Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
4 min. čítanie

Expanzia e-shopu vám v online biznise naozaj “kryje chrbát”

V poslednej dekáde e-shopy každým rokom rástli. Najväčší boom nastal počas pandémie, kedy prišlo k enormnému nárastu o desiatky percent. V roku 2022 sa situácia v e-commerce prvý raz otočila. Vieme, čo fungovalo a čo bude fungovať v roku 2023.

Ivan Cingel Ivan Cingel
Chief Operating Officer v CREATIVE sites
Expanzia e-shopu vám v online biznise naozaj “kryje chrbát”

Ako vám dokáže expanzia “kryť chrbát” v dobrom aj v zlom?

Najskôr sa pozrime na demografické údaje. Na Slovensku žije takmer 5,5 milióna ľudí. V najbližších krajinách k Slovensku, čo by kameňom dohodil (PL, CZ, AT a HU), ich žije ďalších 68 miliónov a v celej Európe je takmer 750 miliónov obyvateľov. Samotný slovenský trh tak reprezentuje iba 0,7 % kúpnej sily celej Európy.

A to, že expanzia dokáže vystreliť vaše čísla do výšin, potvrdzujú aj čísla z e-shopov na našej platforme. Top expandujúce e-shopy s viac ako 3 jazykovými mutáciami (okrem SK) dokonca v roku 2022 narástli priemerne až o 23 %! Medzi e-shopy s najväčším množstvom jazykových mutácii patria napr.: waragod.sk, balabim.sk, eshopist.sk, exterio.sk, robel.sk, prezuvky.sk a ďalší. Slovensko je príliš malé “ihrisko” na ich veľké plány… Ak sa to podarilo im, dokážu to aj ďalšie ambiciózne e-shopy!

Zdroj dát a vzorka e-shopov

Na našej slovenskej platforme určenej pre ambiciózne e-shopy aktuálne beží 650 domén v 20 krajinách. Za minulý rok 2022 tieto e-shopy vygenerovali spoločne obrat 134 miliónov €.

Dáta, ktoré sú prezentované nižšie, pochádzajú z e-shopov, ktoré fungujú na platforme CREATIVE shop nepretržite od roku 2019 do roku 2022. Ide teda o stabilne fungujúce e-shopy, ktoré nevznikli len z dôvodu pandémie.

Ako pomáha expanzia v čase rastu a poklesu?

Na základe dát z e-shopov sa môžeme pozrieť na kumulované obraty z posledných rokov, kedy e-shopy významne rástli. Vo výsledkoch je vidieť ako vám expanzia dokáže priniesť dodatočný obrat.

Vývoj kumulovaného obratu e-shopov, ktoré pôsobia:

Z vyššie uvedeného vyplýva, že expandujúce e-shopy zaznamenali medziročný nárast o 12 % v roku 2020 a 7 % nárast v roku 2021. Avšak v poslednom roku, kedy všetky e-shopy zaznamenali pokles, na expandujúcich e-shopoch je pokles nižší o 5 % oproti e-shopom, ktoré nerozšírili svoje pôsobenie na ďalšie krajiny.

Taktiež nás zaujímalo, ktoré ktoré krajiny minulý rok 2022 najviac potiahli obrat na e-shopoch – od najväčšieho rastu po najmenší:

 • – Rakúsko + Nemecko (rast desiatky %),
 • – Chorvátsko,
 • – Maďarsko,
 • – Poľsko,
 • – Slovinsko,
 • – Rumunsko,
 • – COM domény v anglickom jazyku pôsobiace medzinárodne,
 • – Česko (nárast iba 0,3 %).

Je veľmi pekne vidieť, že expandujúce e-shopy majú bezpečnejšie a stabilnejšie základy svojho online biznisu. V čase rastu dokážu vyťažiť viac zo zahraničných trhov a v čase poklesu sa dokážu lepšie chrániť a kompenzovať časť chýbajúceho obratu.

Kde e-shopy najčastejšie expandujú?

Najobľúbenejšie krajiny do ktorých expandujú e-shopy na našej platforme:

 • – Česko (16,4 %),
 • – COM domény v EN jazyku pôsobiace medzinárodne (6,5 %),
 • – Maďarsko (6,1 %),
 • – Nemecko a Rakúsko (4,3 %),
 • – Rumunsko (3 %),
 • – Poľsko (2,3 %),
 • – Slovinsko (1,5 %),
 • – Chorvátsko (1,2 %),
 • – Bulharsko (<1 %).

Efektívna expanzia z pohľadu e-shopu a jazykové mutácie

Efektívne pridávanie ďalších jazykových mutácií do jednej a tej istej administrácie (teda do jedného e-shopu) bez nutnosti tvorby ďalšieho e-shopu alebo bez nutnosti implementácie novej inštancie e-shopu je veľmi dôležité. Z hľadiska expanzie na ďalšie trhy je najdôležitejším faktorom čas a efektivita technického riešenia, na ktorom je e-shop postavený.

Týždenný podcast UPdate

Odporúčam zvoliť si taký CMS systém, ktorý dovoľuje veľmi rýchlu implementáciu už hotových jazykových mutácií, ideálne do niekoľko hodín/dní. Získate tak mocný nástroj, vďaka ktorému nebude expanzia na ďalšie trhy pozastavená technickým riešením, ale len rýchlosťou nahadzovania prekladov a obsahu v konkrétnom ďalšom jazyku.

Správou všetkých jazykových mutácií z jednej administrácie ušetríte množstvo financií pri vývoji na mieru a jednou ranou vyriešite množstvo komplikácií, ako je napr. jednotná skladová zásoba produktov, komplexná cenotvorba a rôzne meny, jednotná správa obsahu, vybavovanie objednávok na jednom mieste a pod.

V tejto dobe existuje aj množstvo externých nástrojov, ktoré dokážu automatizovane a pomerne kvalitne prekladať veľké množstvá textov do rôznych jazykov. E-shop je s nimi možné prepojiť napr. cez API a následne viete na pár kliknutí získať preklad obsahu do akéhokoľvek jazyka.

Administrácia e-shopu od CREATIVE sites

V CREATIVE sites plne podporujeme rast a expanziu e-shopov, ktorú vieme pripraviť aj pre e-shopy, ktoré dnes ešte nebežia na platforme CREATIVE shop. Jazykové mutácie pre jednotlivé trhy vieme spustiť vo veľmi krátkom čase, aktuálne máme k dispozícii 20 jazykových mutácií a vieme pridávať aj neobmedzený počet ďalších mutácií.

Stačí si vybrať trh, na ktorom chcete podnikať a my zariadime, aby ste na ňom predávali. Náš e-shop systém bol od začiatku vyvíjaný tak, aby čo najviac uľahčoval expanziu na nové trhy. Internetový obchod a jeho jazykové mutácie vieme tiež prispôsobovať vašim požiadavkám na mieru. Ak plánujete expanziu alebo spustiť nový projekt a chcete ho vybudovať na kvalitných základoch, neváhajte nás kontaktovať.

Zdieľať článok
Ivan Cingel
Chief Operating Officer v CREATIVE sites

Ivan pôsobí v CREATIVE sites na pozícii COO a predstavuje “divokú” kombináciu manažéra a programátora v jednom. Zabezpečuje efektivitu a každodenný chod výkonných tímov, ktoré doručujú služby novým a existujúcim klientom. Zároveň sa už 9. rok podieľa na vývoji a smerovaní poprednej e-shop platformy na Slovensku pre ambicióznych e-shopárov – CREATIVE shop.

Tento článok ti prináša

CREATIVE sites

CreativeSites je špecialista na e-commerce, ktorý ponúka komplexné riešenia pre online obchod. Sú schopní vytvoriť profesionálny e-shop na svojej vlastnej platforme CREATIVE shop, ktorá je pripravená aj na expanziu na nové trhy. Ponúkajú aj služby v oblasti online marketingu a tvorby brandu.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
10 výziev k akcii (CTA), ktoré zvýšia vaše konverzie
3 min. čítanie

10 výziev k akcii (CTA), ktoré zvýšia vaše konverzie

Poznáte ten pocit, keď si čítate zaujímavý článok, pozriete si pútavý obrázok, prejdete všetkým obsahom a… necháte za sebou len tichú prehliadku? Toto je bežná realita na dnešnom webe, kde nás bombardujú informáciami. Ale čo keby to mohlo byť inak? Čo keby sme dokázali premeniť pasívnych návštevníkov na aktívnych účastníkov?

Andrej Kajan Andrej Kajan
CEO
Prečítať článok
6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu
8 min. čítanie

6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu

Predaj cez internet je v súčasnosti jedným z najpohodlnejších spôsobov predaja. Nemusíte mať kamenný obchod, za ktorý platíte nájom. Stačí si vybrať vhodnú predajnú platformu, ktorá zodpovedá vášmu produktu, technickým znalostiam a finančným možnostiam. Takáto platforma vám výrazne zjednoduší celý proces predaja. Ako predávať online čo najjednoduchšie?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+