9 min. čítanie

Neviete si vybrať rýchly hosting pre váš WordPress? Otestovali sme ich za vás

Tento článok nie je oslavou vylaďovania Core web vitals pre váš projekt. Chápem, že je veľa majiteľov, ktorých web nie je očistený o nepoužívané skripty a moduly, nemá optimalizované veľkosti obrázkov a podobne. Avšak aj v takomto prípade je veľký rozdiel, aký hosting zvolíte. Ak neveríte, v tomto článku vám to dokážem.

Filip Mackov Filip Mackov
Senior Web Developer
Neviete si vybrať rýchly hosting pre váš WordPress? Otestovali sme ich za vás

Pre nadpis tohto blogu som chcel použiť pojem „najrýchlejší hosting“. V tom prípade by som musel otestovať všetkých poskytovateľov. Ja som sa ale zameral na osem alternatív. A to takých, ktoré sú stále v cenových hladinách, ktoré si bežný majiteľ webu vie obhájiť. V našom prípade do 100 eur na rok.

Ako som postupoval?

Vybral som pre vás 8 hostingových spoločností, ktoré ponúkajú hostingové balíčky pre WordPress. WebSupport, WY a HostCreators zo slovenského trhu, Český hosting a Wedos z českého trhu, dopĺňajú ich GoDaddy, Bluehost a riešenie od Amazonu zo sveta.

Na všetky testované hostingy som nahral rovnakú verziu WordPress webu, použil DIVI tému a ich layout Bistro a 10 bežných pluginov. Rýchlosť nebola nijak optimalizovaná, iba sa nainštaloval cache plugin.

Meranie som realizoval cez Pingdom po dobu 7 dní v 30-minútových intervaloch a cez site24x7 v 15-minútových intervaloch. Okrem toho som uskutočnil manuálne merania cez PageSeed Insights.

Mojím cieľom bolo vybrať najrýchlejší hosting za najmenej peňazí, preto som volil čo najmenšie hostingové balíčky. Nakoľko rýchlosť a cena patria k parametrom, ktoré majú najväčší vplyv na výber hostingu, môj cieľ bol jasný.

Ako si vybrať správny hosting

Web hosting je často prehliadaný kľúčový prvok každej funkčnej webstránky. O to viac e-shopu.

Správny výber hostingu vie výrazne ovplyvniť SEO, a tým aj predaj. Existuje viacero variant hostingu, z ktorých si môžete vybrať. Okrem variantov zadarmo poznáme zdieľaný, VPS, dedikovaný, VMS a cloud. V každom type je množstvo funkcionalít a parametrov, ktoré je potrebné zvážiť. Najdôležitejšia je, samozrejme, rýchlosť. Tým nemyslím len rýchlosť načítania stránky, ale aj rýchlosť technickej podpory, keď ju potrebujete a rýchlosť, akou je možné obnoviť stránku zo zálohy.

Všímajte si, či má vaša hostingová spoločnosť štandardné funkcie, bežné v roku 2021, ktoré sú z pravidla zadarmo (čiže už zahrnuté v cene). Ak narazíte na to, že na stránke chýba online chat s technickou podporou, že sekcia s často kladenými otázkami je prekvapivo stručná, resp. absentuje, ak sú spoplatnené služby ako základné SSL, FTP, počet e-mailových adries, počet databáz a podobne, radím vám len jedno. Voľte iného poskytovateľa.

Dnešným štandardom je aj dostupnosť rôznych webových aplikácií a open source aplikácií cez admin prostredie. Tieto štandardy vám veľa napovedia o rýchlosti, ktorou sa hostingová spoločnosť prispôsobuje trhu a potrebám klientov. Niektoré umožňujú okrem inštalácie WordPressu aj inštaláciu plugínov a dokonca si môžete vybrať, ktorých. Nie pre každého je to pridaná hodnota, ale svedčí to o snahe stále sa zlepšovať. A zlepšovanie sa je sama o sebe pridaná hodnota.

V tomto článku sa zameriam na hostingy vhodné pre bežného užívateľa WordPressu a budem testovať 8 vybraných hostingových balíčkov od piatich lokálnych a troch globálnych hostingových spoločností. Začnem ale pekne poporiadku.

Čo je to hosting

Je to prostredie, cez ktoré môžete pohodlne ovládať svoj priestor na serveri,  kde je vaša stránka umiestnená fyzicky. Zároveň sa z tohto priestoru načítava.

Pri výbere prihliadajte na nasledujúce veci:

  • Koľko potrebujete domén? Dnes už je možné nájsť spoločnosti, ktoré vás počtom domén neobmedzujú, ale stále je ich počet bežne limitovaný.
  • Koľko miesta potrebujete na serveri? Poradí developer. Tento článok je ale o WordPresse a treba mať na pamäti, že v mnohých prípadoch potrebujeme aj priestor pre e-mailové schránky. Odporúčam aspoň 5 GB.
  • Aká je predpokladaná návštevnosť? Áno, aj tento údaj môže byť limitovaný.
  • Určite si vyskúšajte prístup technickej podpory a prečítajte si referencie.
  • Základné funkcie ako počet e-mailov, databáz, objemy prenesených dát, FTP a podobne by dnes mali by byť neobmedzené aj pri tých najlacnejších hostingoch.

Hosting zadarmo?

Určite vám to neodporúčam. Dnes je platený hosting naozaj lacný. Platí, že hosting zadarmo je ten najdrahší, pretože ak vôbec, tak máte iba minimálnu podporu a obmedzené funkcie. Systémová podpora, stabilita a dostupnosť nie je ani zďaleka stopercentná. Jediné, čo máte garantované, je strata času a kvality. A ešte cudziu reklamu na stránke. Táto služba je vhodná pre súkromné osoby, ktoré chcú mať svoju osobnú stránku alebo blog. Nie pre podnikateľov.

Po ujasnení základných parametrov hostingu som vyradil z hry riešenia grátis. Povedal som si, že budem prihliadať najmä na rýchlosť odozvy servera, kvalitu technickej podpory, bezpečnosť a stabilitu, a tak môžem prejsť k výberu najvhodnejšieho webhostingu. Na to je k dispozícii množstvo porovnávacích serverov. Ja som si pre test vybral týchto 8:

Služba

Cena

2,99 € mesačne na prvé obdobie, potom 3,99 € mesačne bez DPH

1,99 € mesačne, minimálne na 3 mesiace

3 € mesačne, minimálne 1 mesiac, maximálne 10 rokov

1000 Kč bez DPH, minimálne 1 rok (cca 40 €)

Základné

parametre

100 GB, spoločný priestor pre web, e-maily a databázy


Pre 3 weby


Plnohodnotný výkon

Neobmedzený počet e-mailov, FTP a databáz

Inštalátor aplikácií

1 doména

GB diskový priestor

1 024 MB WY Drive


Neobmedzený počet emailov, databáz, subdomén
Inštalátor aplikácií

SSD 5GBSSD 5 GB

Neobmedzene domén

Neobmedzene emailov, databáz, ftp PHP, MySql, SSL, Cron, SSH, GIT

Inštalátor aplikácií

25 GB priestoru

PHP skripty

Neobmedzený po4et databáz MySQL/PostgreSQL

Neobmedzený prenos dát

Neobmedzený počet e-mailov, antispam, antivírus

Free SSL

Let’s Encrypt SSL certifikát

Let’s Encrypt SSL certifikát

Let’s Encrypt SSL certifikát

Let’s Encrypt SSL certifikát

Plusy

+ Top podpora
+ Zadarmo na 14 dní

+ Odmena za odporučenie
+ Vysoko kvalitné služby


+ Top podpora
+ Zadarmo na 14 dní

+ Odmena za odporučenie

+ Top podpora
+ Zadarmo na 30 dní

+ Odmena za odporučenie
+ Neobmedzený počet domén

+ Garancia vrátenie platby do 30 dní
+ Zadarmo na 14 dníMínusy

– WordPress max import file size 256 MB

– WordPress max import file size 256 MB

– WordPress max import file size 200 MB

– WordPress max import file size 32 MB
– Nemožné fee SSL, ak je doména hostovaná inde
– Zastaralé admin prostredie
– Podpora bez chatu, iba e-mailom

Služba

Cena

1,25 € bez DPH

50,32 € bez DPH ročne

8.99 € bez DPH mesačne

10 $ bez DPH mesačne (cca 8,55 €)

Základné

parametre

PHP 8.0, 7.x, 5.x + MySQL/MariaDB

HTTP/2 + Podpora HTTPS

Neobmedzený priestor pro web - 100% na SSD, prenos dát, počet databáz, subdomén

256 MB PHP memory limit, 1 GB MySQL, 5 GB pre emaily

1 webová stránka

50 GB SSD úložisko

24/7 zákaznícka podpora

Bezplatná doména - 1 rok

Bezplatné CDN v cene

1 webová stránka

100 GB úložisko, 10 databáz

Nemeraná šírka pásma, a veľkosť úložiska

Bezplatná inštalácia WordPress jedným kliknutím

Bezplatný e -mail na Microsoft 365 - prvý rok

2 GB pamäte

1 jadrový procesor

60 GB SSD disk

3 TB prenos

Free SSL

Let’s Encrypt SSL certifikát

Let’s Encrypt SSL certifikát

Nie, iba platené certifikáty

Nie, iba platené certifikáty

Plusy

+ Garancia vrátenia platby do 180 dní
+ Garancia najnižšej ceny
+ Nonstop podpora


+ WordPress max import file size 512 MB
+ Bezplatná doména na 1 rok
+ Vynikajúce admin prostredie
+ Top podpora

+ WordPress max import file size 100 MB
+ Vysoká zľava pri ročnej platbe
+ Moderné admin prostredie
+ Top podpora

+ Decentralizovaný systém
+ Vlastný virtuálny server a jednoduchá inštalácia WordPressu
+ Moderné admin prostredie
+ 3 mesiace zadarmo


Mínusy

– WordPress max import file size 128 MB
– Nie je možné vyskúšať zadarmo
– Zastaralé admin prostredie
– Podpora bez chatu, iba e-mailom

– Minimálne ročné predplatné

– Minimálne ročné predplatné
– Iba platená SSL certifikát

– Bez jednoduchého prístup do FTP
– Iba platený SSL certifikát
– WordPress max import file size 80 MB

WebSupportWY sú u nás lídrami na trhu, HostCreators ma zaujali tým, že nelimitujú počet domén na hosting. Český hostingWedos som uprednostnil z českého trhu hlavne kvôli dobrému pomeru cena – rýchlosť. Riešenie od Amazonu som do testu zaradil zo zvedavosti. Posledné dve, BluehostGoDaddy, som vybral najmä kvôli tomu, pretože sa najčastejšie objavujú v rebríčkoch najlepších hostingov.

Prvé dojmy z jednotlivých hostingov

Začnem najlepšími.

Bluehost ma veľmi prekvapil, prvý kontakt s admin prostredím bol veľmi príjemný a intuitívny. Bez problémov som nastavil DNS presmerovanie, nainštaloval WP a pluginy, nastavil SSL, importovať predpripravenú stránku nebol problém, keďže max import file size je nastavená na 512 MB. Všetko potrebné prebehlo hladko. Podporu som kontaktoval iba preto, aby som ju vyskúšal, na moju otázku som dostal odpoveď do 14 minút.

WebSupport potvrdil svoj vysoký štandard. Import stránky sa zmestil do 256 MB, ktoré sú nastavené ako maximum pre import. Podporu považujem za jednu z najlepších a najrýchlejších na trhu.

HostCreators sa môže tiež pochváliť intuitívnym admin prostredím. 200 MB max import file size mi nestačila, ale podpora to vyriešila promptne za mňa.

WY admin panelu nie je čo vytknúť. Podpora reaguje cez chat rýchlo, ale bol som z nej dosť rozčarovaný. Dostal som, napríklad, neurčitú odpoveď:

Nakoniec sme sa ale dopracovali k číslu 256 MB.

GoDaddy si drží vysoký štandard admin prostredia, no ako jediný neposkytuje bezplatný SSL. Viete si tam síce Let’s Encrypt SSL certifikát nainštalovať sami, ale treba ho každých 90 dní obnoviť. Chat podpora reagovala do 15 minút.

AWS. Z portfólia Amazonu sme zvolili virtuálny server Lightsail. Je až neuveriteľné, ako rýchlo je možné naštartovať WordPress projekt na AWS Lightsail. Celý proces trvá asi 10 minút vrátane registrácie a ak použijete jeden z mnohých dostupných návodov, okamžite ste pripravení. Uznávame, že AWS je jediný z meraných hostingov vo forme virtuálneho servera, ale práve jednoduchosť inštalácie pomocou preddefinovaných balíčkov (blueprints) a cena stále pod 100 eur za rok z neho robí vhodnú alternatívu.

So SSL certifikátom to je podobne a ako balíček je možné ho dokúpiť a integrovať, prípadne Let’s encrypt ak máte skúsenosti s Linuxovým prostredím.

Wedos je už ale veľká zmena, zastaralé a neprehľadné admin prostredie, s ktorým sa treba trošku popasovať, kým nastavíte, napríklad, FTP a SSL. Podpora funguje iba e-mailom, nakoľko chat si jednoducho vypli, ako som sa dočítal na ich fóre, ktoré funguje ako forma podpory. Cez e-mail som ale relatívne rýchlo vyriešil, čo som potreboval (5 hodín). So SSL bol trošku problém, nakoľko sme hostovali iba subdomény, ale keď sme sa s podporou cez e-mail pochopili, už to šlo rýchlo. Import file size 126 MB nestačil, takže to som radšej prestavil ručne cez FTP.

Český hosting ešte pritvrdil. Admin prostredie je dosť retro. E-mailová podpora mi prišla najmenej prozákaznícka zo všetkých testovaných. Najprv mi odporučili, aby som si SSL certifikát nainštaloval sám, čo som, samozrejme, skúsil už skôr. Potom som dostal informáciu, že to urobia oni a aký chcem. Nakoniec však, že sa to nedá, lebo doména nie je hostovaná u nich. Že sa to bez problémov dá všade inde u konkurencie je feedback, ktorý pravdepodobne skončil v koši pracovníka zákazníckej podpory služby Český hosting. Takže ako jeden z dvoch testovaných hostingov nemá nainštalovaný SSL certifikát.

URL jednotlivých meraných stránok:

Výsledok meraní

Ďakujem Hostcreators za konštruktívny feedback po zverejnení blogu, kde poukázali na rozdiel v správaní cash plugínu. Po preverení sa potvrdilo jeho iné správanie, na hostingoch Hostcreators, WY a AWS. Na týchto troch sa plugín javil ako zapnutý ale nefungoval. Bolo to spôsobené presmerovaním na HTTPS. Na AWS sa to vyriešilo jeho vypnutím a zapnutím, podpora Hostcreators to vyriešila sama, čo veľmi chválim a u WY sa odvolali na to že za obsah stránky nezodpovedajú, čomu sa nedá nič vytknúť. Tu som to preto vyriešil vlastnými silami.

V tabuľke nižšie nájdete spriemerované výsledky z jednotlivých meraní uskutočnených v priebehu 7 dní od 22. 9. 2021 do 28. 9. 2021. V prípade Hostcreators, WY a AWS bolo uskutočnené premeranie od 20.10.2021 do 27.10.2021 z dôvodu zistenia nefunkčnosti cash plugínu WP Fastest Casch, ktorý výrazne ovplyvnil výsledky. V Prílohe blogu si môžete stiahnuť PDF s grafickým znázornením meraní.

Jednoznačne najlepšie dopadli, WY, HostCreators a WebSupport. GoDaddy má prekvapivo nízke skóre na PageSeed Insights (slabé CLS). Vzhľadom na očakávania a nutnosť zaplatiť ročné predplatné výrazne sklamal Bluehost. Naopak, príjemne prekvapili Český hosting a čo sa týka rýchlosti aj Wedos, kde som u oboch vzhľadom na predpotopný admin panel očakával slabšie výsledky. AWS sa ukázal ako zaujímavé riešenie a namerané hodnoty boli veľmi stabilné, predsa len ak ste bežný používateľ, vzhľadom na cenu a povahu služby by som volil klasický hosting.

Ak si chcete vybrať najlepší pomer ceny, rýchlosti a kvality dodanej služby, nemusíte sa obzerať po zahraničných dodávateľoch. Trojica testovaných slovenských hostingov dopadla na výbornú, je len na Vás či si vyberiete najväčšieho hráča alebo inú alternatívu. 

Keď vyberiete niektorý iný z testovaných hostingov, nebude to až taký zásadný problém či tragédia. Za rovnaké peniaze ale dostanete horší pomer ceny a kvality. Ak by ste z nejakého dôvodu boli nútení vybrať si Bluehost tak zvážte drahší variant hostingu, nakoľko priemerný čas načítania stránky, ktorá mala iba 1,5 MB, je naozaj slabý a má vplyv aj na skóre stránky, a teda aj na SEO. U všetkých ostatných Vás budú čakať rôzne iné kompromisy, kde by som sa napríklad určite zamyslel, či je ok mať v súčasnosti podporu iba cez email, zálohu iba 5 dní, komplikované a nemoderné admin prostredie, problémy s free SSL certifikátom a podobne.

Verím, že vám tento článok pomohol lepšie sa zorientovať na trhu a ak si stále nie ste istí, kde hostovať svoju stránku kvôli rôznym špeciálnym požiadavkám, požiadajte o radu svojho developera, alebo sa obráťte na nás.

Zdieľať článok
Filip Mackov
Senior Web Developer

Celý môj pracovný život sa orientujem na klienta a jeho zážitok. Moje dlhoročné skúsenosti z oblasti predaja, digitálnej reklamy, a telekomunikácií mi pomáhajú pozrieť sa na web s dostatočným odstupom a očami klienta. Neskromne si dovolím tvrdiť, že môj zmysel pre detail a time management mi umožňuje dodávať kvalitné weby s pridanou hodnotou a súčasne sledovať všetky aktuálne trendy tvorby webu. Čerpám najmä zo svojho entuziazmu pre user interface & experience a rád hľadám riešenia na rôzne problémy. Voľný čas trávim s manželkou a malou dcérou zvyčajne ako hrdina, horský nosič, kuchár, detektív, lovec duchov a hľadač pokladov.

Tento článok ti prináša

SHARKANI

Sharkani je digitálna agentúra, ktorá poskytuje služby v oblasti grafiky, web dizajnu a marketingu. Sú známi svojim inovatívnym prístupom a schopnosťou prispôsobiť sa jedinečným potrebám svojich klientov.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+