5 min. čítanie

Chcete rozbehnúť vlastný e-shop? Poradíme vám, ako na to

Rozhodli ste sa, že chcete svoj vlastný e-shop? Začínate uvažovať, aké riešenie bude pre vás najvýhodnejšie? V dnešnej dobe môžete využiť hneď niekoľko možností. Každá z nich má pritom svoje pozitíva, ale aj tienisté stránky. Ktoré konkrétne veci by ste mali zvážiť, aby váš internetový obchod spĺňal všetky očakávania? Pripravili sme si pre vás niekoľko praktických tipov.

Ivan Cingel Ivan Cingel
COO v CREATIVE sites, CreativeSites, s.r.o.
Chcete rozbehnúť vlastný e-shop? Poradíme vám, ako na to
Zdroj: Shutterstock

CMS systém – základ každého e-shopu

Tak, ako kamenná predajňa musí stáť na nejakých základoch, aj v prípade e-shopu je nutné, aby bol vybudovaný na určitej platforme – inak označovanej aj ako CMS (Content Management System). Táto platforma vám umožní jednoducho spravovať celý internetový obchod, ovládať jeho funkcie a obsah.

Ako majiteľ e-shopu dokážete v rámci administrátorského prostredia danej platformy sledovať nové objednávky aj štatistiky predajnosti, nahrávať obsah, pridávať produkty či upravovať vzhľad jednotlivých stránok. CMS systém je tak akýmsi riadiacim strediskom vášho internetového obchodu.

Zapamätajte si: V dnešnej dobe existujú 3 hlavné druhy platforiem, na ktorých môžete mať postavený váš prvý e-shop. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme ich základné vlastnosti.

1. Bezplatné riešenia e-shopu (open source)

Povedal niekto, že e-shop musí byť drahý? V skutočnosti si ho môžete vybudovať úplne zadarmo, resp. za pár desiatok eur. Má to však jeden háčik. Musíte mať veľa voľného času, aspoň základné programátorské zručnosti a ideálne aj nejaké skúsenosti z oblasti tvorby e-shopov.

Medzi najobľúbenejšie open source riešenia e-shopov patrí WooCommerce, PrestaShop či Magento. Tvorba internetového obchodu na týchto platformách pozostáva z niekoľkých krokov. V prvom rade si sami kúpite doménu a webhosting, následne nainštalujete open source CMS a ten prostredníctvom pluginov, šablón a dopĺňania kódu upravíte do podoby vášho nového e-shopu.

Vyššia náročnosť, limitovaný výkon

Aj na open source riešení si viete vybudovať pekný a plne funkčný e-shop, ktorý bude spĺňať náročné požiadavky. Jeho tvorba vám však pravdepodobne zaberie veľa času a energie – predovšetkým, ak v tomto smere zatiaľ nemáte bohaté skúsenosti. V podstate všetky úlohy sú na vašich pleciach. Nezískavate ani zákaznícku podporu a spoliehať sa musíte len na fóra alebo komunity ku konkrétnemu riešeniu.

Samozrejme, tvorbu e-shopu na open source riešení viete zveriť do rúk odborníkov. Potom však strácate benefit nízkej ceny. Myslite tiež na to, že v prípade týchto platforiem môžete naraziť na výkonové a kapacitné obmedzenia. Preto nemusia byť ideálnym riešením pre väčšie a komplexnejšie projekty. Bezpečnosť dát je pri open source riešení v porovnaní s ostatnými platformami najnižšia.

Zhrnutie: Open source riešenie e-shopu je vhodné vtedy, ak je vám blízky svet IT a technológií. A tiež v prípade, že nemáte veľký rozpočet, no máte veľa voľného času na postupné vytváranie internetového obchodu, riešenie súvisiacich problémov a hľadanie si informácií. Taktiež, ak nepotrebujete vysoko-výkonné a veľmi bezpečné riešenie.

2. Prenájmové riešenia (SaaS)

Prenájmové riešenia e-shopov fungujú na princípe, že si u poskytovateľa zaplatíte určitý mesačný balíček, ktorý zvyčajne stojí pár desiatok alebo stoviek eur. V rámci tohto balíčka získate prístup na platformu, cez ktorú si viete jednoducho „vyklikať“ váš e-shop. V systéme sú predpripravené rôzne dizajnové šablóny a prvky, objednávkové formuláre, funkcie, platobné brány a mnohé iné moduly. Vytváranie e-shopu vám tak zaberie oveľa menej času ako pri open source riešení.

Azda najznámejšou zahraničnou saas platformou na tvorbu e-shopov je Shopify. V našich končinách sa teší veľkej obľube Upgates alebo Shoptet.

Rýchle spustenie, obmedzené úpravy

Tvorba e-shopu na SaaS platformách je veľmi rýchla a zaberie vám málo času, aj keď v tomto smere nemáte žiadne skúsenosti. Internetový obchod viete spustiť doslova v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Bezpečnosť dát je na lepšej úrovni ako pri open source riešení. Benefitom je tiež zákaznícka podpora.

Pokiaľ však máte náročné požiadavky na výkon, dizajnové prvky či funkčnosť, pri prenájmových riešeniach pravdepodobne rýchlo narazíte na limity. Na rozdiel od open source platforiem si nemôžete ľubovoľne upravovať všetky grafické elementy alebo funkcie. Buď sa uspokojíte s tým, čo máte k dispozícii, alebo sa musíte rozhodnúť pre iné riešenie e-shopu.

Zhrnutie: Prenájmové riešenia sú ideálne, ak potrebujete e-shop spustiť čo najskôr a s nízkymi nákladmi, pričom si chcete vyskúšať, či bude váš projekt fungovať. Pokiaľ však máte vysoké nároky po stránke výkonu a individualizácie, rýchlo narazíte na rôzne obmedzenia.

3. Riešenie na mieru (custom made)

Tvorba e-shopu na mieru obvykle nezačína úplne od nuly. Internetový obchod je postavený na osvedčenom CMS systéme daného poskytovateľa, ktorý sa ďalej modifikuje na mieru podľa vašich požiadaviek. Nemusíte robiť žiadne kompromisy po stránke výkonu, dizajnu či funkcií. Programátori a dizajnéri všetko vyladia podľa vašich predstáv.

V CREATIVE sites sa venujeme práve  tvorbe e-shopov na mieru. Medzi ďalších poskytovateľov patrí napríklad ASData, Blueweb, Bart a ďalší.

Vyššia cena, neobmedzené možnosti

V porovnaní s open source alebo prenájmovými riešeniami je tvorba e-shopu na mieru najdrahšia. Pripraviť sa musíte na investíciu vo výške niekoľkých tisícok, v niektorých prípadoch aj desiatok tisíc eur a viac. Za svoje peniaze však dostávate vysokú hodnotu.

Pri riešeniach na mieru máte istotu, že váš internetový obchod bude spĺňať tie najnáročnejšie očakávania. Môžete si do neho nechať zakomponovať inovatívne funkcie či unikátne dizajnové prvky, ktoré vás odlíšia od konkurencie. E-shop je postavený na robustných základoch, takže sa dá v budúcnosti prakticky neobmedzene rozširovať. A viete s ním ľahko expandovať do zahraničia. Benefitom je tiež neustále dostupná zákaznícka podpora a najvyššia úroveň bezpečnosti dát.

Zhrnutie: Riešenie e-shopu na mieru je vhodné v prípade, že to s vaším projektom myslíte naozaj vážne a plánujete expandovať na ďalšie trhy. Zároveň sa oplatí, ak nechcete robiť žiadne kompromisy a nemáte veľa času na to, aby ste sa sami venovali tvorbe internetového obchodu a s tým súvisiacim procesom.

Rozbehnite svoj biznis naplno vďaka e-shopu od CREATIVE sites

Ak vám z nášho prehľadu vyplynulo, že najvhodnejším riešením pre vás bude pravdepodobne e-shop na mieru, v CREATIVE sites sme vám k dispozícii. Radi vám zodpovieme všetky otázky a navrhneme optimálny postup pre váš konkrétny prípad. Kontaktujte nás a dohodnite si konzultáciu s našimi odborníkmi.

Zdieľať článok
Ivan Cingel
COO v CREATIVE sites, CreativeSites, s.r.o.

Ivan pôsobí v CREATIVE sites na pozícii COO a predstavuje “divokú” kombináciu manažéra a programátora v jednom. Zabezpečuje efektivitu a každodenný chod výkonných tímov, ktoré doručujú služby novým a existujúcim klientom. Zároveň sa už 10. rok podieľa na vývoji a smerovaní poprednej e-shop platformy na Slovensku pre ambicióznych e-shopárov – CREATIVE shop.

Tento článok ti prináša

CREATIVE sites

CreativeSites je špecialista na e-commerce, ktorý ponúka komplexné riešenia pre online obchod. Sú schopní vytvoriť profesionálny e-shop na svojej vlastnej platforme CREATIVE shop, ktorá je pripravená aj na expanziu na nové trhy. Ponúkajú aj služby v oblasti online marketingu a tvorby brandu.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+