2 min. čítanie

Založila Theranos, investori ju milovali. Teraz ju odsúdili na 11 rokov väzenia

Zakladateľka Theranos, Elizabeth Holmesová, bola minulý piatok odsúdená na viac ako 11 rokov väzenia. Podvádzala totiž investorov v jej startupe na testovanie krvi, ktorého hodnota bola vyčíslená na deväť miliárd dolárov.

Založila Theranos, investori ju milovali. Teraz ju odsúdili na 11 rokov väzenia

Podľa novinára Johna Carreyroua bola Elizabeth Holmesová odsúdená na 135 mesiacov, teda niečo vyše 11 rokov väzenia. Podľa Alexisa Keenana z Yahoo Finance sa bude musieť 27. apríla 2023 hlásiť vo väzení a po prepustení bude mať ďalšie tri roky pod dohľadom.

Revolúcia v testovaní krvi?

Elizabeth Holmesová odišla z vysokej školy keď mala 19 rokov, aby založila spoločnosť Theranos. Verila, že spôsobí revolúciu v zdravotníctve so strojmi, o ktorých firma uviedla, že dokážu vykonať desiatky testov s použitím jedinej kvapky krvi namiesto plnej skúmavky.                                                                 

V americkom Silicon Valley bola mimoriadne obľúbená, investori do jej spoločnosti vložili milióny. Startup získal podporu investorov ako Rupert Murdoch, Henry Kissinger a Larry Ellison a v jeho predstavenstve bol bývalý minister zahraničných vecí George Shultz. 

Neskôr (2015) sa však ukázalo, že Holmesovej technológia nedokáže vykonať testy, o ktorých ona tvrdila presný opak. Holmesová a jej výkonný riaditeľ Sunny Balwani boli obvinení v roku 2018. V tom istom roku zanikla spoločnosť Theranos.

 

Kľúčové fakty

  • Pred vynesením rozsudku americký okresný sudca Edward Davila uviedol, že najmenej 10 obetí Theranosu bolo okradnutých o zhruba 121,1 milióna dolárov a skutočnosť, že Holmesová neprijala zodpovednosť za svoje činy, podľa Wall Street Journal nehrá v jej prospech.
  • 38-ročná podnikateľka bola začiatkom tohto roka usvedčená v prípade troch podvodov a jedného sprisahania. Vinnou však bola uznaná len v rámci obvinení týkajúcich sa investorov, no nie lekárov alebo pacientov.
  • Jej biznisový partner, Sunny Balwani, bol usvedčený z 12 podvodov a sprisahaní. Odsúdený by mal byť 7. decembra.
  • Holmesovej hrozilo až 20 rokov väzenia. A zatiaľ čo jej tím žiadal, aby tam strávila len 18 mesiacov, prokurátori požadovali 15 rokov, tri roky podmienečne a finančnú kompenzáciu v hodnote 800 miliónov dolárov.
  • Tím zakladateľky spoločnosti Theranos uviedol, že viac ako 130 ľudí zaslalo podporné listy pre Holmesovú. Malo ísť aj o niekdajších zamestnancov a investorov.
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Európska komisia rozhodla: Booking nesmie prevziať eTraveli
2 min. čítanie

Európska komisia rozhodla: Booking nesmie prevziať eTraveli

Európska komisia (EK) odmietla návrh spoločnosti Booking Holdings na prevzatie švédskeho konkurenta eTraveli za 1,63 miliardy eur. Dôvodom rozhodnutia je obava, že spojenie by mohlo viesť k ešte väčšej dominancii firmy Booking medzi internetovými cestovnými agentúrami a v konečnom dôsledku by mohlo zvýšiť náklady pre hotely a zákazníkov.   Narušenie hospodárskej súťaže? Európska komisia argumentovala, […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Black friday kampane na TikToku menia hru pre e-commerce
2 min. čítanie

Black friday kampane na TikToku menia hru pre e-commerce

TikTok plánuje zadotovať zľavy pre americké e-commerce značky, ktoré použijú TikTok Shop počas predajov v rámci Black Friday a Cyber Monday. TikTok Shop je ambiciózna novinka tejto platformy. “Prinesie videá s možnosťou nakupovania a LIVE streamy priamo do informačných kanálov For You a poskytne značkám, obchodníkom a tvorcom nástroje na priamy predaj prostredníctvom nakupovateľného obsahu […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Nemecký eBay ruší platby v hotovosti
2 min. čítanie

Nemecký eBay ruší platby v hotovosti

Predajcovia na platforme eBay v Nemecku nedávno dostali novú aktualizáciu pravidiel, ktorá sa týka prijímania hotovostných platieb od zákazníkov pri osobnom prevzatí objednávky. S novým pravidlom už nie je možné využiť platbu v hotovosti pri vyzdvihnutí. Napriek tomu je stále dostupná možnosť Click & collect, ale platby musia prebehnúť cez “existujúce štandardné spracovanie platieb”. Platby […]

Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+