4 min. čítanie

Čo je to RSS a ako sa používa + BONUS 23 tipov na zaujímavé marketingové RSS zdroje

Napriek tomu, že RSS technológia bola populárna predovšetkým koncom minulého storočia, má čo ponúknuť aj dnes. Prečítajte si, ako funguje a prečo sa oplatí čítať RSS správy vo svojom mobile či v prehliadači.

Jana Kvasnicová Jana Kvasnicová
Content a Account Manager BiznisWeb.sk
Čo je to RSS a ako sa používa + BONUS 23 tipov na zaujímavé marketingové RSS zdroje

RSS alebo RSS kanál (z angl. Rich Site Summary, neskôr Really Simple Syndication) je technológia pre zdieľanie obsahu, ktorá umožňuje čítanie noviniek, resp. prehľad produktov z e-shopov alebo komentárov z blogov a webov.

1. verzia RSS uzrela online svetlo v roku 1999 v spoločnosti Netscape, kam z Apple odišiel pracovať jeden z jeho autorov – Ramanathan V. Guha. Prečítajte si viac o histórii RSS.

Ako RSS funguje

Spravodajský server alebo blog umiestni na svoj web, resp. automaticky generuje, súbor s vyžadovanou štruktúrou dát (v XML formáte), tzv. RSS kanál.

Ak máte tento RSS kanál pridaný vo svojej RSS čítačke a daný zdroj publikuje nový článok, po automatickej aktualizácii ho vo svojej RSS čítačke uvidíte aj vy.

Existujú 4 typy RSS čítačiek (RSS agregátorov):

  1. samostatné aplikácie pre Android (napr. Feedly, Flipboard, Feedpresso – slovenská appka, Lite RSS Pro, RSS Reader) a iPhone (napr. Newsify, Free RSS Reader),
  2. tým v minulosti predchádzali tzv. webové RSS čítačky, do ktorých bolo nutné sa prihlásiť,
  3. RSS čítačky integrované do internetového prehliadača (napr. Google Chrome, Firefox, Safari),
  4. RSS čítačka v poštovom klientovi (návod pre GMAIL, Outlook, Thunderbird).

Načo je mi RSS, veď mám Twitter a Facebook?

Príde vám, že registrácia rss feedu e-shopu, blogu či webstránky na rôzne rss kanály je v dnešnej dobe zbytočná?
Súhlasíme, existuje množstvo iných, efektívnejších a modernejších spôsobov, ako získať spätné odkazy a nových návštevníkov, resp. potenciálnych zákazníkov vášho webu. Ale, 100 ľudí, 100 chutí.

Podľa Edwina Khodabakchiana, spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa RSS čítačky Feedly, sú novinky na sociálnych sieťach akousi sociálno-algoritmickou zmiešaninou, ktorá nemusí 100 % zodpovedať vašim potrebám.

Na druhej strane, samotné osobnosti (napr. z českej e-commerce scény – Pavel Ungr, Jan Kvasnička, Lukáš Pítra …) publikujú na Twitteri naozaj hodnotné články a zdieľajú to najlepšie, čo sami nájdu. Ich sledovaním si tak ušetríte triedenie balastu.

Výhody RSS

Ako inak, šetrí váš čas a všetky novinky z oblastí, ktoré vás zaujímajú, máte vždy aktuálne, priamo vo svojom mobile. Pekne zorganizované, v priečinkoch a môžete sa k nim kedykoľvek vrátiť.

Prostredníctvom RSS však môžete získať aj spätné odkazy na svoj blog, e-shop či web. Používatelia, ktorí odoberajú váš RSS kanál tak pomôžu váš obsah šíriť ďalej naprieč internetom. V minulosti sa RSS zdroje registrovali v rámci link buildingu aj do agregátorov RSS ako napr. pridat.eu/rsszdroj.

Nevýhody RSS

Nevyzerá veľmi dobre, ak článok hodí v readeri [no content]:

Začínajúci používateľ čítačky by mohol nadobudnúť dojem, že niečo nefunguje správne.

No, nie každý server pustí zo svojich článkov napr. aj stručný popis. Niektoré RSS kanály umožňujú prečítať si článok priamo v RSS čítačke, niektoré vás presmerujú na svoj blog či web.

Používateľov RSS čítačiek postupne ubúda. Po tom, čo Google 1. júla 2013 ukončil svoj Reader, 26. marca 2018 skončila napr. aj čítačka Digg Reader.

Ak sledujete viacero spravodajských webov, môžete nadobudnúť pocit, že sa články opakujú.

Ako vyzerajú RSS kanály

Ak ste svoj blog, resp. e-shop či webstránku vytvorili cez WordPress, stačí za URL adresu zadať /feed, napr. https://blog.biznisweb.sk/feed/. Taktiež e-shopové riešenia na prenájom ponúkajú možnosť vyexportovať RSS z článkov, produktov alebo komentárov zadarmo.

Ako pridať RSS export správ do svojej RSS čítačky?

Kliknite na ikonku RSS, ktorú spravodajské servery zverejňujú zväčša v okolí pätičky:

a vyberte si, ktoré RSS správy vás zaujímajú.
Skopírujte si daný RSS feed, otvorte svoj RSS reader a vložte nový zdroj.

Ak do svojej RSS čítačky chcete pridať nový blog a nenašli ste ikonku RSS, stačí skopírovať URL adresu blogu a vložiť do čítačky.

Či má pre vás, alebo vaše podnikanie RSS export správ význam, resp. prínos, viete najlepšie posúdiť vy sami.
Ak ste ho zatiaľ nepoužívali, môžete začať aj hneď. Pripravili sme pre vás zoznam RSS zdrojov, ktoré by ste na začiatok mohli pridať do svojej RSS čítačky, ak podnikáte na internete.

➠ SK RSS adresy:
https://psdigital.sk/ucime-vas-seo/
https://darencurtis.sk/blog/
https://bastadigital.com/blog/
https://www.ui42.sk/blog
https://blog.riesenia.com/
https://visibility.sk/blog/
https://blog.biznisweb.sk/
https://blog.mindshare.sk/
https://mindworx.net/blog
https://www.websupport.sk/blog/

➠ CZ RSS adresy:
https://mladypodnikatel.cz/
https://www.ilincev.com/blog
https://www.evisions.cz/
https://www.podnikatel.cz/clanky/
https://www.ulab.rocks/blog/cz/
https://365tipu.cz/
https://blog.seznam.cz/

➠ Zahraničné RSS zdroje:
https://neilpatel.com/
https://moz.com/blog
https://searchenginewatch.com/
https://www.searchenginejournal.com/
https://sparktoro.com/blog/
https://60secondmarketer.com/

Zdieľať článok
Jana Kvasnicová
Content a Account Manager BiznisWeb.sk

Pre klientov BiznisWebu pripravujem články s tipmi pre podnikanie na internete, rozhovory o trendoch v digitálnom marketingu, prezentujem novinky v našom CMS FLOX a spravujem našu FB poradňu.

Tento článok ti prináša

BiznisWeb

BiznisWeb.sk je systém určený na rýchle vytvorenie e-shopu alebo webstránky. Ponúka množstvo funkcií, podrobnú nápovedu a ochotný support. Umožňuje vytvorenie vlastného e-shopu rýchlo a lacno. BiznisWeb.sk je moderný a plne funkčný CMS systém, ktorý sa pravidelne aktualizuje.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera
20 min. čítanie

Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera

Pri výbere dodávateľa marketingových služieb pre váš e-shop či iný projekt máte na trhu na výber viacero možností. Pri tomto výbere je veľmi dôležité vedieť sa správne rozhodnúť, ale aj vedieť si správne nastaviť očakávania. Takisto pýtať sa správne otázky a dávať si pozor na „red flags“, pri ktorých by mohol váš výber dopadnúť tak, […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+