Základy zabezpečenia WordPress (ďalej WP) stránky pred útokmi
- Pravidelne aktualizujte pluginy, tému a CMS systém – aktualizácie zahŕňajú bezpečnostné opravy a zlepšenia výkonu, ktoré chránia vašu stránku pred útokmi.
- Používajte unikátne, silné heslá a pravidelne ich meňte. Sú kľúčové pre zabezpečenie webovej stránky. Používanie príliš jednoduchých hesiel môže viesť k ich prelomeniu.
- Zálohovanie stránky je kľúčové pre prípad, ak by prišlo k poškodeniu alebo strate dát. Zálohovanie môžete vykonať pomocou rôznych pluginov či niektorej zo služieb zabezpečenia. Niekedy 14-dňová záloha na hostingu nestačí, najmä ak si problém všimnete až po 2 týždňoch.
- Je dôležité sledovať webovú stránku a chrániť ju pred útokmi. Môžete používať bezpečnostné pluginy alebo služby, ktoré stránky sledujú a chránia.
- Dbajte na platný SSL certifikát.
- Hosting s vysokými bezpečnostnými štandardmi, pravidelným monitorovaním a aktualizovanými systémami bude lepšie chrániť vaše dáta pred neoprávneným prístupom.
Dodržiavanie bezpečnostných odporúčaní pre WP stránky je dôležité pre ochranu pred možnými kybernetickými útokmi, ktoré môžu spôsobiť škody a ohroziť dôvernosť citlivých informácií uložených na vašej webovej stránke.
Vyberám pre vás nasledujúce bezpečnostné odporúčania:
- Používajte dvojfaktorovú autentifikáciu. Zvyšuje úroveň zabezpečenia pri prihlásení na vašu webovú stránku (nižšie sa jej venujem podrobnejšie).
- Využívajte ReCAPTCHA overenie. Umožňuje ochrániť vašu stránku pred robotmi a spamom.
- Zmeňte URL do admin prostredia WP. Schováte tak pred potenciálnymi útočníkmi predvolenú adresu prihlásenia do admin rozhrania.
- Zmeňte predvolené používateľské meno „Admin“.
- Obmedzte maximálne množstvo pokusov o prihlásenie do admin prostredia.
- Pridajte do prihlasovacieho formulára bezpečnostnú otázku.
- Pravidelne vykonávajte audity bezpečnosti vašej stránky. Sú kľúčové pre identifikáciu možných slabín v zabezpečení a prevenciu pred nimi. Na internete nájdete niekoľko možností, ako na to.
Dvojfaktorové overenie – 2FA.
2FA znižuje bezpečnostné riziko v prípade, ak by sa niekto dostal k vášmu heslu. Pridáva dodatočný stupeň zabezpečenia, ktorý útočníkom sťažuje získanie neoprávneného prístupu k vášmu účtu – aj keď sa im podarí ukradnúť vaše heslo.
Aby sme pochopili, ako 2FA funguje, musíme najprv priblížiť faktory – tie má 2FA dva:
Prvý faktor je známy, musíte ho poznať, aby ste sa autentifikovali. Používanie používateľského mena a hesla je najbežnejší z typov faktorov, ktoré môžete použiť na prihlásenie.
Druhý faktor používa na overenie dodatočné zariadenie, ktoré vlastníte. Najčastejšie mobil aaplikáciu vňom.
Mobilné aplikácie OTP, známe aj ako autentifikačné aplikácie, sú dostupné pre zariadenia Google Android aj Apple iOS. Inštalácia autentifikačnej aplikácie do mobilného telefónu je jednoduchá a funguje rovnako ako pri akejkoľvek inej aplikácii. Poznáte ju napríklad ako token v internet bankingu.
Za zmienku stojí, že niektoré z týchto autentifikačných aplikácií môžu vyžadovať aj biometrické overenie, ako je FaceID alebo váš odtlačok prsta. Takéto overenie je tiež známe ako inherentný faktor. Ak je k dispozícii, mali by ste ho povoliť, pretože pridáva ďalší stupeň zabezpečenia.
Aj keď sa môže zdať prihlásenie do účtu chráneného 2FA komplikované, v praxi je veľmi jednoduché.
Prvým krokom prihlasovacieho procesu je zadanie používateľského mena a hesla rovnakým spôsobom ako bez 2FA. V druhom kroku zadáte autentifikačný kód z aplikácie, SMS, e-mailu či push notifikácie. Hotovo!
S týmto modelom sa stretávame denne, či už ide o prístup do banky, alebo pridanie inzerátu na online bazár, ktorý si vás overí jednoducho cez SMS.
Vo všeobecnosti platí, že ak je 2FA k dispozícii, mali by ste si ho nastaviť čo najskôr. Rôzne štúdie, štatistiky a znova iné štatistiky, preukázali, že:
- 61% ľudí používa rovnaké heslo pre viacero rôznych služieb,
- 81% narušení bezpečnosti je spôsobených slabými alebo ukradnutými heslami,
- 2FA dokáže zastaviť väčšinu najbežnejších útokov, vďaka čomu budú vaše účty, údaje a webové stránky bezpečnejšie.
Najjednoduchšie nastavenie 2FA je cez plugin. Môžete použiť niektorý zo špeciálne na to určených pluginov, alebo využiť 2FA integrovanú funkciu populárnych bezpečnostných pluginov, ako napríklad Wordfence, iThemes Security alebo Jetpack.
Je viacero spôsobov ako nastaviť 2FA na vašom WP webe a netreba zabúdať ani na ďalšie jednoduché kroky, ktorými viete znížiť bezpečnostné riziko. V závislosti od povahy webu sa oplatí zvážiť aj zložitejšie možnosti typu MFA a pod. Ak si na to netrúfate sami, vždy sa môžete obrátiť na profesionálov.
V závere môžem konštatovať, že ak chcete mať svoju webovú stránku chránenú pred kybernetickými útokmi, je dôležité venovať pozornosť základným typom zabezpečenia. Používať dôveryhodné pluginy a témy a pravidelne ich aktualizovať. Silné a unikátne heslá, zálohovanie, sledovanie a ochranu pred útokmi, či využívanie SSL certifikátov sú tiež dôležité prvky, ktoré by ste mali mať na pamäti.
Navyše, existuje množstvo odporúčaní, ktoré môžu zabezpečiť stránku ešte lepšie. Ďalšiu vrstvu zabezpečenia predstavuje: používanie reCAPTCHA, 2FA a zmena URL do admin prostredia WordPress, používanie bezpečnostných pluginov a služieb, používanie rôznych nástrojov a technológií, monitorovanie, kvalitný hosting či pravidelné vykonávanie auditov bezpečnosti.
V každom prípade, nezabúdajte, že aj keď sa o svoju webovú stránku postaráte, nikdy nie je stopercentne chránená pred útokmi. Preto buďte opatrní, dbajte na svoje zabezpečenie a nechajte si zároveň trocha priestoru pre humor – možno vám pomôže prekonať prípadné stresujúce situácie, ktoré sú s online svetom neoddeliteľne spojené.