3 min. čítanie

Preferencie spotrebiteľov v dobe na mieru šitých ponúk

Predstavte si, že vojdete do svojho obľúbeného obchodu a privíta vás ponuka, ktorá je pre vás ako stvorená. Znie to skvele, však? Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti PYMNTS je to presne to, po čom nakupujúci túžia, ale mnohé podniky sa s tým nestretávajú.

Preferencie spotrebiteľov v dobe na mieru šitých ponúk
Zdroj: Depositphotos

Táto štúdia objasňuje fascinujúci trend: takmer polovica spotrebiteľov je pripravená prejsť k obchodníkom, ktorí dokážu ponúknuť relevantnejšie ponuky. A ak patríte k Mileniálom, je ešte pravdepodobnejšie, že budete tieto dokonalé personalizované ponuky vyhľadávať.

Len 44 % spotrebiteľov má však pocit, že ponuky, ktoré dostávajú, sa im naozaj hodia. Je to ako dostať ponožky k narodeninám, keď ste dúfali v novú hernú konzolu. Firmy musia zhodnotiť svoj prístup a skutočne spoznať svojich zákazníkov, ak chcú, aby sa k nim vracali.

Nejde len o to, čo ponúkate, ale aj ako to ponúkate. Mladší ľudia si potrpia na digitálne ponuky, ako sú textové správy, aplikácie a dokonca aj na otravné vyskakovacie okná.

Ako uvádza správa PYMNTS: „Spotrebitelia s väčšou pravdepodobnosťou zmenia obchodníka, ak je personalizovaná ponuka ľahko realizovateľná, čo zdôrazňuje dôležitosť spôsobu doručenia. To, čo sa považuje za „jednoduché“, sa líši aj medzi generáciami, pričom spotrebitelia inklinujú k platformám spoločným pre ich generáciu.“

Štúdia tiež odhalila, že rozpoznávanie tváre a personalizované ponuky sú trendy – až tretina nakupujúcich uviedla, že sú kľúčové pre ich nákupný zážitok. A pri Mileniáloch či ľuďoch s vysokými príjmami je ešte pravdepodobnejšie, že im záleží na personalizovanom živote.

Zdroj: PYMNTS Intelligence

Tu sa to však pre firmy komplikuje. Nestačí len bezhlavo posielať ponuky – tajná ingrediencia spočíva v údajoch. Spoločnosti musia analyzovať všetky informácie o spotrebiteľoch, aby mohli vytvárať ponuky, ktoré skutočne oslovia každého zákazníka.

A hoci každý miluje výhodné zľavy, výskumy ukazujú, že nepeňažné výhody môžu byť rovnako lákavé pre budovanie lojality. Spomeňte si na exkluzívny prístup k novým produktom alebo personalizované odporúčania. Je to ako byť členom tajného klubu. Kto by to nemal rád?

Každému sa ale páči niečo iné. Štúdia ukázala, že spotrebitelia s nízkymi príjmami chcú ušetriť peniaze, najmä na bezplatnej doprave. Generácia Z a Mileniáli sa skôr nadchnú nepeňažnými ponukami, ako napríklad skorší prístup k novým produktom.

Zdroj: PYMNTS Intelligence

Personalizácia je v dnešnom svete nakupovania na prvom mieste. Nie vždy je však jednoduché ju zrealizovať. Obchodníci si musia nasadiť detektívne klobúky, ponoriť sa do údajov a skutočne pochopiť, čo ich zákazníkov zaujíma.

Za ponukami, ktoré vyzerajú, akoby boli vytvorené len pre vás, sa skrýva veľa vedy a stratégie. A pre podniky z toho vyplýva jasné posolstvo: buď sa stanete osobnými, alebo zostanete pozadu!

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+