2 min. čítanie

V rebríčku najúspešnejších európskych e-shopov svieti aj česká značka. Uhádnete ktorá?

Európske e-shopy dosiahli v roku 2022 rekordný cezhraničný obrat vo výške 105,5 miliardy eur, čo predstavuje vyše 5 % medziročný nárast. V rámci krajín, ktoré k obratu prispeli najviac, sa na prvých troch priečkach umiestnili Nemecko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko. Skúste si tipnúť, ktorá značka si udržala prvenstvo a ktorá značka z Českej republiky sa dostala do top desiatky?

Naďa Csillagová Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron
V rebríčku najúspešnejších európskych e-shopov svieti aj česká značka. Uhádnete ktorá?

Európa si voči americkému trhu upevnila pozíciu vďaka nárastu príjmov značiek ako napr. Zalando, Decathlon, ale aj About You. Najsilnejšiu kategóriu s 39 % podielom tvorí móda, šperky a baby segment, nasleduje dom, záhrada a DYI (urob si sám). Čo sa týka konkrétnych značiek, prvenstvo si udržal švédsky gigant, ktorý okrem minimalistického skladacieho nábytku ponúka aj legendárne mäsové guličky.

 Značky s najvyšším obratom

Je to tak, na výslní opäť dominuje obľúbená Ikea, ktorá dosiahla cezhraničný obrat vo výške 5,6 miliardy eur. Pre zaujímavosť, jej celosvetové maloobchodné tržby presiahli 44,6 miliardy eur, pričom európsky trh tvoril vyše 70 %. Good job, aj keď v tomto prípade by sa skôr hodilo povedať „bra jobbat“.

Na druhom mieste kraľuje nemecký obchodný reťazec Lidl, ktorý je v našich končinách veľmi populárny (pamätáte sa na Lidl merch, ktorý sa u nás ihneď vypredal?), nasledujú e-shopy s módou Zalando (Nemecko) a H&M (Švédsko) a prvú päticu uzatvára spoločnosť Lego (Dánsko).

Zdroj: CROSS-BORDER COMMERCE EUROPE

 

Úspech slávi aj český e-shop

Ako už napovedá vyššie zobrazená tabuľka, medzi najlepších sa dostal aj český e-shop z oblasti beauty segmentu – Notino. Do roku 2016 sme ho poznali pod názvom Parfums.cz, v roku 2017 však prešiel rebrandom. Aktuálne pôsobí v 28 krajinách, zamestnáva viac ako 1500 zamestnancov a v e-commerce dosahuje úctyhodné úspechy.

Spolu so spoločnosťou Adidas nahradili Bauhaus a Euronics, ktoré uzatvárali top desiatku najúspešnejších cezhraničných e-shopov v roku 2021.

Cezhraničný e-commerce bude naďalej rásť

Podľa štatistík Cross-Border Commerce Europe môžeme očakávať pomerne vysoký percentuálny nárast cezhraničného elektronického obchodu aj v najbližšom období. A to sú, vzhľadom na nepriaznivú situáciu (nielen) na európskom trhu, skutočne pozitívne vyhliadky. Nechajme sa prekvapiť, čo prinesie rok 2023.Zdieľať článok
Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron

Píšem texty, zastrešujem marketing, hrám sa s grafickým dizajnom, prekladám do angličtiny a organizujem top eventy. Kreativitu naplno oslavujem vo firme s najväčším srdcom a najlepšími platobnými riešeniami Besteron. Hľadáš platobnú bránu pre svoj e-shop alebo POS riešenia pre prevádzku? Klikaj na besteron.sk.

Tento článok ti prináša

Besteron

Besteron je moderná platobná brána a POS terminál, ktorý ponúka riešenia pre e-shopy aj kamenné prevádzky. S viac ako 8 rokmi skúseností a miliónmi spracovaných transakcií, Besteron ponúka spoľahlivé a efektívne platobné riešenia. Ponúka rôzne platobné metódy vrátane platby kartou a bankového prevodu. Besteron sa zaviazal poskytovať jednoduché a výhodné riešenia pre svojich zákazníkov, čo zahŕňa jednoduchú implementáciu, prispôsobené riešenia a vždy výhodné ceny. S viac ako 2500 spokojnými zákazníkmi, Besteron je dôveryhodným partnerom pre váš biznis.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera
20 min. čítanie

Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera

Pri výbere dodávateľa marketingových služieb pre váš e-shop či iný projekt máte na trhu na výber viacero možností. Pri tomto výbere je veľmi dôležité vedieť sa správne rozhodnúť, ale aj vedieť si správne nastaviť očakávania. Takisto pýtať sa správne otázky a dávať si pozor na „red flags“, pri ktorých by mohol váš výber dopadnúť tak, […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+