Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január už čoskoro
Žilina
15. Február už čoskoro
Prešov
7. Marec už čoskoro
Trnava
28. Marec už čoskoro
Lučenec
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
14. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
3 min. čítanie

Zvýšenie konverzie prostredníctvom zlepšenia vyhľadávania na eshope

Prečo je vyhľadávanie na eshope dôležité? Približne jedna tretina návštevníkov použije na eshope pri svojej návšteve a následnom hľadaní produktu vyhľadávanie. Pre rôzne produktové segmenty sa toto číslo môže líšiť, napr. pre segment oblečenia to je približne 10% návštevníkov, pre segment spotrebnej elektroniky, kníh, drogérie, či rôzne porovnávače to môže rásť aj ku 50% návštevníkov.

Radoslav Balajka Radoslav Balajka
Former CEO of Luigi’s Box
Zvýšenie konverzie prostredníctvom zlepšenia vyhľadávania na eshope

Miera konverzie je však u týchto návštevníkov niekoľkokrát vyššia, ako miera konverzie návštevníkov, ktorí použili navigáciu (menu) daného eshopu. Rovnako je na tom aj podiel na celkovom obrate eshopu z týchto návštevníkov – je taktiež násobne vyšší. Vysvetlenie, prečo je tomu tak, je jednoduché. Títo návštevníci neprichádzajú hľadať inšpiráciu. Oni vedia čo chcú, a chcú to len rýchlo nájsť a kúpiť.

Čo vám všetko prezradia informácie z vyhľadávania?

Produktov na trhu neustále pribúda. Ste si istí, že máte v eshope to, čo u vás hľadajú vaši návštevníci? Sledujete všetky novinky, trendy počas jednotlivých mesiacov, sezónnosť? Informácie z vyhľadávania tvoria dôležitý a najmä dôveryhodný zdroj, nakoľko ide o informácie naozaj “z prvej ruky”, teda priamo od vašich návštevníkov, či zákazníkov. A hovoria vám úplne všetko. Produktoví manažéri tieto informácie určite zužitkujú.

Informácie z vyhľadávania tvoria dôležitý a najmä dôveryhodný zdroj, nakoľko ide o informácie naozaj “z prvej ruky”, teda priamo od vašich návštevníkov, či zákazníkov.

Avšak oveľa zaujímavejšie ako ČO návštevníci hľadali, môže byť AKO to hľadali, tzn. na základe akých fráz. Aké kľúčové slová pri hľadaní použili? Ľudia častokrát pri hľadaní produktu používajú slang, nespisovné výrazy, či hľadajú produkt podľa jeho vlastností. Ak realizujete kampane v online prostredí, vaši marketingoví manažéri tieto – často unikátne výrazy – ocenia. Stačí ich jednoducho a automatizovane “nalievať” do softvéru na správu vašich kampaní a váš “výkonnostný marketing” bude ešte výkonnejší.

Pokiaľ budete pri analýze najhľadanejších výrazov na vašom eshope nachádzať frázy ako: “nákupný košík”, “obchodné podmienky”, či jednotlivé názvy produktových kategórií, máte problém. Návštevníci vášho eshopu sa v ňom jednoducho nevedia zorientovať a snažia sa nájsť si cestu k cieľu pomocou vyhľadávania. Analýza takýchto výrazov vám pomôže vytvoriť použiteľnejšiu štruktúru eshopu (menu, filtre) a zrozumiteľnejšie nazývať produktové kategórie, či produkty samotné. Ak návštevník nevie nájsť to, čo hľadá, nemôže to ani kúpiť.

Avšak oveľa zaujímavejšie ako ČO návštevníci hľadali, môže byť AKO to hľadali.

Čo eshopu prinesie “vyladené” vyhľadávanie?

Oficiálna štatistika bohužiaľ hovorí, že približne 30% všetkých hľadaní na eshope končí neúspešne. Vyhľadávač nenájde návštevníkovi vôbec nič, alebo ponúkne niečo, čo návštevníka nezaujíma. Je to stratená príležitosť a návštevník odchádza nakúpiť inam.

Priamy dopad vyladeného vyhľadávania pocítite na zvýšení konverzie, a teda na vyššom obrate eshopu. Priemerne to býva o 20%, ale sú prípady, kedy prišlo ku zlepšeniu aj o stovky percent. S pomocou analýzy informácií z vyhľadávania však zlepšujete aj celkovú “nákupnú skúsenosť” návštevníkov s vašim eshopom (shopping experience). A tí, pokiaľ budú spokojní, sa vám za to odmenia svojou lojalitou – opakovanými nákupmi v budúcnosti.

Ako je na tom môj eshop?

Aby ste zistili, ako na tom je to vaše vyhľadávanie, potrebujete ho jednoducho začať “merať a vyhodnocovať”. Náročnosti takéhoto merania sa však netreba báť, častokrát je to iba o vložení jedného riadku kódu. Ideálne je, ak je meranie priamo spojené s následnou akciou, teda pre vyhodnocovanie vášho vyhľadávania použijete nástroj, ktorý dokáže problémy nielen odhaliť, ale ich aj riešiť, tzn. reálne zlepšovať konverziu.

Takže, ako je na tom to Vaše vyhľadávanie?

Zdieľať článok
Radoslav Balajka
Former CEO of Luigi’s Box

Spoluzakladateľ spoločnosti Luigi’s Box, ktorá sa zaoberá zlepšovaním vyhľadávania na e-commerce stránkach. V online prostredí pôsobí viac ako 20 rokov.

Tento článok ti prináša

Luigi´s Box

Luigi's Box je platforma, ktorá poskytuje prispôsobené vyhľadávanie a odporúčanie produktov pre e-shopy. Využíva umelú inteligenciu na optimalizáciu vyhľadávania a ponúka prispôsobené odporúčania produktov. Táto platforma je dôveryhodná pre viac ako 3 000 e-shopov.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Najviac e-shopov je v Bratislavskom kraji, najvyššie obraty majú v Žilinskom
2 min. čítanie

Najviac e-shopov je v Bratislavskom kraji, najvyššie obraty majú v Žilinskom

Počet e-shopov rastie vo všetkých krajoch, zvyšujú sa aj ich obraty. „V prvých 9 mesiacoch 2023 fungovalo v Bratislavskom kraji na Shoptete vyše 1 330 online obchodov. Ide o suverénne najvyšší počet na Slovensku, a to aj v prepočte na počet obyvateľov,“ konštatuje Ivo Mrena, Country Lead pre Slovensko, zo spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje fungovanie […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+