Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
4 min. čítanie

Ako využiť AI v e-commerce a nepopáliť sa? Tipy od advokátky Petry Dolejšovej

Umelá inteligencia mení pravidlá hry vo svete e-commerce. Prevádzkovatelia e-shopov môžu teraz využívať mnohé výhody, ktoré umelá inteligencia ponúka, ale mali by byť opatrní aj v oblasti ochrany údajov. Ak máte e-shop a chcete AI efektívne využívať, nemali by ste si nechať ujsť tieto informácie.

Ako využiť AI v e-commerce a nepopáliť sa? Tipy od advokátky Petry Dolejšovej
Zdroj: Depositphotos

“Umelá inteligencia prináša na trh e-commerce zmenu. E-shopom ponúka množstvo výhod, ako je analýza údajov, poradenstvo na základe marketingových údajov alebo dokonca samotné generovanie popisov produktov. Má schopnosť optimalizovať logistiku, predajné procesy a cenovú stratégiu. Najväčší prínos vidím v zefektívnení procesov a znížení nákladov. Využívanie umelej inteligencie by som e-shopom odporučil, ale mali by byť opatrní pri zdieľaní údajov. Bezpečnosť je pre mňa prioritou,” prezentuje svoj postoj k práci s AI Ivo Mrena, CMO spoločnosti Shoptet, najväčšieho českého prevádzkovateľa internetových obchodov. 

Éra umelej inteligencie so sebou prináša významné zmeny, pokiaľ ide o prácu s údajmi a tvorbu autorských diel. Mali by sme sa zamyslieť aj nad tým, čo do nástrojov AI vkladať a čo nie. Pozrime sa bližšie na najdôležitejšie veci z právneho hľadiska so šiestimi tipmi od advokátky Petry Dolejšovej, odborníčky na právo v marketingu a e-commerce.

zdroj: Petra Dolejšová

  1. Generovaný obsah a práva k němu

Ak si nechávate AI nástrojmi generovať texty, obrázky, videá, hudbu alebo iný „autorský“ obsah, pamätajte na to, že právo týmto „softvérom vytvoreným“ výstupom zatiaľ ochranu nedáva. V praxi to potom môže znamenať, že váš obsah nebude unikátny a „len váš“.

Tvorbu loga, korporátnej identity, webových stránok, stratégiu, tvorbu dôležitých kampaní. Skrátka to, čo chcete mať aj naďalej automaticky „pod svojou ochranou“, by ste podľa odporúčania Petry mali aj ďalej zverovať skôr ľuďom.

  1. Čo do AI nástrojov nezadávat?

Nie je nástroj ako nástroj. Niektoré platené nástroje vám garantujú, že váš obsah zostane len váš. Veľká väčšina vám to ale garantovať zatiaľ nevie. Platidlom sú v týchto prípadoch práve informácie, ktoré do AI vložíte. Myslite v takom prípade na to, čo do nástrojov zadávate – aby ste svojmu konkurentovi nevedomky nepomáhali budovať jeho vlastný biznis na vašich výtvoroch a stratégiách. O niektoré informácie a podklady je lepšie sa nedeliť.

  1. Vykrádanie cudzej tvorby

Rad generatívnych AI nástrojov používa jazykový model, ktorý sa „učil“ na verejných stránkach a databázach. To so sebou nesie riziko, že dielo, ktoré vám nástroj vytvorí, bude kópiou cudzej práce. A na takéto použitie nemáte licenciu. Bezpečnejšie je teda siahať po nástrojoch, ktoré vám transparentne priznajú, na akých dátach (ideálne vlastných) sa učili.

Do promptov nezadávajte príkazy typu „vygeneruj mi Shreka, Captain Marvel atď.“ alebo inú známu tvorbu. Zahrávali by ste sa s neoprávneným využitím cudzích autorských diel, hoci „vami vytvorených“.

  1. Využitie generovaného obsahu v PR a marketingu

Pozor si dajte aj v prípade generovania obsahu na účely marketingu a PR. Teda napríklad článkov, obrázkov alebo videí. Niektoré platformy začínajú upravovať svoje algoritmy, ktoré budú protežovať ľudsky tvorený obsah a požadujú transparentné označovanie AI generovaného obsahu. Pozrite sa teda na prístup vami využívaných platforiem.

  1. Práca s dátami

Na svojom e-shope časom určite AI nástroj na prácu s dátami využijete. V takom prípade pamätajte na to, že AI nástroj bude v úlohe tzv. spracovateľa dát. Overte si, že je nástroj európsky, prípadne vedený v zozname Data Privacy Framework. S nástrojom by ste mali mať uzavretú spracovateľskú zmluvu.

A nezabudnite tiež na to, že pre prácu s údajmi potrebujete z hľadiska GDPR patričnú povolenku – väčšinou to býva súhlas alebo ak na svojom e-shope už teraz využívate Chatbota, mali by ste byť transparentní v tom, že zákazníci komunikujú s AI.

  1. Právne veci okolo 

Éra AI so sebou prináša mnohé zmeny, pokiaľ ide o prácu s údajmi a tvorbu originálnych diel (fotografií, článkov, webových stránok atď.). Preto nezabudnite aktualizovať informácie o spracovaní osobných údajov (minimálne na webovej stránke). Aktualizujte zmluvy so svojimi dodávateľmi a dohodnite sa, či a aké nástroje AI môžu alebo nemôžu používať v spolupráci s vami. Mali by ste si najmä vždy uvedomiť, ktoré výstupy sú generované umelou inteligenciou a ktoré nie.

Tisková zpráva

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
10 výziev k akcii (CTA), ktoré zvýšia vaše konverzie
3 min. čítanie

10 výziev k akcii (CTA), ktoré zvýšia vaše konverzie

Poznáte ten pocit, keď si čítate zaujímavý článok, pozriete si pútavý obrázok, prejdete všetkým obsahom a… necháte za sebou len tichú prehliadku? Toto je bežná realita na dnešnom webe, kde nás bombardujú informáciami. Ale čo keby to mohlo byť inak? Čo keby sme dokázali premeniť pasívnych návštevníkov na aktívnych účastníkov?

Andrej Kajan Andrej Kajan
CEO
Prečítať článok
6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu
8 min. čítanie

6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu

Predaj cez internet je v súčasnosti jedným z najpohodlnejších spôsobov predaja. Nemusíte mať kamenný obchod, za ktorý platíte nájom. Stačí si vybrať vhodnú predajnú platformu, ktorá zodpovedá vášmu produktu, technickým znalostiam a finančným možnostiam. Takáto platforma vám výrazne zjednoduší celý proces predaja. Ako predávať online čo najjednoduchšie?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+