Zamestnanec vo firme, ale na voľnej nohe
V snahe o dosiahnutie vyšších ziskov, ktoré idú ruka v ruke so znižovaním nákladov, je bežnou praxou zamestnávateľov využívať prácu samostatne zárobkovo činných osôb. Problém nastáva, ak sa táto činnosť definuje ako závislý pomer alebo ak pracovníci podliehajú právnym zodpovednostiam bez možnosti využiť benefity pracovného pomeru.
Podľa francúzskeho práva priznáva štatút zamestnanca benefity vrátane dávok v nezamestnanosti, sociálneho zabezpečenia a príspevkov na dôchodkové zabezpečenie.
Spoločnosť Deliveroo uviedla, že sa proti rozhodnutiu odvolá.
“Administratívne vyšetrovanie skúmalo obdobie od roku 2015 do roku 2017. Následné súdne pojednávania ukázali, že spoločnosť Deliveroo zaviedla takmer trvalý dohľad a kontrolu nad prácou kuriérov počas ich pripojenia,” uviedla sudkyňa Sylvie Daunisová.
To zahŕňalo napríklad prideľovanie dlhších časových intervalov, kedy kuriéri museli byť v pohotovosti, aby spoločnosť mala počas víkendu čo najviac ľudí k dispozícii. Kuriérov, ktorí odmietli dlhšiu pohotovosť, zastrašovali tým, že im nebude umožnené pracovať pre platformu v nasledujúcich týždňoch.
Hoci jazdci boli na voľnej nohe a mohli si vybrať kedy a koľko budú pracovať, súd zistil, že spoločnosť Deliveroo jednostranne zmenila podmienky spolupráce. Išlo o kritériá, na základe ktorých sa definovalo zvýšenie mzdy, alebo minimálny čas, ktorý bolo potrebné stráviť online, aby bolo možné kvalifikovať sa ako kuriér.
Maximálna pokuta pre spoločnosť a podmienka pre bývalých manažérov
Dvaja bývalí manažéri spoločnosti Deliveroo boli v utorok francúzskym súdom odsúdení na podmienečné tresty odňatia slobody na jeden rok a pokutu 30 000 eur za zneužívanie cyklistov pracujúcich na voľnej nohe.
Spoločnosť dostala aj maximálnu pokutu vo výške 375 000 eur a rozhodnutie súdu bude musieť jeden mesiac zverejňovať na francúzskej domovskej stránke Deliveroo.
Spoločnosť Deliveroo vo svojom vyhlásení uviedla, že “kategoricky spochybňuje” rozhodnutie francúzskeho súdu.
“Rozsudok je v rozpore s predchádzajúcimi rozhodnutiami civilných súdov, ktoré sa týkali rovnakého historického obdobia a ktoré opakovane konštatovali, že jazdci sú samostatne zárobkovo činné osoby,” uviedol hovorca.
Akcie spoločnosti Deliveroo od svojho uvedenia na burzu v marci 2021 stratili viac ako 70 % svojej hodnoty.