4 min. čítanie

WordPress a pluginy

WordPress je najrozšírenejšou CMS platformou hlavne vďaka možnostiam prispôsobenia a použitia takmer na čokoľvek. Či už ide o e-shop, prezentačný web, náborové systémy alebo len ako API rozhranie pre napojenie SPA (single page applications) aplikácií.

Martin Zárecký Martin Zárecký
Lead Developer v Invelity
WordPress a pluginy

Takáto customizácia je možná aj vďaka obrovskému množstvu pluginov, ktoré sú dostupné, či už v platenej, ale aj vo free verziách.

Ako agentúra, ktorá produkuje weby na rozličné účely často postavené na WordPress-e, používame niekoľko pluginov, ktoré nám pomáhajú upraviť WordPress do formy presne na daný účel.

Wordfence

Wordfence je asi najrozšírenejší security plugin pre WordPress. Poskytuje množstvo užitočných funkcii ako firewall, monitorovanie zmien súborov v jadre alebo notifikácie pri prihlásení jednotlivých používateľov do admin rozhrania. Treba ale vždy myslieť na bezpečnosť kódu mimo jadra ako napríklad potenciálne bezpečnostné diery v pluginoch. Tieto Wordfence nesleduje a odporúčame používať len overené pluginy.

 

Yoast

Či uz sa radi hráte so SEO-m vašej stránky, alebo potrebujete len narýchlo nastaviť nevyhnutné veci, plugin Yoast vám určite pomôže a upozorní na nedostatky, ktoré váš web môže mať.

WooCommerce

Keď sa povie WooCommerce, viacerí z nás si predstavia hotové riešenie e-shopov. Avšak, aj Woocommerce je “iba” plugin do WordPressu poskytujúci množstvo funkcionalít na prerobenie vášho WordPress na plne hodnotný e-shop. Od produktov, cez dane, prepravné triedy až po vlastné API. WooCommerce je robustný plugin, ktorý toto všetko hravo zvláda.

WooCommerce Advanced Shipping

Pokiaľ potrebujete spraviť špeciálne doručovacie metódy do vášho WooCommerce, tak pre tieto účely je dostupný jeden malý plugin. Tento plugin vám umožní nastaviť logiku vašich doručovacích metód. Či už chcete doručovať podľa krajiny, váhy, množstva, dopravných tried, finálnej ceny košíka alebo podľa všetkého naraz. Určite stojí za vyskúšanie.

WPML

WPML je plugin slúžiaci na poskytnutie všetkých funkcionalít potrebných na vytvorenie multijazyčnej stránky. WPML je dosť náročný na server a nie vždy funguje tak ako by sme si želali. No, komplexnejšie riešenie prekladov na trhu asi nie je. Je možné ho nahradiť vlastným kódom alebo menšími pluginmi určenými konkrétne na danú funkcionalitu, ktorú web vyžaduje. Toto riešenie však už vyžaduje programátorský zásah a komplikovanejšie nastavenie aby všetko fungovalo, ako má.

Total cache

Každá webová aplikácia by mala mať nastavené cache-ovanie. Nie je dôvod prečo zaťažovať server všetkými výpočtami, ak už pozná výsledok. Pomocou Total cache dokážete jednoducho nastaviť základné cache-ovanie, ktoré dokáže rapídne zrýchliť načítanie vašej stránky. Pokročilejšie nastavenie je už však komplikovanejšie a vyžaduje si určité technické znalosti. Pre správne cache-ovanie je taktiež potrebná aj správna konfigurácia servera, s ňou vám pomôže váš server admin.

Invelity iKros Invoices

Plugin automatizuje proces pripojenia a komunikácie e-shopu s fakturačným systémom iKros. Ak ste si zakúpili licenciu na systém fakturácie iKros a chcete vytvoriť faktúry priamo z vášho obchodu Woocommerce, tento doplnok je pre vás to pravé. Jednoducho si stiahnite doplnok, nastavte všetky potrebné informácie vrátane kľúča iKros, API a môžete začať vytvárať faktúry priamo z vášho e-shopu.

ACF

ACF alebo Advanced custom fields  nám dáva možnosť jednoducho a rýchlo pridať vlastné polia do WordPress častí, či už do editora stránok, postov alebo k vlastným typom príspevkov. Plugin ACF nám dovoľuje pridať veľké množstvo typov polí od textových až po zložité repeater fieldy často obsahujúce selecty alebo rádio boxy. Tento plugin taktiež často využívame pri nahrádzaní funkcionality Visual composera (samozrejme v medziach).

Častokrát má majiteľ pripravovanej webovej stránky požiadavku na editovanie časti webu. Tu je potrebné spraviť vždy kompromis, editovanie webu je jednoducho možné dosiahnuť už spomínaným Visual composerom avšak, Visual composer je obrovský plugin, ktorý má častokrát oveľa viac možností, ako je potrebné, a tým spôsobuje zbytočné spomalenie webu. My sa teda v agentúre radšej prikláňame k prispôsobeniu editovateľných sekcií pomocou pluginu AFC.

Pluginy robia z WordPress platformu, na ktorej sa dá postaviť takmer čokoľvek, no vždy treba používať pluginy s rozumom.

Každý jeden plugin je kód navyše, ktorý sa musí vykonať pri načítaní stránky a s tým súvisí aj určité spomalenie. Pri inštalácii pluginu je potrebné tento plugin poznať. Ak už nie zo stránky jeho kódu, tak aspoň z recenzií, ktoré má.

Taktiež je potrebné dbať na to, aby sme neduplikovali funkcionality pluginov.

Pokiaľ už mám robustný plugin, ktorý dokáže spravovať celé SEO, je zbytočné inštalovať plugin, ktorý bude generovať sitemapy, nakoľko je veľká pravdepodobnosť, že prvý plugin už túto funkcionalitu v sebe má.

Taktiež je dôležité zhodnotiť, či naozaj potrebujeme celú funkcionalitu pluginu. Pokiaľ potrebujeme mať e-shop v rôznych menách, ale celý e-shop je len v jednom jazyku, nie je správne inštalovať obrovský multilanguage plugin ako je napríklad WPML. Odporúča sa ale nájsť malý plugin poskytujúci len funkcionalitu, ktorú potrebujeme alebo si túto funkcionalitu napísať priamo do kódu.

Zdieľať článok
Martin Zárecký
Lead Developer v Invelity

Lead developer agentúry Invelity. Zodpovedá za kvalitné návrhy a výstupy online aplikácii.

Tento článok ti prináša

Invelity

Invelity je digitálna reklamná agentúra so sídlom vo Zvolene a pobočkami v Bratislave a San Franciscu. Sú to "digitálni lovci", ktorí sa špecializujú na poskytovanie komplexných online marketingových riešení, od stratégie až po implementáciu. Ponúkajú služby v oblasti digitálnej reklamy, správy sociálnych sietí a tvorby webových stránok.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera
20 min. čítanie

Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera

Pri výbere dodávateľa marketingových služieb pre váš e-shop či iný projekt máte na trhu na výber viacero možností. Pri tomto výbere je veľmi dôležité vedieť sa správne rozhodnúť, ale aj vedieť si správne nastaviť očakávania. Takisto pýtať sa správne otázky a dávať si pozor na „red flags“, pri ktorých by mohol váš výber dopadnúť tak, […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+