5 min. čítanie

Recenzia: Prečo (ne)používať Wix

Existuje nespočetné množstvo nástrojov na tvorbu web stránok. Od najznámejšieho WordPressu, pri ktorom potrebujete mať aspoň základné technické znalosti, až po rôzne online editory, kde si stránku vytvárate bez programovania.

Recenzia: Prečo (ne)používať Wix

Jedným z nich je aj Wix – asi najviac preceňovaný editor na internete. Dnes vám ukážeme, prečo je v praxi takmer nepoužiteľný.

Ako funguje Wix

Wix funguje na princípe tzv. cloud-based riešenia. Čo to znamená? Že tvorba web stránky prebieha online cez prehliadač, pričom hosting zabezpečuje samotný poskytovateľ služby.

Primárnou filozofiou systému je umožniť bežným užívateľom vyklikať si svoju vlastnú stránku rýchlo a jednoducho.

Po zaregistrovaní sa na Wix.com, si zvolíte typ stránky. Následne vám systém ponúkne dva varianty jej vytvorenia, a to buď cez Wix ADI, alebo Wix Editor.

Wix ADI

Wix ADI (Artificial Design Intelligence) je online generátor, ktorý sám tvorí stránku podľa toho, čo zadáte v rámci wizardu. Wizard je v podstate dotazník – krok za krokom odpovedáte na niekoľko otázok, vyberáte si požadované funkcie či vzhľad stránky.

Wix ADI je pomerne slušne autonómny. Na základe typu stránky vám dokáže ponúknuť užitočné funkcionality, ktoré by sa mohli hodiť. Napríklad pri webe pre fotografa si môžete pridať funkciu na objednávanie klientov, Instagram Feed alebo formulár na odber newslettra.

Takisto si vie systém sám vyhľadať a doplniť rôzne dáta o užívateľovi a naimportovať obsah z už existujúcej stránky.

Na záver si vyberiete farebnú schému a vzhľad domovskej stránky.

Vyzerá to jednoducho, však?

Žiaľ, pri Wix nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Vygenerovanie stránky trvá pomerne dlho a aj všetky ďalšie úpravy vám zaberú množstvo času a energie. Neskôr si povieme prečo.

Wix Editor

Druhým spôsobom, ako vytvoriť web stránku, je použiť Wix Editor. Buď si môžete vybrať niektorú z dostupných šablón (a tú potom upraviť do požadovaného stavu), alebo začnete vytvárať layout úplne od nuly. Pri výbere šablóny však myslite na to, že ak ju budete chcieť neskôr zmeniť, stratíte celý obsah.

Závažné nedostatky Wix systému

Wix sa prezentuje ako jednoduchý a rýchly systém, s ktorým si hravo vytvoríte vlastnú stránku zadarmo. Nie je to však celkom pravda. Wix má niekoľko zásadných problémov:

Zložité editovanie

V prvom rade je to ťažkopádnosť administrácie. A to bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre Wix ADI alebo Wix Editor. Oba majú pomerne neprehľadné rozhranie, kde je náročné sa zorientovať.

Pri Wix ADI admine sú nastavenia okresané. Dostupných je len pár šablón, ktoré si môžete prepnúť. Drag&drop funkcia je takisto limitovaná – funguje napríklad iba na pridanie novej sekcie z ponuky ľavého sidebaru, ale prehodiť dve sekcie navzájom už možné nie je. Takéto nelogické veci pritom nájdete v celej administrácii.

Ak by ste chceli robiť výraznejšie úpravy, musíte sa z ADI prepnúť do Wix Editora, z ktorého sa však už nedá vrátiť späť. Do editora sa dostanete po kliknutí na Site -> Go to Editor v hornom paneli administrácie.

Wix Editor je v porovnaní s ADI variabilnejší. Keďže ponúka oveľa viac nastavení, pri zmenách v dizajne či layoute máte väčšiu slobodu. No rovnako ako vo Wix ADI, ani tu nie je UI príliš intuitívne. V kombinácii s enormným počtom dostupných funkcií, tak veľa úprav budete robiť systémom pokus – omyl.

Nedostatočná rýchlosť a odozva

Ďalším veľkým mínusom pre oba spôsoby tvorby webu je extrémna pomalosť celého systému. Čím máte na stránke viac pridaných prvkov (sekcií, galérií, obrázkov,…), tým je editovanie pomalšie. Každá zmena trvá neskutočne dlho, rovnako tak načítavanie a ukladanie stránky. Výsledkom tiež býva úplne zamrznutie stránky prehliadača.

Cena: Bez platenej verzie sa nezaobídete

Stránku si síce vyklikáte zadarmo, no ak by ste ju chceli plnohodnotne využívať, budete potrebovať prémiovú verziu. Cena za Wix stránku závisí od jednotlivých balíčkov. Nevýhodou je, že aj ten najnižší balík, ktorý umožní prepojiť stránku s vašou vlastnou doménou, je drahší ako u konkurencie (napr. v porovnaní s Webnode).

Pre koho je vhodný Wix

Ak plánujete produktovú stránku, blogový portál alebo eCommerce riešenie, Wixu sa vyhnite oblúkom. Súvisí to hlavne s pomalým načítavaním dát a problémami s väčším množstvom obsahu. Preto je systém viac-menej nepoužiteľný pre zložitejšie weby.

Čo s ním ale dokážete urobiť?

  • Jednoduchý prezentačný web
  • Stránku s minimom informácií – napr. len s výpisom služieb a kontaktnými údajmi
  • Web stránku pre chovateľskú stanicu – tento nástroj si v praxi prekvapivo obľúbili chovné stanice po celom svete

Výsledkom bude celkom pekná responzívna stránka. Síce nie úplne 100% použiteľná, ale aspoň v peknom obale. Je len na vás, či vám to bude stačiť.

Tipy, ako si uľahčiť používanie Wix

V prípade, že sa rozhodnete pre Wix (alebo ho už máte), prinášame vám pár užitočných tipov:

  1. Vždy siahnite po možnosti vytvoriť si stránku cez Wix ADI
  2. Vyplňte čo najviac údajov vo wizarde
  3. Nechajte si vygenerovať farebnú schému stránky podľa vášho loga. Takto urýchlite celý proces tvorby a nemusíte venovať čas dizajnovaniu. Wix ADI to urobí za vás.

Ako vidíte, Wix má problém s načítavaním obrázkov aj priamo vo wizarde. V tomto prípade sa v sivom kruhu malo zobraziť čierno-biele logo Bridge. Po potvrdení farebnej škály a zvolení výzoru domovskej stránky, si web upravíte v admine. >>> ? POZRITE SI MEGA POROVNANIE 13 NÁSTROJOV NA TVORBU LÔG ? <<<

  1. Pri práci s Wix pozatvárajte všetky ostatné záložky v prehliadači. Čiastočne vám to pomôže s rýchlejším načítavaním prvkov v administrácii.
  2. Nenahrávajte na stránku veľký počet obrázkov
  3. Nepoužívajte obrázky vo vysokom rozlíšení
  4. Pri najbližšej možnej príležitosti vymeňte Wix za inú platformu 🙂

Celkové zhodnotenie: Existujú lepšie nástroje na tvorbu web stránok

Napriek tomu, že má Wix celosvetovo státisíce priaznivcov, my ho neodporúčame. Hlavným problémom je náročná a nelogická manipulácia s adminom a príšerná pomalosť systému. Preto ak si chcete ušetriť čas a zachovať duševnú pohodu, vyberte si radšej iný nástroj. Napríklad Webnode. Ľahko sa používa a zvládnu s ním pracovať aj netechnickí užívatelia. Navyše je lacnejší ako Wix.

Zdieľať článok
Týždenný podcast UPdate
Podobné články
8 tipov pre optimalizáciu feedov a úspešnú online expanziu
7 min. čítanie

8 tipov pre optimalizáciu feedov a úspešnú online expanziu

Produktové feedy ostávajú pre mnoho e-shopov atraktívnou možnosťou prepojenia produktov v rámci ich online expanzie na nové trhy. Ako efektívne pracovať s feedmi a na čo si dať pozor? Preskúmajte svet produktových feedov a zistite, ako špecializované aplikácie menia pravidlá hry v oblasti správy feedov a uľahčujú e-shopom digitálnu expanziu.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+