5 min. čítanie

Expanzia e-shopu vám v online biznise naozaj “kryje chrbát”

V poslednej dekáde e-shopy každým rokom rástli. Najväčší boom nastal počas pandémie, kedy prišlo k enormnému nárastu o desiatky percent. V roku 2022 sa situácia v e-commerce prvý raz otočila. Vieme, čo fungovalo a čo bude fungovať v roku 2023.

Ivan Cingel Ivan Cingel
Chief Operating Officer v CREATIVE sites
Expanzia e-shopu vám v online biznise naozaj “kryje chrbát”

Ako vám dokáže expanzia “kryť chrbát” v dobrom aj v zlom?

Najskôr sa pozrime na demografické údaje. Na Slovensku žije takmer 5,5 milióna ľudí. V najbližších krajinách k Slovensku, čo by kameňom dohodil (PL, CZ, AT a HU), ich žije ďalších 68 miliónov a v celej Európe je takmer 750 miliónov obyvateľov. Samotný slovenský trh tak reprezentuje iba 0,7 % kúpnej sily celej Európy.

A to, že expanzia dokáže vystreliť vaše čísla do výšin, potvrdzujú aj čísla z e-shopov na našej platforme. Top expandujúce e-shopy s viac ako 3 jazykovými mutáciami (okrem SK) dokonca v roku 2022 narástli priemerne až o 23 %! Medzi e-shopy s najväčším množstvom jazykových mutácii patria napr.: waragod.sk, balabim.sk, eshopist.sk, exterio.sk, robel.sk, prezuvky.sk a ďalší. Slovensko je príliš malé “ihrisko” na ich veľké plány… Ak sa to podarilo im, dokážu to aj ďalšie ambiciózne e-shopy!

Zdroj dát a vzorka e-shopov

Na našej slovenskej platforme určenej pre ambiciózne e-shopy aktuálne beží 650 domén v 20 krajinách. Za minulý rok 2022 tieto e-shopy vygenerovali spoločne obrat 134 miliónov €.

Dáta, ktoré sú prezentované nižšie, pochádzajú z e-shopov, ktoré fungujú na platforme CREATIVE shop nepretržite od roku 2019 do roku 2022. Ide teda o stabilne fungujúce e-shopy, ktoré nevznikli len z dôvodu pandémie.

Ako pomáha expanzia v čase rastu a poklesu?

Na základe dát z e-shopov sa môžeme pozrieť na kumulované obraty z posledných rokov, kedy e-shopy významne rástli. Vo výsledkoch je vidieť ako vám expanzia dokáže priniesť dodatočný obrat.

Vývoj kumulovaného obratu e-shopov, ktoré pôsobia:

Z vyššie uvedeného vyplýva, že expandujúce e-shopy zaznamenali medziročný nárast o 12 % v roku 2020 a 7 % nárast v roku 2021. Avšak v poslednom roku, kedy všetky e-shopy zaznamenali pokles, na expandujúcich e-shopoch je pokles nižší o 5 % oproti e-shopom, ktoré nerozšírili svoje pôsobenie na ďalšie krajiny.

Taktiež nás zaujímalo, ktoré ktoré krajiny minulý rok 2022 najviac potiahli obrat na e-shopoch – od najväčšieho rastu po najmenší:

 • – Rakúsko + Nemecko (rast desiatky %),
 • – Chorvátsko,
 • – Maďarsko,
 • – Poľsko,
 • – Slovinsko,
 • – Rumunsko,
 • – COM domény v anglickom jazyku pôsobiace medzinárodne,
 • – Česko (nárast iba 0,3 %).

Je veľmi pekne vidieť, že expandujúce e-shopy majú bezpečnejšie a stabilnejšie základy svojho online biznisu. V čase rastu dokážu vyťažiť viac zo zahraničných trhov a v čase poklesu sa dokážu lepšie chrániť a kompenzovať časť chýbajúceho obratu.

Kde e-shopy najčastejšie expandujú?

Najobľúbenejšie krajiny do ktorých expandujú e-shopy na našej platforme:

 • – Česko (16,4 %),
 • – COM domény v EN jazyku pôsobiace medzinárodne (6,5 %),
 • – Maďarsko (6,1 %),
 • – Nemecko a Rakúsko (4,3 %),
 • – Rumunsko (3 %),
 • – Poľsko (2,3 %),
 • – Slovinsko (1,5 %),
 • – Chorvátsko (1,2 %),
 • – Bulharsko (<1 %).

Efektívna expanzia z pohľadu e-shopu a jazykové mutácie

Efektívne pridávanie ďalších jazykových mutácií do jednej a tej istej administrácie (teda do jedného e-shopu) bez nutnosti tvorby ďalšieho e-shopu alebo bez nutnosti implementácie novej inštancie e-shopu je veľmi dôležité. Z hľadiska expanzie na ďalšie trhy je najdôležitejším faktorom čas a efektivita technického riešenia, na ktorom je e-shop postavený.

Týždenný podcast UPdate

Odporúčam zvoliť si taký CMS systém, ktorý dovoľuje veľmi rýchlu implementáciu už hotových jazykových mutácií, ideálne do niekoľko hodín/dní. Získate tak mocný nástroj, vďaka ktorému nebude expanzia na ďalšie trhy pozastavená technickým riešením, ale len rýchlosťou nahadzovania prekladov a obsahu v konkrétnom ďalšom jazyku.

Správou všetkých jazykových mutácií z jednej administrácie ušetríte množstvo financií pri vývoji na mieru a jednou ranou vyriešite množstvo komplikácií, ako je napr. jednotná skladová zásoba produktov, komplexná cenotvorba a rôzne meny, jednotná správa obsahu, vybavovanie objednávok na jednom mieste a pod.

V tejto dobe existuje aj množstvo externých nástrojov, ktoré dokážu automatizovane a pomerne kvalitne prekladať veľké množstvá textov do rôznych jazykov. E-shop je s nimi možné prepojiť napr. cez API a následne viete na pár kliknutí získať preklad obsahu do akéhokoľvek jazyka.

Administrácia e-shopu od CREATIVE sites

V CREATIVE sites plne podporujeme rast a expanziu e-shopov, ktorú vieme pripraviť aj pre e-shopy, ktoré dnes ešte nebežia na platforme CREATIVE shop. Jazykové mutácie pre jednotlivé trhy vieme spustiť vo veľmi krátkom čase, aktuálne máme k dispozícii 20 jazykových mutácií a vieme pridávať aj neobmedzený počet ďalších mutácií.

Stačí si vybrať trh, na ktorom chcete podnikať a my zariadime, aby ste na ňom predávali. Náš e-shop systém bol od začiatku vyvíjaný tak, aby čo najviac uľahčoval expanziu na nové trhy. Internetový obchod a jeho jazykové mutácie vieme tiež prispôsobovať vašim požiadavkám na mieru. Ak plánujete expanziu alebo spustiť nový projekt a chcete ho vybudovať na kvalitných základoch, neváhajte nás kontaktovať.

Zdieľať článok
Ivan Cingel
Chief Operating Officer v CREATIVE sites

Ivan pôsobí v CREATIVE sites na pozícii COO a predstavuje “divokú” kombináciu manažéra a programátora v jednom. Zabezpečuje efektivitu a každodenný chod výkonných tímov, ktoré doručujú služby novým a existujúcim klientom. Zároveň sa už 9. rok podieľa na vývoji a smerovaní poprednej e-shop platformy na Slovensku pre ambicióznych e-shopárov - CREATIVE shop.

CREATIVE sites
Tento článok ti prináša

CREATIVE sites

Sme e-commerce lídri a priekopníci v jednom. CREATIVEsites je komplex služieb potrebných pre efektívne fungovanie celého onlinu. Neustále inovujeme a rozvíjame sa. V portfóliu máme aj vlastný CMS systém. Tím profesionálov CREATIVEsites sú výkonní, kreatívni a spoľahliví borci vo svojej oblasti. Sme slobodní perfekcionisti, to prezrádza o nás úplne všetko. Od roku 2005 sme sa pre čo najkvalitnejšie výsledky vyprofilovali do troch sekcií a to: CREATIVEshop CREATIVEdigital CREATIVEadvice CREATIVEshop Ako z názvu vyplýva, je profilovaný na tvorbu „ambicióznych“ e-shopov. Samozrejmosťou našej platformy je multijazyčnosť, neustále inovácie a vývoj nových funkcionalít na mieru, optimalizáciu pre vyhľadávače. Užívateľská skúsenosť je kľúčová preto dbáme aj na UX. Automatizácia a neprekonateľný dizajn je samozrejmosťou. CREATIVEdigital Načo by vám bol špičkový e-shop, keby o vás nikto nepočul. Tím kreatívnych online nadšencov vám pomôže zviditeľniť vašu značku a e-shop prostredníctvom dobre nastavenej marketingovej stratégie, reklamných kampaní či kontentu. Sme výkonnostne naladení a na základe zistených dát vám pripravíme komplexné služby online marketingu na mieru. CREATIVEadvice Pomáhame, konzultujeme, radíme. Chceme budovať silné značky a e-shopy a preto jedine obojstranným záujmom vybudujeme na Slovensku kvalitný e-commerce. Pýtajte sa na čokoľvek. CREATIVE SummitONLINE je už iba čerešničkou na torte. Táto najväčšia  e-shop konferencia a prvý e-commerce veľtrh na Slovensku odovzdáva skúsenosti, prichádza s trendami a inováciami. Na summite sa môžete tešiť na odborné prednášky od e-commerce profesionálov, panelové diskusie, konzultácie, e-commerce expo a samozrejme skvelú afterparty.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
5 min. čítanie

Redizajn a migrácia e-shopu: Všetko, čo potrebujete vedieť

V posledných rokoch zaznamenal e-commerce na Slovensku významný rast. Až v roku 2022 zažil mierny pokles na úrovni 13 %. Na výkon e-shopov dnes vplývajú mnohé faktory. Medzi tie najvýznamnejšie patrí vojna, inflácia či energetická kríza. V čase neistoty však majú majitelia internetových obchodov veľkú šancu zainvestovať do rozvoja a predbehnúť tak konkurenciu, ktorá sa snaží […]

Ivan Cingel Ivan Cingel
Chief Operating Officer v CREATIVE sites
Prečítať článok
5 min. čítanie

Prieskum slovenských e-shopov (E-shop Barometer 2022)

E-shop Barometer je pravidelný prieskum realizovaný medzi slovenskými e-shopmi s rôznorodou ponukou produktov a služieb. Aj uplynulý siedmy ročník, pod taktovkou ui42 v spolupráci s KPMG na Slovensku, priniesol náhľad pod pokrievku slovenskej e-commerce scény. Prečítajte si aké očakávania mali e-shoperi na Vianoce poznačené energetickou krízou a vysokou infláciou. Aké kroky plánujú napríklad aj v […]

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director
Prečítať článok
4 min. čítanie

E-shopy s automatickým odporúčaním predávajú efektívnejšie

Cieľom každého e-shopu je predávať. V mori konkurencie, možnostiach marketingových nástrojov a narastajúcich očakávaní zákazníkov je však stále náročnejšie dosahovať stanovené ciele. Stačí dnes väčší budget na reklamu, lepší marketing alebo redizajn webu k tomu, aby boli zákazníci spokojnejší a predaj efektívnejší? 

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+