3 min. čítanie

Uber čaká náročné obdobie. The Guardian zverejnil interné dokumenty

Podľa dokumentov, ktoré v nedeľu zverejnil britský denník The Guardian, mala spoločnosť Uber pri svojej celosvetovej expanzii porušovať zákony, používať násilie voči vodičom a tajne lobovať u vlád. 

Uber čaká náročné obdobie. The Guardian zverejnil interné dokumenty

Desaťtisíce uniknutých mailov a chatov

Noviny odhalili 124 000 uniknutých dokumentov tzv. Uber files. Ide o dokumenty z rokov 2013-17, teda z obdobia, keď spoločnosť viedol jej spoluzakladateľ Travis Kalanick, a ktoré podľa The Guardian poukazujú na eticky pochybné praktiky jej manažérov. 

Denník zverejnil 83 000 e-mailov, vrátane správ odoslaných prostredníctvom iMessages a Whatsapp, ktoré ukazujú často nekompromisnú komunikáciu medzi Kalanickom a vrcholovým manažmentom spoločnosti Uber.

Lobovanie u politikov

Tieto správy zároveň poukazujú na to, ako sa spoločnosť Uber snažila posilniť svoju pozíciu lobovaním u politikov, podnikateľov a médií. Medzi uniknutými dokumentmi je aj výmena správ medzi Kalanickom a súčasným francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý tajne pomáhal spoločnosti. Ešte ako minister hospodárstva sprostredkoval Uberu potrebné kontakty u jeho kolegov. Podľa The Guardian sa zdá, že Macron vyvinul mimoriadne úsilie, aby pomohol spoločnosti Uber. Dokonca mal uzavrieť tajnú dohodu s odporcami Uberu vo francúzskom kabinete.

Z jedného dokumentu vyplýva, že spoločnosť Uber plánovala v roku 2016 vynaložiť na lobing 90 miliónov dolárov. 

Ako opisuje denník The Guardian, spoločnosť Uber, má v súčasnosti hodnotu 43 miliárd dolárov a denne uskutoční 19 miliónov jázd. Jej obchodný model oslabil trh s taxíkmi a prinútil vlády, aby zmenili zákony a pripravili pôdu pre model prenájmu na základe zmluvy s aplikáciou.  

“Guardian uskutočnil globálne vyšetrovanie uniknutých súborov Uberu a poskytol údaje redaktorom, ktorí sú súčasťou Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ).”

V reakcii na únik informácií spoločnosť Uber priznala “chyby a omyly”, ale uviedla, že spoločnosť sa po roku 2017 pod vedením súčasného šéfa Dara Khosrowshahiho zmenila. “Nebudeme a nesnažíme sa ospravedlňovať minulé správanie, ktoré zjavne nie je v súlade s našimi súčasnými hodnotami. Namiesto toho žiadame verejnosť, aby nás hodnotila podľa toho, čo sme urobili za posledných päť rokov a čo urobíme v rokoch nasledujúcich,” uviedol Uber vo vyhlásení.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy. marketérov a všetkých fanúšikov ecommerce. Prinášame novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta ecommerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články