3 min. čítanie

Prečo expandovať do Maďarska?

Maďarská eCommerce scéna zažíva boom s medziročným nárastom 15 – 20 %, čím sa jednoznačne dostáva na mapu trhov kam sa oplatí expandovať. Ďalšou výhodou je nízka obsadenosť trhu, vďaka čomu narastajú šance práve vám. Aktuálne u našich susedov nájdeme približne 6000 online obchodov, z toho zhruba 4000 aktívnych. Tak na čo ešte čakať? Pripravili sme pre vás odporučenia založené na našich dlhoročných skúsenostiach získaných pôsobením na maďarskom trhu. 

Martin Krupa Martin Krupa
Co-founder ui42
Prečo expandovať do Maďarska?

Dôraz na zákaznícky servis

Maďari často bývajú skeptickými zákazníkmi, ktorých dôveru si musíte postupne získať.

Zo skúsenosti vieme, že Maďari často bývajú skeptickými zákazníkmi, ktorých dôveru si musíte postupne získať. Dosiahnuť to môžete napríklad vďaka kvalitnému a ochotnému zákazníckemu servisu, na ktorí sa zvyknú veľmi často a radi obracať. Uprednostňujú telefonický kontakt pred tým písomným. Vsaďte preto práve na ten. Vašou veľkou výhodou je fakt, že zohnať na našej rodnej pôde maďarsky hovoriaci zákaznícky servis nie je problém. Operovať môžu pokojne aj remotne.

Uprednostňujú telefonický kontakt pred tým písomným.

Kvalitný preklad nad zlato

Nenechajte sa zbytočne zaškatuľkovať ako amatérsky e-shop, a preto zabudnite na google prekladač.

Ešte ostaneme pri maďarčine. Svoj jazyk majú radi, sú naň hrdí a obzvlášť hákliví ak to niekto nerešpektuje a berie na ľahkú váhu. Nenechajte sa zbytočne zaškatuľkovať ako amatérsky e-shop, a preto zabudnite na google prekladač. Ten má často pri preklade zo slovenčiny do maďarčiny značné problémy. Vyhnete sa tak chýbam na webe, baneroch a v reklamných textoch.

Vitajte v raji (recenzií)

V Maďarsku zákazníci radi píšu podrobné recenzie, čítajú ich a na ich základe sa rozhodujú.

Povieme vám, take dlhé a podrobné recenzie, ako sme zažili v Maďarsku, sme ešte nevideli nikde inde. Vyplýva to aj z ich nedôverčivosti, ktorú sme už spomínali vyššie. Píšu ich, čítajú a rozhodujú sa na ich základe. Veľmi radi sa zapájajú aj do diskusií na sociálnych sieťach, najmä Facebooku, dávajú lajky, zdieľajú príspevky.

Maďarské porovnávače

Ak nechcete, aby sa váš online obchod ocitol na spodu a s nálepkou zahraničný e-shop, zaregistrujte si DPH.

Najväčším maďarským porovnávačom je árukereső. Jeho veľkou nevýhodou je, že pri zobrazovaní uprednostňuje domáce e-shopy. Ak nechcete, aby sa váš online obchod ocitol na spodu a s nálepkou zahraničný e-shop, zaregistrujte si DPH. DPH vám tiež umožní aj bidovanie. Aby sme nevyzerali zaujato, árukereső má aj svoje výhody. Jeho prevádzkovatelia pôsobia aj na trhu v Bulharsku (pazaruvaj.com) a Rumunsku (compari.ro), preto ak máte vymakaný XML feed, stačí ho upraviť do správnej jazykovej verzie a máte ušetrenú kopu práce. Na árukereső sa môžete zviditeľniť aj pomocou zakúpeného odznakuoverený e-shop a to za veľmi férovú cenu. Za zmienku stoja ešte menšie porovnávače olcsóbbat a árgép.

Najznámejší maďarský cenový porovnávač – árukereső

Sila dobierky

Objednanie tovaru „na dobierku” je jednoznačne must have!

Až 56 % zákazníkov uprednostňuje objednanie tovaru „na dobierku”. Je jednoznačne must have! Zákazníkom nevadí ani dlhšia doba dodania, no treba na ňu dopredu upozorniť.

Čísla v protismere

Pozor! Maďari majú odlišný zápis dátumu. Začínajú ROK.MESIAC.DEŇ (YY-MM-DD). Len takáto mini záludnosť, nič zložité, no dajte si na to pozor pri vystavovaní faktúr, nakoľko to vyžadujú.

Toľko z odporučení. Veríme, že článok bol pre vás užitočný. V rukáve ich máme hintov oveľa viac, nebojte sa preto obrátiť na náš maďarský tím pôsobiaci v Bratislave, ktorý sa výlučne zameriava na tento perspektívny trh. Tento rok sa počet našich klientov strojnásobil. Radi pomôžeme akcelerovať aj vám.

Zdieľať článok
Martin Krupa
Co-founder ui42

Martin Krupa založil v roku 1997 webovú agentúru ui42. Zaujíma ho najmä oblasť user experience (UX) alebo usability. Propaguje tému použiteľnosti webov a aplikácii medzi odbornou verejnosťou na konferenciách aj v akademickom svete, vedie odborné workshopy.

Tento článok ti prináša

ui42

ui42 je slovenská digitálna agentúra, ktorá pokrýva všetky základné oblasti online biznisu. Ponúka komplexné služby od programovania webov a webových aplikácií, cez user experience a performance marketing až po umelú inteligenciu. Sú one-stop shop pre váš online biznis.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+