Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Maloobchodné predajne sa stále držia v boji s e-shopmi

Maloobchodný predaj je v Českej republike stále hlavným spôsobom nakupovania. 39 % ľudí nakupuje výlučne v kamenných obchodoch a typický nákup im trvá približne 20 minút. Okrem technológií, ktoré zjednodušujú nakupovanie, využívajú maloobchodníci aj inteligentné počítanie ľudí, ktoré dokáže určiť vek, pohlavie alebo miesto, kde sa zákazníci v rámci predajne najčastejšie zdržiavajú.

Maloobchodné predajne sa stále držia v boji s e-shopmi

Maloobchod sa pomaly zotavuje z obdobia šetrenia

Podľa Českého štatistického úradu 39 % ľudí stále nakupuje len v kamenných predajniach a stále sa vyhýba nákupom cez internet. Na internete sa najčastejšie nakupujú módne doplnky, výrobky pre zdravie a krásu, obuv a lieky. Česi si zvykli využívať e-shopy najmä počas pandémie, keď bol značný počet obchodov s týmto druhom tovaru zatvorený, a aj po uvoľnení obmedzení sa držali pohodlnejšej možnosti nakupovania z domu.

Nakupujúci sa však stále vracajú do kamenných obchodov pre svoje potraviny, ale navštevujú ich menej často, ich nákupy sú však väčšie a maloobchodné tržby v posledných troch mesiacoch opatrne rastú. Podľa údajov ČSÚ sa maloobchodné tržby v júli medzimesačne zvýšili o 0,1 %, čo predstavuje tretí medzimesačný nárast v rade. Český maloobchodný sektor sa tak pomaly zotavuje z dlhého obdobia šetrenia českých domácností.

Týždenný podcast UPdate

Nakupovanie online je samozrejmosťou

Nakupovanie online považuje väčšina zákazníkov za samozrejmosť, a to najmä u mladšej generácie. Maloobchodné prostredie preto musí nevyhnutne reagovať novými spôsobmi, ako zatraktívniť a uľahčiť návštevu obchodu.

“Pred desiatimi rokmi, ak ste si chceli kúpiť niečo z obchodu so zdravou výživou, bol to jeden malý regál zastrčený vzadu, dnes je tento tovar na prémiovej pozícii. Každý rok sa rekonštruuje päť až sedem percent predajní,” hovorí Tomáš Prouza, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu (SOCR).

Významným trendom v modernizácii obchodov je maximalizácia udržateľnosti predajní. Ide napríklad o modernizáciu chladiacich zariadení, efektívne osvetlenie alebo zníženie používania papiera na cenovky a účtenky. Napríklad sieť supermarketov Albert investuje podľa SOCR do udržateľných opatrení stovky miliónov korún ročne.

Prehľadnosť a usporiadanie predajní je tiež významným faktorom, ktorý umožňuje zákazníkom nakupovať efektívnejšie. Ak zákazníci ľahko nájdu svoje obľúbené výrobky a v požadovanom poradí, strávia v predajni menej času a v dôsledku toho je pravdepodobnejšie, že sa vrátia. Podľa vedúceho reťazca LIDL Adama Miszczyszyna je priemerný čas nakupovania v maloobchodných predajniach približne 20 minút.

Credit: Jana Follprechtova

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu
8 min. čítanie

6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu

Predaj cez internet je v súčasnosti jedným z najpohodlnejších spôsobov predaja. Nemusíte mať kamenný obchod, za ktorý platíte nájom. Stačí si vybrať vhodnú predajnú platformu, ktorá zodpovedá vášmu produktu, technickým znalostiam a finančným možnostiam. Takáto platforma vám výrazne zjednoduší celý proces predaja. Ako predávať online čo najjednoduchšie?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+