2 min. čítanie

V Holandsku rastie počet falošných eshopov s palivovým drevom

Čoraz častejšie sa v médiách objavujú pojmy ako energetická kríza, vysoká inflácia, recesia a ľudia reagujú. Holandská národná linka pre internetové podvody varuje spotrebiteľov pred novými falošnými internetovými obchodmi, ktoré tvrdia, že predávajú palivové drevo a kachle na drevo. Vzhľadom na to, že ceny energií v celej Európe stúpajú, očakáva sa, že podobných podvodov bude pribúdať.

V Holandsku rastie počet falošných eshopov s palivovým drevom

Ceny energií v celej Európe prudko stúpajú. V dôsledku toho mnohí spotrebitelia hľadajú alternatívne zdroje vykurovania a iné spôsoby skladovania a využívania elektrickej energie. Predajcovia kachlí na drevo zaznamenali rýchly nárast predaja. Konkrétne v Holandsku tento nový dopyt po alternatívnych zdrojoch energie spôsobil nárast počtu internetových obchodov, ktoré ich predávajú.

Podvodné webové stránky

Bohužiaľ, mnohé z týchto eshopov sú podvodné. Oddelenie holandskej polície v spolupráci s  Národnou linkou pre internetové podvody vedie zoznam falošných internetových obchodov. Nedávno doň pridalo niekoľko falošných internetových obchodov, ktoré tvrdia, že predávajú palivové drevo alebo kachle na drevo.

Zákazníci platia 100 až 500 eur za palivové drevo, ktoré nikdy neuvidia.

Tieto falošné internetové obchody objednaný tovar nedodali a zákazník svoje peniaze už neuvidí. Priemerná objednávka sa počíta v stovkách eur, niektorí podvodníci si dokonca účtujú 450 až 3 000 eur za kachle na drevo.

Znaky podozrivých eshopov

Polícia očakáva, že s príchodom zimy bude podvodných webových stránok pribúdať. Ľudia budú potrebovať vykurovať svoje domovy a podvodníci to vedia. Ak si chcú spotrebitelia overiť, či je internetový obchod falošný alebo nie, môžu skontrolovať, či stránka uvádza číslo obchodnej komory a číslo DPH.

Internetové obchody, ktoré vyžadujú platbu len bankovým prevodom, sú podozrivé.

Elektronický obchod by mal mať na svojej webovej stránke uvedenú aj poštovú adresu. Tú si viete overiť. Okrem toho si zákazníci môžu skontrolovať recenzie. Podľa polície je podozrivý veľmi čerstvý dátum registrácie domény. Podozrivé je aj to, ak eshop ako možnosť platby vyžaduje len manuálny bankový prevod. 

Redakcia Ecommerce Bridge odporúča opatrnosť pri kúpe podobných produktov a overenie dôveryhodnosti eshopu, v ktorom chcete tovar objednať. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+