8 min. čítanie

Googlenie na ústupe, testovanie Reels pred publikáciou a kde je vaša zásielka? | MUDROVAČKA 06/2024

Pred prázdninami sa toho udialo mnoho a v najnovšom diele Mudrovačky sme rozobrali skutočne pestré témy. Prečo je vyhľadávanie informácií na Google pri mladšej generácii na ústupe, ako môžete otestovať vaše Reelska pred publikáciou, či bude live shopping nová éra e-commerce aj v Európe alebo prehľadnejšie nadväzovanie spolupráce na Instagrame vďaka Creator Insights. To všetko a ešte omnoho viac v našej Mudrovačke!

Michal Moricz Michal Moricz
Executive Director v Ecommerce Bridge
|
SLEDUJTE TENTO OBSAH Ako podcast

V MUDROVAČKE sa dozviete:

  • 02:00 Googlenie je na ústupe. Informácie vyhľadávame cez sociálne siete
  • 05:31 Zákazníkom vadí, keď nemajú prehľad o doručení zásielky
  • 08:36 Otestuje vaše Reels pred zverejnením.
  • 12:19 Pinterest začal zobrazovať produkty na personalizovanom pozadí.
  • 14:48 Bude live shopping novou érou e-commerce?
  • 17:44 Prehľadnejšie nadväzovanie spolupráce na Instagrame vďaka Creator Insights
  • 19:42 Cenové porovnávače pod Axel Springer končia
  • 22:23 Meta predstavila nové možnosti, ako sa značky môžu spojiť so zákazníkmi
  • 25:03 Čo sa môžeme naučiť z prieskumu o cezhraničných e-shopoch
  • 27:19 LinkedIn vylepšuje premium balíček pre malé a stredné firmy
Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Googlenie je na ústupe. Informácie vyhľadávame cez sociálne siete

Prvá téma je o poklese využívania Google pri vyhľadávaní informácií u generácie Z. Táto generácia, narodená okolo roku 2000, vyhľadáva informácie častejšie na sociálnych sieťach. To vedie k tomu, že frázy ako “idem niečo vygoogliť” môžu byť nahradené výrazmi ako “idem niečo vyfacebookovať” alebo “vyinstagramovať”. Mladšie generácie preferujú mobilné zariadenia na vyhľadávanie informácií. Aj keď informácie získané na sociálnych sieťach nemusia byť také komplexné, sú pre mladšie generácie dostatočne relevantné. Google je stále dominantný pri hľadaní reštaurácií a barov, zatiaľ čo YouTube je populárny ako alternatívny vyhľadávač. Diskusia pokračuje o dôležitosti optimalizácie pre vyhľadávače (SEO) a sociálne siete. Sociálne siete sa stávajú dôležitými pre výkonový marketing, pretože prinášajú reálne konverzie a zákazníkov. Dôraz sa kladie na to, že webové stránky by mali byť responzívne a prispôsobené mobilným zariadeniam, keďže veľa mladých ľudí vyhľadáva informácie práve cez sociálne siete. V závere tejto časti sa odporúča prečítať článok na Ecommerce Bridge o zmenách vo vyhľadávaní.

Zákazníkom vadí, keď nemajú prehľad o doručení zásielky

Druhý bod hovorí o dôležitosti uvádzania informácií o doručení zásielok na stránkach predajov. Polovica zo 100 najväčších internetových predajcov v Amerike a Británii tieto informácie neuvádza, čo negatívne ovplyvňuje spokojnosť zákazníkov. Diskusia pokračuje o dôležitosti dodržiavania inzerovaných dodacích lehôt. Maloobchodníci sa obávajú uvádzať konkrétne dátumy doručenia, kvôli strachu z nezvládnutia logistických procesov. Alex Jančo uvádza, že väčšina logistických firiem má doručovaciu úspešnosť okolo 99%. Rozhovor už čoskoro) Ubezpečuje, že zobrazovanie dátumu doručenia prinesie viac výhod ako rizík. Zákazníci majú mať prehľad o stave svojej zásielky prostredníctvom notifikácií, čo zvyšuje transparentnosť a dôveru. Štefan zdôrazňuje, že mnohé e-shopy zabúdajú na možnosť úpravy notifikácií o doručení, aby zákazníci mohli zvoliť, aké informácie chcú dostávať. Táto flexibilita môže byť rozhodujúcim faktorom úspešnosti v rámci expanzie na nové trhy. Zasielanie viacerých informačných emailov je pre zákazníkov vítané, pretože im poskytuje lepší prehľad o ich objednávke.

Výskum ukazuje, že 45% maloobchodov neposkytuje zákazníkom odkazy na sledovanie zásielok, čo narúša transparentnosť a dôveru. Je prekvapujúce, že v Británii takmer polovica zákazníkov nemá informácie o stave svojej zásielky, čo by v iných trhoch bolo považované za anomáliu. Logistické spoločnosti poskytujú veľa dát, ktoré môžu pomôcť zlepšiť túto situáciu.

Otestuje vaše Reels pred zverejnením

Podcast sa presúva na tému sociálnych sietí a úspechu Reels videí. Meta testuje funkciu, ktorá umožňuje zdieľanie obsahu s priateľmi alebo neznámymi ľuďmi pre získanie spätnej väzby ešte pred jeho zverejnením. Tento koncept môže pôsobiť komicky, no pre firmy a influencerov môže mať zmysel v rámci A/B testovania. Moderátori diskutujú o tom, či je tento prístup skutočne užitočný a ako môže ovplyvniť efektívnosť zdieľaného obsahu. Testovanie Reels videí pomôcť najmä influencerom s veľkým počtom followerov. Tento nástroj im umožní zistiť, ktoré verzie videí budú úspešnejšie ešte pred ich verejným zdieľaním. Pre menších používateľov s nižším počtom followerov táto funkcia nemusí byť až tak prínosná, no pre tých, ktorí majú veľké publikum, môže byť kľúčová pre efektívne oslovovanie svojho publika.

Pinterest začal zobrazovať produkty na personalizovanom pozadí

Ďalšou témou sú personalizované pozadia pre produkty na sociálnych sieťach. Pinterest pracuje na funkcionalite, ktorá umožní inzerentom personalizovať pozadia produktov na základe záujmov používateľov. To môže zvýšiť vizuálnu atraktivitu produktov a ich relevanciu pre cieľové publikum. Táto novinka môže výrazne zlepšiť efektívnosť reklám a zvyšovať angažovanosť používateľov. Používajú sa koláže, ktoré prispôsobujú pozadie produktov podľa preferencií užívateľa. Ak niekto lajkuje ružové fotky, pozadie stoličky bude ružové, a ak má rád stromy, pozadie bude zelené s lesom. Testy so značkou Wayfair ukázali, že personalizované pozadia zvýšili efektívnosť nákladov na kliknutie o 28% a angažovanosť o 5,4-násobok.

Bude live shopping novou érou e-commerce?

Live shopping môže byť ďalším krokom, ktorý ešte viac ohrozí kamenné predajne. Zara plánuje rozšíriť live shopping do Európy a USA po úspechu v Číne. Live shopping je forma online nakupovania s živým video prenosom, kde predajcovia predstavujú a predvádzajú produkty, diváci môžu v reálnom čase klásť otázky, komentovať a nakupovať cez odkaz vo videu. Zara začala s live shoppingom v Číne na platforme Douyin, miestnej obdobe TikToku, v novembri. Nákupné vysielania trvali aj päť hodín, pričom čínske modelky predvádzali produkty značky Zara. Na živom vysielaní, ktoré sa prenáša z priestoru s rozlohou 1 000 metrov štvorcových v Šanghaji, pracuje tím 70 ľudí, ktorí sa striedajú v uhle siedmich kamier. V priemere priláka približne 800 000 jedinečných divákov na jednu reláciu.

Zara plánuje organizovať živé vysielania vo svojej aplikácii a na svojej webovej stránke, bez využitia sociálnych médií tretích strán. Cieľom je zachovať kontrolu nad estetikou a využiť rozsiahlu databázu registrovaných používateľov. Živé prenosy sa zamerajú na kolekcie Zara Woman, budú trvať 45 minút až hodinu a umožnia komunikáciu v reálnom čase. Na západných trhoch nedávno spustili predaje v živom vysielaní na TikTok Shope značky ako Asos, L’Oréal, Puma či AliExpress s pozitívnymi výsledkami. Tieto iniciatívy priniesli sľubné výsledky, pričom spoločnosť Asos zaznamenala prvú objednávku do 30 minút od spustenia a noví zákazníci tvoria 57 % tých, ktorí nakupujú jej produkty prostredníctvom TikTok Shopu.

Prehľadnejšie nadväzovanie spolupráce na Instagrame vďaka Creator Insights

Moderátori tiež diskutujú o tom, ako Instagram zavádza funkciu Creator Insights, ktorá poskytuje prehľad o výkonnosti tvorcov obsahu za posledných 30 dní. Táto novinka umožňuje lepšiu spoluprácu medzi značkami a tvorcami, poskytuje údaje o dosahu, miere zapojenia a raste sledovateľov. Zlepší transparentnosť a pomôže firmám lepšie spolupracovať s kvalitnými tvorcami. Táto funkcia pomôže značkám identifikovať reálnych influencerov a vyhnúť sa tým, ktorí majú falošných sledovateľov. Henrieta Martinková z ANNEMARIE BÖRLIND v rozhovore uviedla, že influenceri budú stále relevantní, ale firmy budú musieť byť opatrnejšie pri výbere, koľko do nich investujú.

Cenové porovnávače pod Axel Springer končia

Axel Springer sa bude sústrediť na ideálo a dúfa, že nové Dynamic Search Ads zlepšia situáciu. Zmena ukazuje, ako sociálne siete preberajú dominanciu nad tradičnými vyhľadávačmi, čo vedie k zániku niektorých projektov. Toto rozhodnutie pravdepodobne nebude mať priamy vplyv na slovenský e-commerce. Diskutuje sa tiež o tom, ako Google Shopping prekonáva cenové porovnávače ako Heuréka, pretože používatelia si zvykajú na nové formy vyhľadávania a nákupov. Hoci to môže byť smutné pre tradičné porovnávače, spoločnosti musia prispôsobiť svoje stratégie. Moderátori sa zamýšľajú, čo môže Európska únia urobiť, aby pomohla regulovať túto situáciu.

Meta predstavila nové možnosti, ako sa značky môžu spojiť so zákazníkmi

Diskusia sa zameriava na budúcnosť Messengera a chatbotov, ktoré by mohli automaticky komunikovať so zákazníkmi na základe cieľovej skupiny. Chatboty by mohli viesť konverzácie a snažiť sa priviesť zákazníkov k nákupu, čo by mohlo zmeniť spôsob, akým firmy komunikujú s klientmi. Takéto inovácie môžu byť užitočné pre firmy, ktoré chcú zvýšiť angažovanosť svojich zákazníkov. Aj keď tieto novinky môžu byť prijaté rôzne, pravidelne prinášajú firmám nové príležitosti na zapojenie zákazníkov. Meta plánuje rozšíriť možnosti Messengera na zvýšenie cieľovej skupiny a miery konverzie. Využitie súkromných správ ako efektívneho marketingového nástroja je trend, ktorý by mohol zmeniť spôsob, akým firmy komunikujú so zákazníkmi.

 Čo sa môžeme naučiť z prieskumu o cezhraničných e-shopoch

Rozoberali sme prieskum spoločnosti NOSTO o cezhraničných e-shopoch, ktorý ukázal, že spotrebitelia radi nakupujú zo zahraničia kvôli nižším cenám a lepšej kvalite. Prieskum ukázal, že 52% spotrebiteľov v USA a Veľkej Británii si zakúpilo aspoň jeden výrobok zo zahraničia. Napriek obavám o doručenie, 41% spotrebiteľov uviedlo, že hlavným dôvodom nákupov zo zahraničia sú nižšie ceny. Hoci 60% spotrebiteľov dôveruje medzinárodným obchodom menej ako domácim, globalizácia a e-commerce napomáhajú tomu, aby sa tento trend ďalej rozvíjal.

LinkedIn vylepšuje premium balíček pre malé a stredné firmy

Diskusia sa presúva na LinkedIn a jeho nové premium balíčky pre malé a stredné firmy, ktoré umožňujú personalizovať firemné stránky a zlepšiť komunikáciu so zákazníkmi. LinkedIn vylepšuje svoje služby pre malé a stredné firmy, ponúka nové možnosti ako pridávať call-to-action prvky, automatické pozvánky a referencie. Tieto nové nástroje by mali pomôcť firmám zlepšiť svoje stránky, aj keď nezvyšujú priamo dosah, ktorý je stále potrebné platiť cez LinkedIn ads. Tie ešte nie sú dostupné pre náš trh, ale prídu snáď v budúcnosti.

Zdieľať článok
Michal Moricz
Executive Director v Ecommerce Bridge

Online marketingový nadšenec, tvorca obsahu, novinár, event manažér, projekťák a špecialista na sociálne siete… Aktuálne to hrotím so Štefanom v Ecommerce Bridge. Robíme veľa, dobre a kvalitne. Vravíš, že sa také nedá? Sleduj nás a dokážeme ti, že áno! 🚀

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Online lead generation v B2B. Nemusí to skončiť pri vyplnenom formulári (Ivan Potančok, Vibration)
8 min. čítanie

Online lead generation v B2B. Nemusí to skončiť pri vyplnenom formulári (Ivan Potančok, Vibration)

B2B e-shopy a portály celkovo fungujú trošku rozdielne, ako klasické B2C shopy. Vyladená UI, jednoduché ovládanie a super konfigurátor sú len zlomkom súboru prvkov, ktoré by ste mali mať pre maximalizované zbieranie leadov. Ako dokážu dobré konfigurátori zlepšiť konverzný pomer, či má výhodu integrovaný CRM systém a prečo je vhodné mať pri podrobných formulároch nejaký […]

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Prečítať článok
Ako speňažiť podcast? Nebojte sa pýtať si peniaze (Matej Sajfa Cifra, Toldo)
7 min. čítanie

Ako speňažiť podcast? Nebojte sa pýtať si peniaze (Matej Sajfa Cifra, Toldo)

Prechod z neplateného obsahu na ten platený býva vo väčšine prípadov extrémne náročný a bolestivý. Ľudia si už zvykli, že majú niečo zadarmo a teraz ich zrazu presviedčať, aby platili, sa zdá byť nemožné. Toldo ako aplikácia pre podcasterov sa snaží zmeniť zmýšľanie ľudí, prečo by mali svojich obľúbených tvorcov podporovať. Ako sa do projektu […]

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+