3 min. čítanie

Ako prebieha napĺňanie e-shopu reálnym obsahom

Nápĺňanie e-shopu vie byť často stresujúcim a náročným procesom. Túto aktivitu si však vieme často uľahčiť, spraviť ju príjemnejšou a hlavne rýchlejšou. Pri plnení obsahu sa často stretne aj viacero ľudí v tíme, ktorí možu mať na starosti rôzne časti, ako napríklad technická správnosť textov, predajnosť popisov a v neposlednom rade, samozrejme, SEO.

Michal Greguš Michal Greguš
Managing Director v Invelity
Ako prebieha napĺňanie e-shopu reálnym obsahom

Vyklikávanie alebo import?

V prvom rade sa treba rozhodnúť či idete e-shop napĺňať ručne, teda „vyklikávaním“ cez administráciu, alebo využijete import. V prípade, že máte len pár produktov, tak to bez problémov zvládnete cez administráciu, čo je technicky aj oveľa ľahšie riešenie.

Ak ale plánujete e-shop, kde budú stovky alebo tisícky produktov, určite sa oplatí investovať do importu ktorý vás zbaví klikania. Takýto import určite využijete aj v budúcnosti, keď budete chcieť vaše produkty updatovať. Samotný import už potom závisí od vášho CMS (administrácie).

Niektoré tzv. krabicové e-shopy (e-shopy na prenájom bez prístupu ku kódu) už môžu mať rôzne typy importov v sebe. Ak vám ale nesedí, veľa s tým nenarobíte.

Pre najrozšírenejšie riešenie WooCommerce existuje viacero pluginov, ktoré vedia robiť rôzne importy a exporty. Medzi tie populárnejšie určite patrí WP All Import.

Je to však robustný plugin a pokiaľ chcete jednoduchšie importovať len určité časti, viete si ho s pomocou programátora aj relatívne rýchlo naprogramovať. Jednoduchšie importy sa dajú zvládnuť za pár hodín.

E-shop vytvorený na mieru

Ak máte e-shop naprogramovaný úplne na mieru, máte len jedinú cestu, a to si celý import naprogramovať. Každý import bude musieť obsahovať jedinečný identifikátor produktu, ktorý sa nemôže opakovať.

Často sa na toto používa SKU (skladové číslo) alebo, ak máte viacero dodávateľov, kde sa SKU môžu zhodovať, tak si môžete založiť vlastné ID. Ďalšie stĺpce v importe sú už potom voliteľné a môže to byť či už popisok, rôzne atribúty, sklad, príbuzné produkty, alebo aj priamo veci pre SEO ako meta title či description.

Keď už máte štruktúru vytvorenú a máte v pláne spolupracovať s kolegami, odporúčame ho uploadnuť napríklad do Google Sheets. Takto viete link zdieľať s kolegami, vidíte v reálnom čase, kto niečo upravuje, a takisto to potom jednoducho exportovať do CSV.

Je dôležité tvoriť nový obsah, ak už nejaký vytvorený máte?

Týmto by ste teda mali zvládnutú technickú časť a môžete začať pracovať na tej krajšej. Ak ste už predtým e-shop mali, môžete ako základ použiť starší obsah a postupne ho upravovať k vašej spokojnosti.

Každý váš produkt, ak je to vo vašej kapacite, by mal obsahovať originálnu fotografiu. Ak predávate unikátnejšie produkty, ideálne aj galériu. Týmto sa odlíšite od konkurencie, a takisto budete vyzerať dôveryhodnejšie.

Správna textová časť je často pri e-shopoch veľkým problémom. Texty produktov sa kopírujú od dodávateľov, alebo konkurencie a nie je problém nájsť aj 20 rovnakých textov na rôznych e-shopoch. Snažte sa mať popisky k produktom unikátne. Keď sa budú páčiť vám, budú sa páčiť aj vašim zákazníkom.

Zdieľať článok
Michal Greguš
Managing Director v Invelity

Riaditeľ a spoluzakladateľ digitálnej agentúry Invelity. Má za sebou projekty pre Zoznam, Unilever, Universal, VÚB, Muscle & Fitness, X-Bionic, O2 alebo aj GLS.

Tento článok ti prináša

Invelity

Invelity je digitálna reklamná agentúra so sídlom vo Zvolene a pobočkami v Bratislave a San Franciscu. Sú to "digitálni lovci", ktorí sa špecializujú na poskytovanie komplexných online marketingových riešení, od stratégie až po implementáciu. Ponúkajú služby v oblasti digitálnej reklamy, správy sociálnych sietí a tvorby webových stránok.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Predplatné v e-commerce: 5 trendov, ktoré by ste v roku 2025 nemali prehliadnuť
4 min. čítanie

Predplatné v e-commerce: 5 trendov, ktoré by ste v roku 2025 nemali prehliadnuť

Predplatné nie je len o streamovacích službách a mesačných boxoch. Podľa správy Subscription Trends Q1 Report 2025 od Subscrybe zažíva celý model predplatného výrazný posun – a e-commerce z toho môže výrazne ťažiť. Vybrali sme päť kľúčových trendov, ktoré majú najväčší dopad na online predaj, a preložili ich do praktických súvislostí pre tých, čo chcú […]

Katarína Šimčíkova Katarína Šimčíkova
Project Manager, Ecommerce Bridge
Zdravie na prvom mieste aj v e-commerce: Ako využiť rastúci dopyt po fitness produktoch?
3 min. čítanie

Zdravie na prvom mieste aj v e-commerce: Ako využiť rastúci dopyt po fitness produktoch?

Spotrebiteľské návyky sa dlhodobo menia v prospech zdravia a wellness. Počet ľudí, ktorí investujú do svojho zdravia, rastie. A to vytvára nové príležitosti pre e-commerce značky. Analýza spoločností Experian a Reward, vychádza z viac ako 1,4 miliardy kartových transakcií a ukazuje, že výdavky na fitness a výživu medziročne vzrástli o 6 %. Predajcovia, ktorí sa […]

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief, Ecommerce Bridge
Mall.sk končí ako samostatný e-shop. Čo prinesie prechod na Allegro?
3 min. čítanie

Mall.sk končí ako samostatný e-shop. Čo prinesie prechod na Allegro?

Mall.sk prechádza zásadnou zmenou. 31. marca 2025 prestane fungovať ako samostatná platforma a jeho ponuka sa presunie na Allegro. Tento krok je súčasťou širšej stratégie konsolidácie technologických platforiem v rámci skupiny Allegro. Pre obchodníkov a zákazníkov to prináša viaceré zmeny, ktoré môžu ovplyvniť konkurenciu na slovenskom e-commerce trhu.

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief, Ecommerce Bridge