9 min. čítanie

Affiliate marketing pre e-shopy

Základ affiliate marketingu tvoria dve strany. Inzerent a publisher. Inzerent je niekto, kto ponúka svoje online služby, prípadne predáva produkty (najčastejšie ide o e-shop). Potrebuje sa zviditeľniť a získať zákazníkov. S tým mu pomáha práve publisher (alebo affiliate partner), ktorý má online priestor, kde môže produkty a služby inzerenta odprezentovať. 

Štefan Polgári Štefan Polgári
Co-founder Ecommerce Bridge
Affiliate marketing pre e-shopy

Publisher využije technické riešenie affiliate programu inzerenta. Získa jedinečnú, označkovanú adresu na web inzerenta. Túto adresu rôznymi spôsobmi propaguje a ak sa cez ňu preklikne na web inzerenta platiaci zákazník, publisher má nárok na odmenu – väčšinou províziu predaja, ktorý sprostredkoval svojou propagáciou.

Aké druhy publisherov existuju?

Existujte niekoľko druhov publisherov. Delíme ich podľa toho, akou formou propagujú inzerenta. V ecommerce affiliate marketingu teda poznáme tri skupiny publisherov. Každá skupina je v niečom špecifická a tiež si vyžaduje odlišný prístup.

1. Cashback systémy – najlepším príkladom je Lyoness, ktorý určite poznáte. Ide o vernostné programy, ktoré vám vrátia časť peňazí z hodnoty objednávky. Takéto systémy existujú aj pre online obchody. Funguje to jednoducho: v affiliate kampani, ako publisher, dostanú 20% províziu, 10% dajú používateľovi a 10% si nechávajú. Ich výhoda je práve masovosť základne a stoviek tisíc používateľov, ktorých vedia osloviť.

2. Kupónové weby – weby, kde sa zhromažďujú kupóny na e-shopy. Stačí sa prekliknúť na eshop a zľava sa aktivuje. Ľudia majú radi kupóny a to platí aj pri e-shopoch. Kupónový web vie v správnom momente ukázať užívateľovi možnosti a motivovať ho nakúpiť viac, alebo ho naviesť na konkrétnu akciu. Z košíka v hodnote 60€ sa môže ľahko stať 150€.

3. Obsahoví publisheri – publisheri, ktorí produkujú obsah za účelom získania návštevníkov (väčšinou z organického vyhľadávania). Sú to magazíny, blogy, katalógy produktov, majiteľov skupín na sociálnych sieťach, či recenzné weby. Obsahoví publisheri sú najcennejšou skupinou publisherov. Tvoria nový traffic, ktorý by inzerent inak nezískal.

Výhody affiliate marketingu

Affiliate marketing má viacero výhod pre obe strany. Hlavná výhoda je samozrejme tá, že na rozdiel od klasických PPC kampaní, inzerent za takúto formu propagácie platí len províziou z predaja. Teda nemusí vôbec riešiť ceny za klik (ktoré vo finále nemusia priniesť zisk), impresie, efektivitu nákupu a podobne. Jednoducho platí len za reálnu objednávku, ktorú mu publisher sprostredkoval.

Inzerent teda sprístupní kampaň, či už v sieti alebo samostatne, nastaví pravidlá a publisheri sa nimi musia riadiť.

Ak publisher prinesie traffic, ktorý skonvertuje na zákazníka, získa od  inzerenta províziu.

Je to naozaj jednoduché.

Okrem platiacich zákazníkov, má affiliate aj ďalšiu výhodu. Otvára dvere k novým zdrojom návštevnosti. Ako zdroj návštevnosti e-shopy využívajú najmä PPC kampane či sociálne siete, kde sa často rýchlo dostanú na strop efektivity a potrebujú hľadať alternatívne zdroje návštevnosti – affiliate marketing sa pre ne môže stať plnohodnotným novým zdrojom návštev.

Publisheri, ktorí využívajú affiliate kampane ako zdroj príjmu, majú často státisícové návštevnosti na webe. Ak im inzerent sprístupní svoj affiliate program, môže získať nový traffic na web aj nové objednávky. Tu sa vrátime k prvej výhode. Publisher pošle na web inzerenta traffic, ale z každého prekliku nemusí byť konverzia v podobe platiaceho zákazníka. Inzerent získa vyššiu návštevnosť, ale províziu platí len za hotové objednávky. Perfektné, nie?

Aká je výška provízie?

Ako určiť províziu? Aká je štandardná provízia? Na túto otázku je ťažké odpovedať. Neexistuje štandardná výška provízie. My v sieti Dognet máme rôzne kampane. Niektoré majú províziu 0,5% a niektoré aj 30%. Výška provízie záleží od segmentu, v ktorom inzerent podniká. Pri elektre je nemožné ponúknuť toľko ako pri výživových doplnkoch. Výška provízie však musí byť porovnateľná s inými kanálmi – PPC, porovnávače, RTB či sociálne médiá.

Affiliate marketing je založený na dôvere medzi ľuďmi.

Túto kampaň vytvárajú ľudia, nie stroje, kde sa dá kampaň “vypnúť” a znova zapnúť ako sa to práve hodí. Preto treba provízie nastaviť správne hneď na začiatku. S tým inzerentom pomôže affiliate manager alebo sieť. Ak si inzerent povie, že vyskúšame 1% a uvidíme, hoci viete dať 5%, skončí to nezáujmom publisherov a ak aj zvýšite provízie, kampaň sa nerozbehne. Preto ak vie dať 30%, odporúčame kľudne dať 25% hneď na začiatku. Kampaň bude atraktívna pre publisherov a správne sa rozbehne.

Na čo netreba zabúdať pri nastavovaní provízií?

 • Ak ide o e-shop, kde sa pravidelne ľudia vracajú a nakupujú, dajú sa nastaviť iné provízie za nového a iné za existujúceho zákazníka.
 • Zvýšiť províziu môžete ihneď, ale pri znižovaní dajte publisherom aspoň 14 dní na to, aby sa rozhodli, či budú propagovať ďalej alebo nie.
 • Obsahoví publisheri by mali mať spravidla vyššiu províziu, ako ostatné typy publisherov. Dávajú si väčšiu námahu.
 • Existuje možnosť dať iné percento na zlacnený tovar, segmentovať výšku provízie podľa kategórie alebo značky. Určite to využite.

A to najdôležitejšie. Pri nastavovaní provízie hrajte fér. Publisheri sa spravidla v segmente orientujú. Vedia, aká je maržovosť a teda aj to, čo majú očakávať. Netreba to prestreliť, ani z publisherov robiť hlupákov príliš nízkou províziou.

Ako môže inzerent nastaviť svoj affiliate program?

Inzerent musí dať publisherom do rúk nástroj, ktorým bude sledovať koho do e-shopu doniesli a čo konkrétne nakúpil. Inak nebude vedieť publishera odmeniť províziou. Affiliate program potrebuje vlastné technické riešenie tak, ako e-shop samotný.

Inzerent si môže naprogramovať vlastný systém, alebo si kúpiť nejaké krabicové riešenie ako napríklad Post Affiliate PRO či Affilbox. Poslednou možnosťou je zapojiť sa do affiliate siete. Každé riešenie má svoje pre aj proti.

Čo všetko treba zabezpečiť pri samostatnom Affiliate programe?

 1. Helpdesk – odpovedať na otázky publisherov vie byť pekne náročné na čas. Je neuveriteľné, čo sa dokážu ľudia pýtať dookola. Odpoveď samozrejme očakávajú ihneď. Helpdesk za vás zastreší sieť, ak budete svoj program realizovať cez ňu. Pri samostatnom riešení musíte byť v strehu, vždy pripravení odpovedať.
 2. Vyplácanie partnerov – akonáhle partneri požiadajú o vyplatenie, treba to sprocesovať, skontrolovať a vyplatiť. Plus to zaúčtovať. Sieť za inzerenta vyrieši stovky faktúr mesačne.
 3. Publisherov – v sieti sú tisícky partnerov. V samostatnom programe (alebo krabicovom riešení) nie je na začiatku žiaden. Všetkých musíte vyhľadať, osloviť a získať. Nie je to nemožné, ale je to extrémne veľmi časovo náročné.
 4. Kvalitu publisherov – Ak inzerent nevie, ako vyhodnocovať kvalitu a relevantnosť  prínosu publisherov, môže sa celkom popáliť a mať z affiliate veľmi zlý dojem. Sieť drvivú väčšinu, čo i len náznakov problémov, filtruje.

Samostatný affiliate program zvoľte vtedy, ak:

 1. Máte obrovský e-shop typu Alza či Amazon. Veľké e-shopy majú v rozpočte miesto na to, aby si urobili vlastný affiliate systém a dostatok zamestnancov na to, aby si ho obhospodarovali samostatne.
 2. Máte malý a začínajúci e-shop. My v sieti Dognet pracujeme s revenue share modelom, teda tiež získavame len províziu z predaja. Pri malých e-shopoch by nám to ale nevyšlo a nezarobili by sme ani “na slanú vodu”. Začiatočníkom vždy odporúčame skôr vlastný, samostatný program.
 3. Máte dostatok času a chuti sa tým celým zaoberať. Ak inzerent vyslovene chce vlastný affiliate a ostatné možnosti technického riešenia mu nevyhovujú, odporúčame ísť do vlastného systému. Tu si však inzerent musí naplno uvedomiť náročnosť správy kampane.
 4. Vlastne všetkým, ktorí si uvedomujú časovú aj znalostnú náročnosť prevádzky affiliate programu. Nájsť affiliate managera nie je ako PPC, či social media managera. Na Slovensku je ich možno desať, z toho sú piati v Dognete. Je to netradičné zameranie.

Ak sa budete rozhodovať medzi vlastný programom a sieťou, hlavné je si uvedomiť, že pri spolupráci s affiliate sieťou väčšinu práce za vás spraví práve sama sieť. Takto inzerent ušetrí desiatky hodín mesačne (a kopec nervov).

Predajcovia krabicových riešení affiliate programov majú pravdu ak hovoria, že prevádzka nie je “až taká zložitá”. Je pravda, že sa program raz nastaví a môže fungovať. Ale bude naozaj fungovať? To už záleží na inzerentovi a čase, ktorý je ochotný systému venovať.

Aké sú výhody vlastného riešenia affiliate systému?

 1. Získate 100% voľnosť – každá sieť má stanovené svoje hranice, v ktorých sa inzerenti aj publisheri pohybujú. Ak máte samostatný program, môžete robiť čo len chcete.
 2. Získate 100% kontrolu – každá sieť má svoj štýl spolupráce. Pri samostatnom programe si môžete nastaviť všetko ako len chcete. To však môže znamenať aj to, že si podmienky nastavíte zle.
 3. V budúcnosti ušetríte – je celkom možné, že v budúcnosti ušetríte provízie, ktoré sa platia sieti. Pozor. Oplatí sa to extrémne veľkým e-shopom, ktoré si môžu dovoliť mať interného affiliate managera.
 4. Budete môcť mať affiliate program aj napriek tomu, že vás sieť nechce – môže sa stať, že z morálneho, procesného alebo iného dôvodu vás žiadna sieť chcieť nebude. Vtedy je vlastné riešenie affiliate programu jediná cesta.

Affiliate sieť

Ak sa inzerent rozhodol zapojiť do affiliate siete, myslíme si, že urobil najlepšie možné rozhodnutie. Zapojením sa do siete získa inzerent veľa výhod a ušetrí množstvo času (a nervov). Affiliate sieť urobí väčšinu vecí za inzerenta a to je, samozrejme, jej hlavná výhoda.

Aké sú ďalšie výhody affiliate siete?

 • Publisheri  sa už tešia – v sieti sú registrované tisíce publisherov. Ak sa zapne nová kampaň, každý dostane informáciu a zasiahne ho to aj na sociálnych sieťach. Pre nové kampane zvykneme v Dognete robiť aj samostatnú akvizíciu publisherov. Inzerent si tak nemusí nikoho zháňať sám.
 • Technické riešenie – inzerent v sieti vôbec nemusí nič riešiť. Všetko, čo sa týka technickej stránky affiliate programu je zabezpečené.
 • Kontrola publisherov – sieť čiastočne zodpovedá za to, čo sa v nej deje. V Dognete kontrolujeme publisherov pri registrácii a následne ich preverujeme aj pri zapojení do samotnej kampane.
 • Sieť zabezpečuje aj vyplácanie publisherov – publisherov vypláca sieť a inzerentovi príde jedna faktúra mesačne za celú službu a nie stovky faktúr za každú konverziu. Asi si sami viete predstaviť, koľko to ušetrí času.

Aká je úloha inzerenta?

Inzerent v sieti má len jednu úlohu: musí riešiť vyhodnocovanie konverzií.

O všetko ostatné sa postará sieť samotná. Aby bola kampaň úspešná a dlhodobá, je dôležitá komunikácia a ochota zo strany inzerenta. Sieť má množstvo nápadov a návrhov na zlepšenie a napredovanie kampane, na ich realizáciu je ale potrebný súhlas a vzájomná spolupráca.

Ako zvoliť affiliate sieť?

V rámci Európy pôsobí niekoľko affiliate sietí. Bohužiaľ, pre väčšinu TOP európskych sietí ako Trade Tracker, Trade Doubler, Awin či Admitad je česko-slovenský trh okrajový a vôbec sa naň nesústreďujú. Jediná veľká sieť, ktorá tu pôsobí je CJ.com a presah na Slovensko má niekoľko českých sietí ako eHub či AffiliateClub. Práve preto sme v roku 2013 predstavili Dognet – ako lokálnu CEE sieť so silným zameraním na Česko a Slovensko.

Výber affiliate siete je napokon na inzerentovi samotnom. Každá sieť má svoje hranice, požiadavky, ale aj poplatky a je len na zvážení inzerenta, čo najviac vyhovuje jeho predstave. My v Dognete veríme na win-win systému a inzerent platí sieti len províziu z konverzie.

Ak by ste si na niečo pri výbere siete mali dávať pozor, sú to práve nečakané poplatky.

Nebojte sa využiť silu affiliate marketingu. Správne nastavená affiliate kampaň vám vie otvoriť dvere k novej návštevnosti a často zvýšiť predajnosť až o 25%. Je na vás, či to chcete skúsiť, alebo nie.

Zdieľať článok
Štefan Polgári
Co-founder Ecommerce Bridge

Spoluzakladateľ projektu Ecommerce Bridge a riaditeľ affiliate siete Dognet, ktorá aktuálne pôsobí v 13 krajiných strednej Európy a Balkánu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Dognet posilňuje na maďarskom trhu a vydáva exkluzívny expanzný guideline na podporu affiliate publisherov 
3 min. čítanie

Dognet posilňuje na maďarskom trhu a vydáva exkluzívny expanzný guideline na podporu affiliate publisherov 

Affiliate sieť Dognet už viac ako 10 rokov podporuje affiliate marketing nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách a na Balkáne. Nakoľko v sieti dlhodobo pozorujú nevyužitý potenciál maďarského trhu, toto leto predstavili novú iniciatívu s názvom expanzný guideline. V ňom publisheri nájdu všetko, čo by mohli potrebovať pri expanzii s affiliate projektami na […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Nová kniha pre marketérov od 51 autorov je na svete
2 min. čítanie

Nová kniha pre marketérov od 51 autorov je na svete

Po úspešnej knihe Online marketing – tvorba zarábajúceho webu, po podpriemerne úspešnej Tvorba úspešného a zarábajúceho blogu sme v Dognete pripravili zbrusu novú knihu. Tentokrát nie je primárne o affiliate marketingu, ale pre celý online a ecommerce trh. Je to 123 tipov pre online a affiliate marketing.

Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+