
Škodlivý a život ohrozujúci obsah
Európsky komisár Thierry Breton prostredníctvom videokonferencie komunikoval generálnemu riaditeľovi Shou Zi Chewovi, že spoločnosť TikTok musí zosúladiť svoje podnikanie so zákonom EÚ o digitálnych službách (DSA) v dostatočnom predstihu pred termínom, ktorý je stanovený na 1. septembra.
Zároveň dodáva, že je neprijateľné, aby používatelia pristupovali k videám s nebezpečným obsahom a dokonca boli schopní ohroziť svoj vlastný život prostredníctvom zdanlivo zábavných a neškodných funkcií.
TikToku ostáva osem mesiacov na zmenu
TikTok tak bude musieť do 1. septembra 2023 zmeniť spôsob svojho fungovania a prispôsobiť sa novým európskym právnym predpisom a zabezpečiť, aby bol jeho obsah vhodný najmä pre mladé a zraniteľné publikum.
Odstránenie nezákonného obsahu je nariadené zákonom.
Nové pravidlo zaviaže sociálnu sieť k odstraňovaniu nezákonného obsahu a zlepší transparentnosť fungovania algoritmov, ktoré určujú, čo má publikum tendenciu vidieť. Ak to opakovane nedodržia, Brusel im bude môcť uložiť pokutu vo výške 6 % ich celosvetového obratu alebo im dokonca zakázať vstup na jednotný európsky trh.
“Ak audity nepreukážu úplné dodržiavanie predpisov, nebudeme váhať prijať sankcie v plnom rozsahu na ochranu našich občanov,” povedal Breton.
Spoločnosť TikTok v reakcii uviedla, že sa zaviazala dodržiavať DSA, a tiež načrtla svoje úsilie o dodržiavanie ďalších právnych predpisov EÚ, ako sú pravidlá ochrany údajov GDPR a kódex postupov v oblasti dezinformácií.
“Bezpečnosť našich používateľov je prvoradá,” uviedla na Twitteri Caroline Greerová, riaditeľka spoločnosti TikTok pre verejnú politiku a vzťahy s vládou.
Obavy EÚ a USA
Celkovo sa zdá, že TikTok sa bude musieť buď prispôsobiť, alebo zaniknúť, pretože táto situácia je podobná situácii, ktorou prechádza populárna platforma v USA.
TikTok čelí verejnému tlaku a obavám zo strany USA už tri roky, pretože americká diplomacia sa obáva dôsledkov ak Komunistická strana Číny alebo iný subjekt pod vplyvom Pekingu získa prístup k osobným údajom občanov a môže manipulovať s ich obsahom.
Tlak na spoločnosť sa zvýšil po jej priznaní minulý mesiac, že niektorí zamestnanci TikToku neoprávnene pristupovali k údajom dvoch novinárov, aby sa pokúsili identifikovať zdroj úniku informácií do médií.
Pre objektivitu je potrebné položiť otázku do akej miery má vláda USA rovnaký meter pre technologické spoločnosti s rovnakým obsahovým zameraním, ktoré ale pochádzajú zo severnej ameriky.