3 min. čítanie

TikTok môže byť v Európe zakázaný

Európska komisia varovala populárnu platformu, že ak sociálna sieť odmietne akceptovať pravidlá, ktoré v súčasnosti platia v Európskej únii v oblasti údajov tretích strán a digitálnych služieb, môže rýchlo nasledovať úplný zákaz. Stratíme tak prístup k jednej z najrýchlejšie rastúcich sociálnych sietí?

TikTok môže byť v Európe zakázaný

Škodlivý a život ohrozujúci obsah

Európsky komisár Thierry Breton prostredníctvom videokonferencie komunikoval generálnemu riaditeľovi Shou Zi Chewovi, že spoločnosť TikTok musí zosúladiť svoje podnikanie so zákonom EÚ o digitálnych službách (DSA) v dostatočnom predstihu pred termínom, ktorý je stanovený na 1. septembra.

Zároveň dodáva, že je neprijateľné, aby používatelia pristupovali k videám s nebezpečným obsahom a dokonca boli schopní ohroziť svoj vlastný život prostredníctvom zdanlivo zábavných a neškodných funkcií.

TikToku ostáva osem mesiacov na zmenu

TikTok tak bude musieť do 1. septembra 2023 zmeniť spôsob svojho fungovania a prispôsobiť sa novým európskym právnym predpisom a zabezpečiť, aby bol jeho obsah vhodný najmä pre mladé a zraniteľné publikum.

Odstránenie nezákonného obsahu je nariadené zákonom. 

Nové pravidlo zaviaže sociálnu sieť k odstraňovaniu nezákonného obsahu a zlepší transparentnosť fungovania algoritmov, ktoré určujú, čo má publikum tendenciu vidieť. Ak to opakovane nedodržia, Brusel im bude môcť uložiť pokutu vo výške 6 % ich celosvetového obratu alebo im dokonca zakázať vstup na jednotný európsky trh. 

“Ak audity nepreukážu úplné dodržiavanie predpisov, nebudeme váhať prijať sankcie v plnom rozsahu na ochranu našich občanov,” povedal Breton.

Spoločnosť TikTok v reakcii uviedla, že sa zaviazala dodržiavať DSA, a tiež načrtla svoje úsilie o dodržiavanie ďalších právnych predpisov EÚ, ako sú pravidlá ochrany údajov GDPR a kódex postupov v oblasti dezinformácií.

“Bezpečnosť našich používateľov je prvoradá,” uviedla na Twitteri Caroline Greerová, riaditeľka spoločnosti TikTok pre verejnú politiku a vzťahy s vládou.

Týždenný podcast UPdate

Obavy EÚ a USA

Celkovo sa zdá, že TikTok sa bude musieť buď prispôsobiť, alebo zaniknúť, pretože táto situácia je podobná situácii, ktorou prechádza populárna platforma v USA.

TikTok čelí verejnému tlaku a obavám zo strany USA už tri roky, pretože americká diplomacia sa obáva dôsledkov ak Komunistická strana Číny alebo iný subjekt pod vplyvom Pekingu získa prístup k osobným údajom občanov a môže manipulovať s ich obsahom.

Tlak na spoločnosť sa zvýšil po jej priznaní minulý mesiac, že niektorí zamestnanci TikToku neoprávnene pristupovali k údajom dvoch novinárov, aby sa pokúsili identifikovať zdroj úniku informácií do médií.

Pre objektivitu je potrebné položiť otázku do akej miery má vláda USA rovnaký meter pre technologické spoločnosti s rovnakým obsahovým zameraním, ktoré ale pochádzajú zo severnej ameriky.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+