Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
3 min. čítanie

WeWork je príkladom technologickej bubliny. Hodnota spoločnosti sa prepadla o 98 % a bojuje o prežitie

Hodnota spoločnosti klesla na 450 miliónov dolárov, čo je stotina hodnoty spred štyroch rokov. Nie je jasné, či sa udrží na trhu.

WeWork je príkladom technologickej bubliny. Hodnota spoločnosti sa prepadla o 98 % a bojuje o prežitie
Zdroj: Depositphotos

Bol to startupový sen. Coworkingové centrá začali vznikať ako huby po daždi, no jeden koncept vynikal nad ostatnými. Spoločnosť s názvom WeWork. Jej história siaha do roku 2010, keď Adam Neumann a Miguel McKelvey založili v americkom New Yorku firmu pre zdieľané priestory, ktorej hlavným účelom bolo zjednotiť startupy a inovatívne nápady pod jednu strechu.

To sa aj podarilo. Zo značky WeWork sa po desiatich rokoch stala značka svetového rangu. S tým prichádzali aj vysoké tržby a otváranie nových pobočiek. V roku 2021 mala spoločnosť viac ako 6-tisíc zamestnancov a fungovala vo viac ako 120 krajinách.

Návod ako stratiť miliardy

Ešte na jar 2019 mala spoločnosť WeWork hodnotu takmer 50 miliárd dolárov, alebo sa ňou aspoň chválili jej hlavní investori zo spoločnosti SoftBank. Už vtedy sa ozývali hlasy, že je to neadekvátne, že WeWork nie je startup, ale len atraktívne zabalený obchodník s nehnuteľnosťami, ale masívny marketing to dokázal prekonať. Bublina praskla, keď médiá odhalili, ako zakladateľ Adam Neumann vytuneloval spoločnosť a zároveň si vybudoval kult osobnosti. Zo spoločnosti odišiel tesne pred pandémiou covidu.

Odvtedy to išlo so spoločnosťou WeWork z kopca. Koronavírus logicky postavil jej obchodný model na hlavu a kancelárie boli prázdne, ale postupný návrat ľudí do práce a dôraz na flexibilitu, kde sa prelína home office a bývanie na pracovisku, jej dali šancu na reštart. V roku 2021 spoločnosť WeWork vstúpila na newyorskú burzu, už plne riadená manažérmi zo SoftBank.

Týždenný podcast UPdate

Hodnota akcií sa radikálne prepadla

Verejne priznali, že nie sú technologickou spoločnosťou, ale spoločnosťou, ktorá prenajíma kancelárske priestory, len to robí trochu modernejšie a inteligentnejšie ako väčšina hráčov v tomto odvetví. Výrazne tiež zredukovali množstvo ponúk vo svojom portfóliu. Ani to však nestačilo – hodnota akcií klesala a klesala a svoju úlohu zohrala aj značne poškodená povesť značky WeWork, ktorá sa stala symbolom startupovej a technologickej bubliny.

Hodnota akcií so značkou WE sa teraz znížila o 98 percent. Áno, čítate správne, 98 percent. Ešte v utorok bola situácia o niečo lepšia, vtedy klesli “len” o 95 percent, ale varovanie Davida Tolleyho, ktoré zahrnul do svojej štvrťročnej správy o výsledkoch, ich poslalo ešte nižšie. V súčasnosti sa teda obchodujú za približne 18 centov za akciu.

A akú hodnotu má WeWork dnes, ktorý bol ešte relatívne nedávno najhodnotnejším startupom na svete? Pri hodnote 450 miliónov dolárov je to stotina toho, na čo ju investori ocenili pred štyrmi rokmi. A naďalej klesá…

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 
10 min. čítanie

Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 

Dnes už legendárna akcia, ktorá sa vrátila na miesto svojich začiatkov. Marketing festival sa tentokrát opäť konal v brnenskom Janáčkovom divadle. Stovky senior marketérov z Česka, Slovenska, ale aj zahraničia prišli nasávať vedomosti a spojiť sa s novým kontaktami. 9 TOP rečníkov sa krásne dopĺňalo v zaujímavom programe poskladanom na mieru súčasnej marketingovej situácie. Prinášame […]

Michal Moricz Michal Moricz
Executive Director v Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+