Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
7 min. čítanie

Ako si vybrať platobnú bránu pre e-shop časť 3 – Ako sa tvorí cena za služby platobných brán

V predchádzajúcich častiach nášho seriálu sme sa venovali tomu, akú úlohu pri výbere platobného riešenia zohráva dizajn platobnej brány a používateľské rozhranie, aké platobné metódy by nemali chýbať vo vašom e-shope a aké ďalšie funkcie vám môžu uľahčiť prijímanie platieb.

Ako si vybrať platobnú bránu pre e-shop časť 3 – Ako sa tvorí cena za služby platobných brán
Zdroj: GoPay

To však nie sú všetky aspekty, ktoré by vás mali zaujímať pri hľadaní vhodného riešenia.

V záverečnom článku vám povieme, z čoho sa skladá transakčný poplatok za platby kartou, ako platobné brány tvoria ceny a nakoniec vám poradíme, ako ušetriť na platobnej bráne.

Z čoho sa skladá poplatok za platbu kartou?

Platba kreditnou kartou je najobľúbenejším produktom platobnej brány. Ako vyzerá cenník tejto obľúbenej platobnej metódy? 

Konečný poplatok za platbu kreditnou kartou zahŕňa niekoľko inštitúcií, ktoré sa podieľajú na sprostredkovaní transakcie.

Zvyčajne ide o týchto 5 strán:

  • kartové asociácie (VISA, MasterCard),
  • vydávajúca banka (banka, ktorá vydala kartu zákazníka),
  • nadobúdateľ (finančná inštitúcia, ktorá je zaregistrovaná v programe kartovej asociácie a ktorá sa podieľa aj na spracovaní transakcie),
  • zúčtovacie stredisko (zúčtováva transakcie pre nadobúdateľa),
  • platobná brána.

Významnú časť účtovaného poplatku tvorí výmenný poplatok a poplatok kartovej asociácie – každá inštitúcia účtuje iný poplatok, a preto sa cena za transakciu môže mierne líšiť.

V prehľadnej infografike si pozrite rozpis poplatku za transakciu uskutočnenú prostredníctvom platobnej brány GoPay.

 

Akú úlohu pri výške poplatku zohráva typ kreditnej karty?

V zásade existujú dve skupiny kreditných kariet, ktoré ovplyvňujú výšku poplatku – regulované a neregulované (ostatné). Aký je medzi nimi rozdiel?

Regulované platobné karty sú spotrebiteľské debetné a kreditné karty vydané v Európskom hospodárskom priestore pod značkami VISA, VISA Electron, V Pay, MasterCard a Maestro.

Na tento typ karty sa vzťahuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2015/751, ktoré stanovuje maximálny výmenný poplatok. Preto je aj transakčný poplatok za tieto karty nižší.

Neregulované (ostatné) platobné karty sú firemné karty VISA, VISA Electron, V Pay, MasterCard a Maestro a spotrebiteľské karty VISA, VISA Electron, V Pay, MasterCard vydané mimo Európskeho hospodárskeho priestoru;

Na tieto typy platobných kariet, ako aj na Maestro, sa nevzťahuje vyššie uvedené nariadenie, a preto je cena za platbu zvyčajne vyššia.

Výšku poplatku ovplyvňuje aj to, či ide o debetnú alebo kreditnú kartu – pri kreditných kartách je poplatok spravidla vyšší.

Naše údaje však ukazujú, že v priemernom zastúpení jednotlivých typov kariet prevládajú platby regulovanými kartami. V nasledujúcom grafe môžete vidieť priemerné zastúpenie platobných kariet na platobnej bráne GoPay.

V ktorých režimoch si platobné brány účtujú poplatky?

Platobné brány používajú dva spôsoby účtovania transakčných poplatkov – tzv. BLEND a MIF++ ( Multilateral Interchange Fee) režim. Ako fungujú a aký je medzi nimi rozdiel?

Poplatok BLEND znamená jednotnú sadzbu, t. j. jeden poplatok za transakciu bez ohľadu na typ platobnej karty, krajinu vydania alebo vydávajúcu spoločnosť. Poplatky v rámci tohto systému sú pevné a konečné.

MIF++ alebo “rozpad” znamená, že výška poplatku za transakciu závisí od typu platobnej karty, krajiny vydania alebo spoločnosti, ktorá kartu vydala.

Aké sú ich výhody a nevýhody?

Oba spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody. V prípade režimu BLEND presne viete, koľko zaplatíte za každú transakciu – tento režim je pre mnohých obchodníkov transparentnejší. Na druhej strane môže byť nevýhodný pri veľkom objeme platieb – zvyčajne je poplatok v tomto režime vyšší, pretože platobné brány musia do poplatku premietnuť priemerné náklady na spracovanie platby.

Hoci sa režim MIF++ môže zdať neprehľadný, v niektorých situáciách môže byť pre vás výhodnejší ako BLEND. Všetko závisí od typu platobných kariet, ktoré dominujú vo vašej zákazníckej základni – ak máte vysoký objem platieb zo spotrebiteľských kariet vydaných v rámci EHP (“regulované karty”), tento režim bude pre vás vo všeobecnosti výhodnejší – transakčný poplatok za spracovanie platby z takejto karty je spravidla nižší ako z firemných (korporátnych) kariet.

Ďalšia položka v cenníku platobnej brány – fixný poplatok

Okrem transakčného poplatku je ďalšou nezanedbateľnou položkou cenníka platobnej brány tzv. fixný poplatok. Ide o fixnú sumu, ktorá sa pripočítava k transakčnému poplatku za spracovanie platby. Môžete sa stretnúť napríklad aj so sadzbou, ktorá vyzerá takto:

1 % + 0,1 €

1 % je transakčný poplatok a 0,1 € je fixný poplatok. 

Fixný poplatok sa zvyčajne odvíja od výšky priemernej platby. Pri vysokých sumách ho platobná brána pravdepodobne nebude účtovať, zatiaľ čo pri nižších sumách môže poplatok odrážať náklady na vybavenie platby.

Ako je to s poplatkami za iné spôsoby platby?

Platby kartou sú významnou položkou v portfóliu platobných brán, ale v žiadnom prípade nie jedinou. Ako sú na tom ostatné platobné metódy z hľadiska poplatkov? 

Druhou najobľúbenejšou platobnou metódou po platbách kartou sú bankové prevody online (môžete sa stretnúť aj s pojmom “bankové tlačidlá”). Tu sa môže poplatok líšiť v závislosti od konkrétnej banky, ktorá bankové tlačidlá poskytuje. Je to preto, že ide o ich vlastný produkt.

Ďalším typom bankového prevodu, s ktorým sa môžete stretnúť v ponuke platobných metód, sú takzvané prevody PSD2. Ide o zrýchlené bankové prevody, ktoré sa riadia európskou smernicou o platbách PSD2 a tieto prevody fungujú podobne ako bankové tlačivá, ale nie sú bankovým produktom. Z tohto dôvodu je tento typ prevodu spravidla lacnejší, keďže bankové inštitúcie nevstupujú do poplatku.

Ďalšie poplatky, ktoré by vás mali zaujímať

Poplatky za transakcie nie sú jedinými poplatkami, s ktorými sa môžete stretnúť v cenníkoch platobných brán.

Aké ďalšie poplatky si platobné brány účtujú za svoje služby? 

Aktivačný poplatok

Aktivačný poplatok je poplatok za aktiváciu platobnej brány vo vašom e-shope. S týmto poplatkom sa môžete stretnúť aj pri niektorých platobných bránach.

Zvyčajne ide o vyššiu jednorazovú sumu, ktorú zaplatíte pri spustení platobnej brány.

Keďže ide o pomerne zastaraný poplatok, určite vám odporúčame uprednostniť platobnú bránu s bezplatnou aktiváciou. 

V systéme GoPay za aktiváciu neplatíte nič. Spustenie platobnej brány je vždy bezplatné. 

Poplatok za správu platobnej brány 

Najbežnejším netransakčným poplatkom je napríklad poplatok za správu platobnej brány. Tento poplatok si platobné brány zvyčajne účtujú mesačne a mal by pokrývať náklady spojené s prevádzkou platobného riešenia (na rozdiel od transakčného poplatku, ktorý pokrýva náklady na spracovanie platby).

Niektoré platobné brány majú variabilný poplatok – poplatok sa odvíja od obratu, ktorý cez platobnú bránu uskutočníte v kalendárnom mesiaci. Nad určitú sumu tento poplatok neplatíte. Napríklad v prípade GoPay máte mesačný udržiavací poplatok zadarmo, ak váš obrat presiahne 2 000 € za kalendárny mesiac.

Preto pri výbere zvážte platobnú bránu, ktorá má najnižšiu hranicu pre neúčtovanie tohto poplatku.

Poplatok za vyúčtovanie

Väčšina platobných brán si neúčtuje poplatky za prevod transakcií na váš účet.

Zvyčajne ide o poplatok vo výške niekoľkých korún, ktorý si platobná brána účtuje pri úhrade účtu a následnom prevode platieb na váš bankový účet.

Aktivačný poplatok za globálnu platbu

Prijímajte platby z celého sveta, t. j. z platobných kariet vydaných mimo Európskeho hospodárskeho priestoru. Z bezpečnostných dôvodov platobná brána aktivuje túto službu na žiadosť klienta. A niektoré platobné brány si za aktiváciu tejto služby účtujú nemalé poplatky.

GoPay je pre vás vždy bezplatná na aktiváciu platieb po celom svete. 

Tip na záver – sledujte sezónne akcie za lepšiu cenu

Môžete však ušetriť aj na poplatkoch – sledujte sezónne akcie, ktoré platobné brány často ponúkajú (zvyčajne na jeseň). Môžete získať platobnú bránu s nižšími poplatkami alebo bezplatnou mesačnou údržbou;

GoPay v súčasnosti ponúka akciové sadzby od 1,2 % + 0,06 EUR. Zaregistrujte sa a získajte špeciálnu ponuku. Registrácia je úplne nezáväzná!

Záver

V našom poslednom článku sme pridali užitočné informácie o cenách platobných brán a o tom, ako si vybrať najlepšiu ponuku pre vašu firmu. Teraz vás už pri výbere platobnej brány nič neprekvapí!

Ak platobná brána GoPay spĺňa všetky vaše očakávania od platobnej brány, prihláste sa a my vám platobnú bránu pre váš e-shop radi zriadime.

Kč odkaz na registráciu – registrácia.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Tento článok ti prináša

GoPay

Platobná brána GoPay je jednotkou na českom trhu v počte obsluhovaných e-shopov. Dôveru si získala aj u slovenských obchodníkov - GoPay využíva už viac ako 4 000 slovenských e-shopov. Hľadáte spoľahlivú platobnú bránu pre váš e-shop? GoPay vám umožní bezstarostný príjem online platieb. 50+ platobných metód, 8 mien a 19 jazykových mutácií v jednom riešení. GoPay navyše umožňuje uloženie karty pre ďalšie nákupy a vďaka tomu šetrí zákazníkom 23 kliknutí naviac.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu
8 min. čítanie

6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu

Predaj cez internet je v súčasnosti jedným z najpohodlnejších spôsobov predaja. Nemusíte mať kamenný obchod, za ktorý platíte nájom. Stačí si vybrať vhodnú predajnú platformu, ktorá zodpovedá vášmu produktu, technickým znalostiam a finančným možnostiam. Takáto platforma vám výrazne zjednoduší celý proces predaja. Ako predávať online čo najjednoduchšie?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+