6 min. čítanie

Prístupnosť webu je riešením, ako premeniť starších alebo fyzicky hendikepovaných návštevníkov na verných zákazníkov

Európsky akt o prístupnosti (EAA) pre digitálne produkty a služby je povinný od 28. júna 2025. Výnimku majú malé firmy, do 10 zamestnancov a obrat menej ako 2 mil. EUR.

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director, ui42
Prístupnosť webu je riešením, ako premeniť starších alebo fyzicky hendikepovaných návštevníkov na verných zákazníkov
Zdroj: Depositphotos

Európsky akt o prístupnosti (angl. European Accessibility Act – EAA) je smernica Európskej únie, ktorá zaväzuje všetky digitálne produkty a služby (webové sídla, mobilné aplikácie, e-shopy, bankomaty, parkovacie automaty atď.), ktoré sú určené pre zákazníkov v EÚ, aby spĺňali určité štandardy prístupnosti. Tieto štandardy sú definované v norme EN 301 549, čo sú vlastne Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) verzia 2.1 úroveň AA.

Komu prístupné digitálne produkty a služby pomôžu? 

Digitálny produkt a služba sú prístupné vtedy, keď ľudia s postihnutím alebo hendikepom môžu produkt bez obmedzení vnímať, pochopiť ho, ovládať ho a prispievať do neho. 

Prístupné digitálne produkty a služby by mali zjednodušiť život takmer 90 miliónom ľudí v , ktorí majú nejaký hendikep:

 • Dočasné zdravotné postihnutie spôsobené úrazom alebo chorobou, napr. zlomená pravá ruka alebo poškodenie sluchu.
 • Zdravotné postihnutie spojené s vekom – väčšina seniorov má v nejakom veku problém so zrakom, sluchom, motorikou a pamäťou.
 • Poruchy pozornosti ako je napr. dyslexia a dyskalkúlia.
 • Dlhodobý hendikep (napr. nevidiaci a slabozrakí).

Prístupné digitálne produkty a služby však pomôžu všetkým, keďže každý sa občas ocitne v situácii, keď jeho zmysly sú obmedzené, napr. zrak pri šoférovaní v šere alebo sluch v hlučnej kaviarni.

Aký bude mať Európsky akt o prístupnosti (EAA) prínos pre firmy? 

Smernica Európskej únie o prístupnosti na prvý pohľad znamená zvýšenie nákladov na to, aby ste zabezpečili, aby vaše digitálne produkty a služby boli prístupné.

Pre organizácie, ktorých zákazníci sú aj seniori, bude EEA aj prínosom, lebo prístupné digitálne produkty a služby sa budú seniorom ľahšie používať, čo sa prejaví aj v biznis metrikách, ako napr. konverzný pomer (angl. conversion rate) v e-shopoch.

Populácia v EÚ jednoznačne starne a seniori sú ekonomickou príležitosťou pre rast biznisu.

Ako zabezpečím, aby moje digitálne produkty a služby spĺňali EEA? 

Digitálne produkty a služby musia spĺňať normu EN 301 549, čo sú vlastne Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) verzia 2.1 úroveň AA.

 1. Rýchla cesta, ako sa adaptovať na EEA, je spraviť audit prístupnosti a následne opraviť všetky chyby, aby ste splnili Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) verzia 2.1 úroveň AA. To je aktivita, ktorú potom budete robiť pravidelne, aby sa to nepokazilo.
 2. Spoľahlivejšia cesta ako sa adaptovať na EEA je dbať na prístupnosť už pri návrhu alebo redizajne digitálnych produktov a služieb. Napríklad sa môžete zamerať na seniorov a dodržať odporúčania pre UX dizajn pre seniorov, ktoré v kombinácii s pravidlami WCAG zabezpečia, že váš e-shop bude prístupný a použiteľný pre seniorov.

Na e-shopoch sa čoraz viac pohybujú aj menej “online zdatní” používatelia 

Uspokojiť návštevníka webu, ktorý je už zbehlý v online nakupovaní, nie je dnes jednoduché. Rád si totiž porovnáva cenu tovaru s konkurenciou, vyhľadáva recenzie, má už vybudovaný nejaký vzťah s e-shopom, kde rád nakupuje a podobne. Niekedy stačí naozaj drobná chyba, prípadne niečo, s čím pri nakupovaní nie je spokojný a v momente uteká ku konkurencii. I to je jeden z dôvodov, prečo je dôležité vytvárať prehľadné weby, s ktorými má používateľ príjemnú skúsenosť. Jednoducho také, ktoré sú pre ľudí.

Problémy, s ktorými sa stretávajú na weboch seniori alebo handicapovaní používatelia 

Prístupnosť webu je dôležitým aspektom pre všetkých používateľov, vrátane zdravotne postihnutých a seniorov. E-shopy, ktoré sa venujú prístupnosti svojich stránok, môžu získať konkurenčnú výhodu.

Zdravotne postihnutí ľudia a seniori majú na webových stránkach často problémy. Zdravotne postihnutí ľudia môžu mať problémy s videním, sluchom, motorikou alebo pamäťou. Seniori majú často zníženú zrakovú ostrosť, reakciu a koordináciu.

Tieto problémy môžu brániť zdravotne postihnutým ľuďom a seniorom v tom, aby mohli webové stránky používať. To môže viesť k frustrácii a odchodu zo stránky.

Prístupný web je však možné navrhnúť tak, aby bol použiteľný pre všetkých používateľov. To sa dá dosiahnuť dodržiavaním určitých pravidiel.

Prístupný web má pre e-shopy niekoľko výhod. Môže:

 • zvýšiť konverzný pomer. Zdravotne postihnutí ľudia a seniori sú ochotnejší nakupovať online, ak je web prístupný.
 • zlepšiť SEO. Prístupné webové stránky sú hodnotené vyššie v vyhľadávačoch.
 • zvýšiť dôveryhodnosť značky. Podniky, ktoré sa starajú o prístupnosť, sú vnímané ako spoločensky zodpovedné.

Pravidlá pre prístupnosť webstránok 

Existuje súbor pravidiel prístupnosti webových stránok, vďaka ktorým môžu zrealizovať pohodlný nákup potravín, drogérie, liekov, zdravotníckych pomôcok či akýchkoľvek iných produktov cez e-shop aj znevýhodnení používatelia. Hoci ide často o technicky a obsahovo náročnejšie prvky, reč je tentokrát o pravidlách pre nadpisy, menu, odkazy, obrázky, tabuľky a formulár práve tak, aby spĺňali štandardy prístupnosti.

Uvedieme zopár príkladov:

 • Správny kontrast farieb použitých v písme (vrátane textov v grafických prvkoch) pre lepšiu čitateľnosť.
 • Obrázky a videá s textovým popisom, aby ich obsah bol jasný aj nevidomým, ktorí namiesto obrázkov čítajú práve popisné texty.
 • Možnosť zväčšiť si veľkosť písma podľa potreby.
 • Prehľadná navigácia, ktorá sa dá ovládať aj bez počítačovej myšky pomocou klávesnice.

Viac pravidiel pre prístupnosť webových stránok obsahujú štandardy s odporúčaniami pre správny návrh, implementáciu a aktualizáciu obsahu. Najrozšírenejší svetový štandard je Web Content Accessibility Guidelines od svetového konzorcia World Wide Web Consortium (W3C).

Na Slovensku bol v roku 2020 aktualizovaný výnos Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky z 1. mája o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy č. 78/2020 Z. z., ktorý je záväzný pre všetky webové stránky verejnej správy, t. j. štátne weby, ale aj weby samosprávy a školstva. Aj tento výnos je založený na spomínanom svetovom štandarde, netýka sa však e-shopov a webov v súkromnej sfére. Je však výbornou oporou pre dosiahnutie prístupných webstránok pre všetkých používateľov.

Ako zapracovať pravidlá pre prístupnosť webových stránok? 

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že vytvoriť webstránku, ktorá je jednoducho používateľsky prístupná pre každého, bude jednoduché, opak je pravdou. Dôkazom toho je, žiaľ, napríklad i to, že mnohé weby štátnych inštitúcií či samospráv by v teste prístupnosti sotva uspeli.

Ideálne je venovať sa jej už pri návrhu e-shopu. Vtedy je implementácia pravidiel prístupnosti najjednoduchšia. Ak je e-shop už hotový, vhodným začiatkom je audit podľa niektorého zo štandardov. Na základe jeho výsledkov je potom možné upraviť to, čo prístupnosti prekáža.

Pri implementácii accessibility štandardov môže výrazne pomôcť aj e-commerce CMS, ktorý by mal pravidlá prístupnosti podporiť. Je teda viac než jasné, že práve oni zabezpečia, aby sa web alebo e-shop jednoducho používal dokonca i znevýhodneným návštevníkom. Ich zapracovaním získa navyše e-shop cenné body aj z hľadiska SEO. 

V skratke, ak bude váš web prístupný, nič tým nepokazíte. Práve naopak, môžete len získať. Napríklad nových, lojálnych zákazníkov. Nie ste si istí, ako na tom s prístupnosťou stojíte? Ozvite sa nám. V ui42 sa radi na váš projekt z hľadiska prístupnosti pozrieme a nasmerujeme vás k riešeniu.

Zdieľať článok
Robo Háger
Marketing Director, ui42

Od roku 2016 pracujem v e-commerce agentúre ui42, kde vediem oddelenie marketingu. Spolu s tímom zastrešujeme komunikačné aktivity značky ui42. o ui42:  “uičko” je úspešná e-commerce agentúra, na trhu už od roku 1997.  Vývoj webov, CX/UX služby, Performance marketing, SEO, Vývoj nových produktov sú kľúčové oblasti, ktorým sa pod jednou strechou ui42 venuje ako one-stop shop agentúra sme členom ADMA, SUXA (zároveň spoluzakladateľ) a slovensko.digital o mne: v minulosti som pracoval na viacerých hlavne marketingových pozíciách. Dlhšie som pôsobil hlavne v telco businesse a z toho hlavnú časť na oddelení marketingu v Telekome. Veľmi cenná skúsenosť z korporátneho prostredia. Ako segmentový manager som mal spolu s tímom na starosti kľúčové propozície pre zákazníkov faktúrovaných a predplatených služieb.  dnes v uičku plánujem komunikačné aktivity, rozpočty, stratégie, riadim tím šikovných ľudí, spolu píšeme články, tvoríme prípadové štúdie, (spolu-)organizujeme eventy, posielame našich spíkrov na eventy, vzdelávame, zastrešujeme naše sociálne siete, interný marketing atď. atď. atď. som ženatý, mám dve deti mám rád šport. Veľmi. Bicykel , beh, plávanie, turistika. Fanúškujem, sledujem, analyzujem, mudrujem…

Tento článok ti prináša

ui42

ui42 je slovenská digitálna agentúra, ktorá pokrýva všetky základné oblasti online biznisu. Ponúka komplexné služby od programovania webov a webových aplikácií, cez user experience a performance marketing až po umelú inteligenciu. Sú one-stop shop pre váš online biznis.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Cenové konfigurátory produktov pre B2B a B2C e-shopy
6 min. čítanie

Cenové konfigurátory produktov pre B2B a B2C e-shopy

Chceli by ste predávať vaše produkty online s možnosťou konfigurácie ich parametrov? Pre váš e-shop má množstvo výhod. Zákazník si vyberie napríklad rozmery produktu, materiál či vybavenie a následne podľa svojich predstáv aj rovno pokračuje k objednávke. A predstavte si, že by si konfiguráciu mohol i uložiť a spätne doupravovať. 

Ivan Potančok Ivan Potančok
CEO vibration.sk
Prečítať článok
Redizajn a migrácia e-shopu: Na čo myslieť a ktoré kroky nevynechať?
5 min. čítanie

Redizajn a migrácia e-shopu: Na čo myslieť a ktoré kroky nevynechať?

Všímate si, že váš e-shop v posledných mesiacoch neprináša také výsledky, aké očakávate? Dostávate čoraz viac sťažností od zákazníkov, že sa im pri objednávkach zobrazujú chyby, resp. nevedia jednoducho dokončiť svoj nákup? Pokiaľ chcete posunúť svoj biznis na novú úroveň a neustále napredovať, mali by ste sa zamyslieť nad migráciou, prípadne redizajnom e-shopu.

Ivan Cingel Ivan Cingel
Chief Operating Officer v CREATIVE sites
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+