Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január už čoskoro
Žilina
15. Február už čoskoro
Prešov
7. Marec už čoskoro
Trnava
28. Marec už čoskoro
Lučenec
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
14. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Uber čaká náročné obdobie. The Guardian zverejnil interné dokumenty

Podľa dokumentov, ktoré v nedeľu zverejnil britský denník The Guardian, mala spoločnosť Uber pri svojej celosvetovej expanzii porušovať zákony, používať násilie voči vodičom a tajne lobovať u vlád. 

Uber čaká náročné obdobie. The Guardian zverejnil interné dokumenty

Desaťtisíce uniknutých mailov a chatov

Noviny odhalili 124 000 uniknutých dokumentov tzv. Uber files. Ide o dokumenty z rokov 2013-17, teda z obdobia, keď spoločnosť viedol jej spoluzakladateľ Travis Kalanick, a ktoré podľa The Guardian poukazujú na eticky pochybné praktiky jej manažérov. 

Denník zverejnil 83 000 e-mailov, vrátane správ odoslaných prostredníctvom iMessages a Whatsapp, ktoré ukazujú často nekompromisnú komunikáciu medzi Kalanickom a vrcholovým manažmentom spoločnosti Uber.

Lobovanie u politikov

Tieto správy zároveň poukazujú na to, ako sa spoločnosť Uber snažila posilniť svoju pozíciu lobovaním u politikov, podnikateľov a médií. Medzi uniknutými dokumentmi je aj výmena správ medzi Kalanickom a súčasným francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý tajne pomáhal spoločnosti. Ešte ako minister hospodárstva sprostredkoval Uberu potrebné kontakty u jeho kolegov. Podľa The Guardian sa zdá, že Macron vyvinul mimoriadne úsilie, aby pomohol spoločnosti Uber. Dokonca mal uzavrieť tajnú dohodu s odporcami Uberu vo francúzskom kabinete.

Z jedného dokumentu vyplýva, že spoločnosť Uber plánovala v roku 2016 vynaložiť na lobing 90 miliónov dolárov. 

Ako opisuje denník The Guardian, spoločnosť Uber, má v súčasnosti hodnotu 43 miliárd dolárov a denne uskutoční 19 miliónov jázd. Jej obchodný model oslabil trh s taxíkmi a prinútil vlády, aby zmenili zákony a pripravili pôdu pre model prenájmu na základe zmluvy s aplikáciou.  

“Guardian uskutočnil globálne vyšetrovanie uniknutých súborov Uberu a poskytol údaje redaktorom, ktorí sú súčasťou Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ).”

V reakcii na únik informácií spoločnosť Uber priznala “chyby a omyly”, ale uviedla, že spoločnosť sa po roku 2017 pod vedením súčasného šéfa Dara Khosrowshahiho zmenila. “Nebudeme a nesnažíme sa ospravedlňovať minulé správanie, ktoré zjavne nie je v súlade s našimi súčasnými hodnotami. Namiesto toho žiadame verejnosť, aby nás hodnotila podľa toho, čo sme urobili za posledných päť rokov a čo urobíme v rokoch nasledujúcich,” uviedol Uber vo vyhlásení.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+