
Čo je to HTTPS
HTTPS predstavuje bezpečnejší spôsob používania internetu. Jeho predchodcom alebo alternatívou je HTTP. Práve posledné písmeno “S” na konci je veľmi dôležité a znamená, že ide o zabezpečené/šifrované pripojenie. Ide o skratku slov “HyperText Transfer Protocol Secure”.
Kedysi väčšina webov využívala HTTP pripojenie a len banky, e-shopy, platobné brány alebo podobné weby, kde sa pracovalo s citlivými údajmi, využívali HTTPS pripojenie. Dnes už viac-menej celý web migruje na HTTPS.
Dôvodov je hneď niekoľko, pre lepší obraz z nich priblížim dva kľúčové:
- Jeden súvisí s Google vyhľadávaním – Google má weby s HTTPS radšej a pomáha im zobrazovať sa v organickom vyhľadávaní vyššie voči konkurenčným webom, ktoré HTTPS nemajú a bežia ešte stále na HTTP.
- Ďalší dôvod, ktorý priamo nadväzuje, súvisí s tým, že aktivovať si HTTPS na svojom webe je čoraz jednoduchšie a v podstate zadarmo. K tomu sa ešte dostanem nižšie v rámci tohto článku.
V praxi je pre vás dôležité vedieť, že aby ste mali na svojom webe alebo e-shope „rozbehané“ HTTPS pripojenie, musíte mať tzv. SSL certifikát (alebo TTL certifikát, ktorým sa v tomto článku venovať nebudem).
Čo je to SSL a SSL certifikát
SSL je skratka troch anglických slov “Secure Socket Layer”. Ide o vrstvu, ktorá šifruje spojenie medzi serverom a vaším internetovým prehliadačom. SSL certifikát je nástroj, vďaka ktorému môžete SSL šifrovanie plnohodnotne využívať.
Poznáme rôzne SSL certifikáty. Niektoré sú zadarmo, iné sú platené – záleží od toho, čo všetko od certifikátu očakávate.
Práve skratka SSL úzko súvisí s HTTPS, pretože ak máte správne implementovaný SSL certifikát, musíte presmerovať všetky HTTP url adresy na HTTPS.
Ultimatívne porovnanie vybraných slovenských vydavateľov SSL certifikátov nájdete TU >>
Prečo potrebujete SSL certifikát
Podstatu SSL certifikátu som vám zhrnul v predošlom odseku. Najpodstatnejšie dôvody, pre ktoré vám odporúčam si SSL certifikát zabezpečiť a implementovať sú tieto:
- Vyššia dôveryhodnosť webovej stránky. Ak pri vašej URL adrese svieti nápis “nezabezpečené”, tak môžete rátať s tým, že bude menej dôveryhodná. Nie každý tento detail vníma, ale je už relatívne dosť užívateľov, ktorí rozdiel poznajú a k webovej stránke s HTTP nemajú dôveru.
- Získate lepšie pozície vo vyhľadávaní. Dodám však, že značný pozitívny vplyv na vyhľadávanie, môžete očakávať iba do doby, kým vaša konkurencia SSL certifikát nevyužíva. V prípade, že budete mať všetci SSL certifikát, tento parameter už nebude konkurenčná výhoda vo vyhľadávaní.
- Neriskujete, že z vášho webu uniknú dôležité užívateľove údaje.
Ako SSL certifikát získať
Väčšina hostingovych providerov poskytuje priamo nákup SSL certifikátu a tým sa celá implementácia ešte viac zjednodušuje. Máte možnosť kúpiť si platené certifikáty, ako sú napríklad Rapid SSL, Thawte, Geotrust a mnohé iné.
Ďalej máte možnosť siahnuť po certifikáte, ktorý je zadarmo. Volá sa Let’s Encrypt. My ho využívame na viacerých weboch. Väčšina hostingových providerov tento certifikát poskytuje priamo v administrácii hostingu.
Stačí si vygenerovať certifikát a v prípade, že používate WordPress si jednoducho nainštalujete plugin “Really Simple SSL”. Potom už len kliknete “Povoliť SSL” a váš web prejde na HTTPS a certifikát začne fungovať.
Pri iných systémoch odporúčam poradiť sa s vaším developerom alebo dodávateľom riešenia, ktoré používate.
Ako zistím, či mám na svojom webe SSL
Prvý znak je jasný – v riadku pri URL adrese budete vidieť malú zámku. Kedysi bývala zelená, teraz je už klasicky sivá v rámci prehliadača Google Chrome.
Na zámku môžete kliknúť a priamo pod ňou sa vám otvoria podrobnejšie informácie o zabezpečení webu. V iných prehliadačoch môže byť toto vykresľovanie znaku odlišné.
Okrem toho existujú aj online overovače, na ktorých ľahko zistíte, či máte na svojom webe správne nastavené SSL/HTTPS. Môžete skúsiť napríklad TENTO (kliknite na odkaz), resp. ALTERNATÍVU (kliknite na odkaz).
Záver
Keď to celé zhrniem, tak určite odporúčam implementovať SSL certifikát a následne prejsť z HTTP na HTTPS. URL adresy vašich webových stránok budú začínať “https://”.
V dnešnej dobe je to mimoriadne jednoduché a výhody, ktoré táto zmena prináša, sú značné – či už sa jedná o užívateľa ako takého, alebo výsledky vo vyhľadávaní.