu FB poradňu.

Tento článok ti prináša

BiznisWeb

BiznisWeb.sk je systém určený na rýchle vytvorenie e-shopu alebo webstránky. Ponúka množstvo funkcií, podrobnú nápovedu a ochotný support. Umožňuje vytvorenie vlastného e-shopu rýchlo a lacno. BiznisWeb.sk je moderný a plne funkčný CMS systém, ktorý sa pravidelne aktualizuje.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
8 tipov pre optimalizáciu feedov a úspešnú online expanziu
7 min. čítanie

8 tipov pre optimalizáciu feedov a úspešnú online expanziu

Produktové feedy ostávajú pre mnoho e-shopov atraktívnou možnosťou prepojenia produktov v rámci ich online expanzie na nové trhy. Ako efektívne pracovať s feedmi a na čo si dať pozor? Preskúmajte svet produktových feedov a zistite, ako špecializované aplikácie menia pravidlá hry v oblasti správy feedov a uľahčujú e-shopom digitálnu expanziu.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+