2 min. čítanie

Najväčšia ruská e-commerce platforma Wildberries má skončiť na 11 trhoch

Ako uvádza poľský Dlahandlu.pl, najväčší ruský e-shop Wildberries má odísť z 11 krajín. Podľa údajov na svojom webe v súčasnosti pôsobí v Rusku, Bielorusku, Kazachstane, Kirgizsku, Uzbekistane, Arménsku a Izraeli. Donedávna pôsobila na 18 trhoch a jej cieľom bolo expandovať do západnej Európy. Slovenská verzia e-shopu je stále aktívna.

Najväčšia ruská e-commerce platforma Wildberries má skončiť na 11 trhoch

Spoločnosť plánovala expandovať na západné trhy Európy

V roku 2019 spoločnosť Wildberries spustila predaj v 4 krajinách: Poľsku, na Slovensku, Ukrajine, v Izraeli a v roku 2020 v USA, Taliansku, Francúzsku a Nemecku, Španielsku, Moldavsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. Ako vidíte z aktualizácie na webovej stránke, spoločnosť sa okrem Izraela z novootvorených trhov stiahla.

zdroj: Wildberries

Wildberries je najväčší ruský internetový obchod, ktorý v roku 2004 založila Tatiana Bakalčuk a okrem Ruska poskytuje služby v ďalších 17 krajinách. E-shop predáva 37 000 značiek oblečenia, obuvi, kozmetiky, výrobkov pre domácnosť, detského tovaru, elektroniky, kníh, šperkov, potravín a mnoho ďalšieho. Spoločnosť denne spracuje v priemere 750 000 online objednávok a zamestnáva viac ako 48 000 ľudí.Obrat spoločnosti Wildberries v roku 2019 vzrástol na 3,1 miliardy eur. 

Napäté vzťahy s Ukrajinou od minulého roka

Minulý rok Ukrajina uvalila sankcie na spoločnosť Wildberries a jej majiteľku Tatianu Bakalčukovú. Ako dôvod bol uvedený obchod s knihami proti Ukrajine. Spoločnosť uviedla, že nemá na Ukrajine žiadne aktíva ani kapitál, takže sankcie Wildberries nepoškodia. Tie budú mať dopad len na ukrajinských podnikateľov, ktorí využívajú jej platformu. Wildberries povedala, že predáva tovar, ktorý na Ukrajine predávajú iní zahraniční hráči. Spoločnosť Wildberries obvinila Ukrajinu z dvojitých štandardov a diskriminácie podnikania. 

Vo februári 2021 zakladateľka Tatiana Bakalčuková kúpila malú ruskú banku Standard Credit. V auguste 2021 sa banka premenovala na Wildberries Bank za účelom obsluhy spotrebiteľských služieb a finančného vyúčtovania pre dodávateľov. V januári tohto roka spustila spoločnosť Wildberries digitálnu peňaženku a predplatené virtuálne bankové karty “WB-cards”.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+