Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Založila Theranos, investori ju milovali. Teraz ju odsúdili na 11 rokov väzenia

Zakladateľka Theranos, Elizabeth Holmesová, bola minulý piatok odsúdená na viac ako 11 rokov väzenia. Podvádzala totiž investorov v jej startupe na testovanie krvi, ktorého hodnota bola vyčíslená na deväť miliárd dolárov.

Založila Theranos, investori ju milovali. Teraz ju odsúdili na 11 rokov väzenia

Podľa novinára Johna Carreyroua bola Elizabeth Holmesová odsúdená na 135 mesiacov, teda niečo vyše 11 rokov väzenia. Podľa Alexisa Keenana z Yahoo Finance sa bude musieť 27. apríla 2023 hlásiť vo väzení a po prepustení bude mať ďalšie tri roky pod dohľadom.

Revolúcia v testovaní krvi?

Elizabeth Holmesová odišla z vysokej školy keď mala 19 rokov, aby založila spoločnosť Theranos. Verila, že spôsobí revolúciu v zdravotníctve so strojmi, o ktorých firma uviedla, že dokážu vykonať desiatky testov s použitím jedinej kvapky krvi namiesto plnej skúmavky.                                                                 

V americkom Silicon Valley bola mimoriadne obľúbená, investori do jej spoločnosti vložili milióny. Startup získal podporu investorov ako Rupert Murdoch, Henry Kissinger a Larry Ellison a v jeho predstavenstve bol bývalý minister zahraničných vecí George Shultz. 

Neskôr (2015) sa však ukázalo, že Holmesovej technológia nedokáže vykonať testy, o ktorých ona tvrdila presný opak. Holmesová a jej výkonný riaditeľ Sunny Balwani boli obvinení v roku 2018. V tom istom roku zanikla spoločnosť Theranos.

 

Kľúčové fakty

  • Pred vynesením rozsudku americký okresný sudca Edward Davila uviedol, že najmenej 10 obetí Theranosu bolo okradnutých o zhruba 121,1 milióna dolárov a skutočnosť, že Holmesová neprijala zodpovednosť za svoje činy, podľa Wall Street Journal nehrá v jej prospech.
  • 38-ročná podnikateľka bola začiatkom tohto roka usvedčená v prípade troch podvodov a jedného sprisahania. Vinnou však bola uznaná len v rámci obvinení týkajúcich sa investorov, no nie lekárov alebo pacientov.
  • Jej biznisový partner, Sunny Balwani, bol usvedčený z 12 podvodov a sprisahaní. Odsúdený by mal byť 7. decembra.
  • Holmesovej hrozilo až 20 rokov väzenia. A zatiaľ čo jej tím žiadal, aby tam strávila len 18 mesiacov, prokurátori požadovali 15 rokov, tri roky podmienečne a finančnú kompenzáciu v hodnote 800 miliónov dolárov.
  • Tím zakladateľky spoločnosti Theranos uviedol, že viac ako 130 ľudí zaslalo podporné listy pre Holmesovú. Malo ísť aj o niekdajších zamestnancov a investorov.
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ako sme na tom so sledovaním televízie?
2 min. čítanie

Ako sme na tom so sledovaním televízie?

S novým obsahom sa možnosti trávenia času pred televíznymi obrazovkami rozširujú. YouTube je najsledovanejšia streamovacia služba v USA, ukazuje správa spoločnosti Nielsen. Táto platforma zároveň kraľuje sledovaniu na televíznych obrazovkách s 8,6 % a druhé miesto zastáva Netflix.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+