Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Zákazníci nechcú platiť za rýchle doručenie, DODO reaguje dynamickou cenotvorbou

Technologicko-logistická spoločnosť DODO odpovedá na zvyšujúci sa tlak zákazníkov na rýchle doručenie za čo najnižšie ceny. Do logistiky poslednej míle prináša koncept dynamickej cenotvorby.

Zákazníci nechcú platiť za rýchle doručenie, DODO reaguje dynamickou cenotvorbou

Podľa spoločnosti Behavio až 75 % zákazníkov považuje rýchlosť doručenia za dôležitý rozhodovací prvok pri nákupe. Ochota priplatiť si za rýchle doručenie je stále pomerne nízka. Prieskum ukázal, že zákazníci sú ochotní zaplatiť za doručenie v rovnaký deň maximálne 4 eurá. Čiastku od 4,5 do 6 eur by zaplatila pätina.

Ako ovplyvní cenu dynamická cenotvorba?

Zavedenie dynamického ocenenia rozvozu umožňuje firmám optimalizovať cenu dopravy podľa aktuálneho dopytu v danej lokalite. Tento cenový model je štandardom v oblasti rezervácií leteniek či hotelov. Na vyhodnotenie sa využívajú pokročilé analýzy dát a algoritmy, vďaka ktorým sa optimalizujú ceny produktov a služieb v reálnom čase v reakcii na dynamiku trhu. 

Povedzme, že si chce zákazník objednať dovoz domov zo svojho obľúbeného obchodu s farmárskymi potravinami, liekmi, knihami alebo športovými doplnkami. Fixnú cenu najrýchlejšej dopravy však považuje za privysokú. Pokiaľ mu obchod ponúkne možnosť doručenia tovaru v ten istý deň, ale mimo dopravnej špičky a navyše lacnejšie, môže to byť pre zákazníkov rozhodujúci dôvod pre uskutočnenie objednávky,“ približuje komerčný riaditeľ DODO Group Peter Menky.

Firma aktuálne testuje koncept dynamických cien a širšie využitie plánuje ešte tento rok.

Osoh pre firmy aj koncových zákazníkov

Firmy získajú priestor optimalizovať cenu dopravy podľa aktuálneho záujmu a s tým aj možnosť priamo ovplyvňovať aj dopyt po doručení v konkrétnych časoch.

Mimo špičky, kedy je dopyt nižší, je možné ceny znížiť, čo môže prilákať ďalších zákazníkov, ktorých by inak mohli odradiť fixné vyššie poplatky za doručenie.

Naopak, v čase najväčšej vyťaženosti, je možné ceny za dopravu mierne zvýšiť a efektívne tak regulovať dopyt. Vďaka tomu sa doručenie lepšie rozprestrie v čase a umožní tak plynulejšie vybavenie zákaziek, zníži tlak na internú logistiku firiem, kuriérov rozvážajúcich tovar a v konečnom dôsledku aj na mestskú prevádzku.

Koncoví zákazníci môžu využiť rýchle doručenie v deň objednania za atraktívnejšie ceny ako kedykoľvek predtým. Majú na výber, či uprednostia drahšie doručenie v kratšom, resp. vyťaženejšom čase, alebo cenovo dostupnejšie doručenie s dlhšou čakacou dobou, prípadne v čase mimo rozvozovej špičky.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Vrátiť zásielku musí byť rovnako jednoduché, ako si tovar objednať
2 min. čítanie

Vrátiť zásielku musí byť rovnako jednoduché, ako si tovar objednať

Pohodlná možnosť vrátenia objednaného tovaru má veľký vplyv na rozhodovanie zákazníka o tom, kde a či vôbec si tovar objedná. Ak má internetový obchod transparentné a jednoduché možnosti, ako zásielku vrátiť, zákazníci k nemu majú vyššiu dôveru. Kuriérska spoločnosť DPD poskytuje e-shopom  jednoduchý online nástroj, vďaka ktorému je celý proces vrátenia zásielky jednoduchší pre internetový obchod aj jeho zákazníkov.

Michaela Španková Michaela Španková
Marketing and PR Manager
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+