4 min. čítanie

Využite geolokáciu v e-commerce! Návod ako použiť geolokáciu na personalizáciu obsahu pre zákazníkov a zvýšenie predaja

Geolokácia v online prostredí je proces určenia geografickej polohy zariadenia, ako je napríklad tablet, smartfón, laptop či iné zariadenie pripojené k internetu. Táto poloha sa zvyčajne určuje na základe IP adresy zariadenia, ktorá poskytuje informácie o mieste, z ktorého je zariadenie pripojené k internetu.

Ondrej Eršek Ondrej Eršek
Data Analyst, Managino
Využite geolokáciu v e-commerce! Návod ako použiť geolokáciu na personalizáciu obsahu pre zákazníkov a zvýšenie predaja

Na geolokáciu však vieme využiť rôzne metódy. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody a možnosti využitia. Prejdime si ich teda podrobnejšie:

  1. IP adresa – táto metóda lokalizácie sa spolieha na geografické údaje spojené s konkrétnymi rozsahmi IP adries. Tieto údaje poskytujú len približnú lokalizáciu na základe databáz IP adries a ich priradenia na geografické regióny. Môže sa teda stať, že ste napríklad v Nitre, ale IP adresy poskytovateľa internetu sú z Bratislavy a identifikuje vás teda nesprávne.
  2. GPS – ak je zariadenie vybavené GPS, táto možnosť poskytuje geografické súradnice, čo umožňuje presné určenie polohy.
  3. Wi-Fi triangulácia – zariadenie môže byť schopné určovať svoju polohu na základe dostupných Wi-Fi signálov a ich intenzity. Táto metóda vie byť pomerne presná v mestských oblastiach.
  4. Mobilné dáta – mobilné zariadenia sú prirodzene lokalizované na základe pripojenia k mobilnej sieti a jej signálom z viacerých mobilných staníc.
  5. Geolokácia prehliadača – moderné webové prehliadače môžu požiadať používateľa o povolenie prístupu k presnej geolokácii pomocou HTML5 geolokačného rozhrania.
  6. Geolokačné služby založené na API – existujú rôzne geolokačné služby poskytované tretími stranami, ktoré kombinujú viacero zdrojov informácií na presné určenie polohy. Tieto služby často ponúkajú vývojárom API na prístup k geolokačným údajom.

Metódy určovania geolokácie môžu byť pre väčšiu presnosť používané kombinovane. Je však dôležité uvedomiť si, že žiadna z týchto metód nie je absolútne presná a môže existovať istý stupeň nepresnosti, najmä v prípadoch, keď sa zariadenie pripája cez proxy server alebo VPN alebo v oblastiach so slabým signálom.

Problémy to môže narobiť práve pri cielení reklamných kampaní, ktoré majú personalizovaný obsah na danú lokalitu. Pokiaľ sa reklamné posolstvo nezobrazí relevantne vzhľadom na správne publikum, môže pôsobiť zmätočne a neplniť svoj účel.

V e-commerce vieme geolokáciu využiť viacerými spôsobmi, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu zákazníckeho zážitku a v konečnom dôsledku k úspešnosti predaja na e-shope.

Prejdime si zopár tipov, ako efektívne využívať možnosti geocielenia v praxi:

Personalizované ponuky a obsah: na základe geolokácie môže e-shop ponúknuť zákazníkom personalizované ponuky a obsah. Napríklad môže zobraziť miestne zľavy, akcie alebo produkty, ktoré sú relevantné v danej oblasti alebo vhodné pre daný typ zákazníka.

Týždenný podcast UPdate

Tieto ponuky sa následne dajú komunikovať cez rôzne reklamné systémy ako napríklad Google Ads, Meta a ďalšie. Volí si ich inzerent na základe jeho potreby a preferencie, prípadne podľa toho, na ktorom kanáli vie najlepšie zachytiť svoje cieľové publikum.

Doručovanie a skladovanie: e-shop môže využiť geolokáciu na presné sledovanie a komunikáciu o stave doručenia objednávky. Na základe tejto informácie môže zákazníkom napríklad umožniť výber miesta doručenia alebo osobného odberu v blízkosti ich polohy.

Správa zásob: na základe geolokácie môže e-shop zobrazovať zákazníkom dostupnosť produktov v ich blízkosti alebo v miestnych pobočkách, čo môže pomôcť pri rozhodovaní o nákupe. Spotrebitelia čím ďalej, tým viac dbajú na komfort a pohodlie, preto uprednostnia dostupnosť tovaru na blízkej pobočke, pričom získavajú aj ďalší benefit v podobe dostupnosti tovaru ihneď.

Cenová diferenciácia: obchody môžu na základe geolokácie prispôsobovať ceny produktov na základe miesta zákazníka. To môže zahŕňať napríklad zohľadnenie miestnych cenových noriem a konkurencie.

Lokalizované reklamy: s geolokáciou môžeme zobrazovať reklamy, ktoré sú prispôsobené miestu zákazníka. To môže viesť k vyššej angažovanosti a klikateľnosti reklám, keďže sú pre daného zákazníka relevantné. Potenciál nákupu sa teda výrazne zvyšuje.

Doplnkové služby: na základe miesta zákazníka môže e-commerce ponúkať doplnkové služby, napríklad inštalácie či servis – ak sú dostupné v danej lokalite.

Zvýšená dôveryhodnosť e-shopu: zobrazenie informácií o tom, koľko ľudí v blízkosti tiež nakúpilo ten istý produkt, môže zákazníkovi poskytnúť pocit dôvery, spoľahlivosti a dôkaz funkčnosti.

Lokalizované recenzie a hodnotenia: zákazníci môžu vidieť hodnotenia a recenzie od iných zákazníkov z rovnakej geografickej oblasti, čo môže pomôcť pri rozhodovaní o nákupe.

Ako vidno na bodoch spomenutých vyššie, možnosti geolokácie sú veľmi široké. Od úplne základných až po komplikovanejšie riešenia. Vo všeobecnosti ale prinášajú zákazníkovi príjemnejší zážitok z nakupovania a celý proces nákupu sa vie zjednodušiť, čo je práve vo sfére e-commerce dôležité. K tomu všetkému postačí jedna informácia o lokalite používateľa, pričom pokiaľ sa s ňou pracuje správne, vie pomôcť k zefektívneniu rôznych marketingových aktivít.

Zdieľať článok
Ondrej Eršek
Data Analyst, Managino

Ondrej sa už dlhé roky pohybuje v oblasti dátovej analytiky a marketingu. Svoje znalosti a skúsenosti získal viac ako 10 ročným pôsobením v mediálnej agentúre, ale aj na klientskej strane a svojimi vlastnými projektami. Táto kombinácia znalostí mu pomáha prinášať klientom tie najlepšie možné riešenia založené na dátach.

Tento článok ti prináša

dabl.

Tvorené srdcom, schválené mysľou. „Tvorené srdcom“ hovorí o vnútornej vášni, ktorá poháňa naše inovácie. „Schválené mysľou“ podčiarkuje význam dôkladnej úvahy a kritického myslenia. Zatiaľ čo vášeň podnecuje naše nápady, je to sila našich myšlienok, ktorá ich premieňa na vynaliezavé riešenia. Sme marketingový powerhouse, ktorého stredobodom sú ľudia. Sme tu, ak nás potrebuješ.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ženy ako tichá sila v pozadí marketingových úspechov
6 min. čítanie

Ženy ako tichá sila v pozadí marketingových úspechov

V dnešnom svete, ktorý sa neustále dynamicky mení a rastie, je kľúčové zohľadniť a uznať prínos každej individuálnej skúsenosti a perspektívy. V oblasti marketingu to získava ešte väčší význam, keďže budovanie hlbokých spojení s ľuďmi si vyžaduje empatiu, kreativitu a širší uhol pohľadu. Práve preto je nevyhnutné zdôrazniť silu, ktorá pôsobí v tichosti, mnohí ju […]

Janka Szabová Janka Szabová
Head of Performance
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+